Potražiti pomoć ne bi trebao biti bauk

Na samo Valentinovo stigla nam je vijest koja budi nadu. U centru za rak Gustave Roussy u Parizu izliječen je Lukas, kojemu je sa samo šest godina dijagnosticiran rijedak tumor na mozgu. Danas, sedam godina kasnije, od tumora više nema ni traga. Ovaj belgijski dječak prvo je dijete na svijetu koje je izliječeno od glioma moždanog debla, posebno brutalnog raka.

Ovaj tip tumora dijagnosticira se svake godine kod oko 300 djece u Sjedinjenim Američkim Državama i do 100 u Francuskoj. Zašto se točno Lucas potpuno oporavio i kako bi njegov slučaj mogao pomoći drugoj djeci poput njega u budućnosti, preostaje nam tek za vidjeti. Znamo da je pronalaženje lijeka dugotrajan proces, ali svaki mali pomak je veliki korak unaprijed, posebice za obitelji koje se suočavaju s ovom opakom bolešću.

Ovog tjedna obilježili smo Svjetski tjedan djece s prirođenim srčanim greškama i Svjetski dan bolesnika, a tjedan prije toga i Svjetski dan borbe protiv raka. O ovim temama previše ne razmišljamo, jer dok se bolest spominje to nikome nije ugodno, uglavnom do trenutka dok sami ne obolimo ili dok ne oboli netko iz naše obitelji. Tada shvatimo koliko je teško nositi se s tim te koliko smo prepušteni sami sebi i na milost i nemilost liječnika.

Kako se nositi s time? Nigdje kroz život ne možemo naučiti kako se nositi s takvim izazovima. Oni s veselijom naravi, koji u svemu vide pozitivu, možda lakše prolaze kroz taj teret. No, ishod nije uvijek pozitivan u svim slučajevima.

Ako se ne možemo nositi s time sami, najbolje je potražiti stručnu pomoć. To danas ne bi trebao više biti bauk. Na našim stručnjacima je red da konačno u javnosti počinju progovarati o tome, a ne se zatvarati u svoja četiri zida. Mentalno zdravlje danas bi nam trebalo biti na vrh prioriteta. Iz zatvorenih kancelarija poruke podrške neće doprijeti do građanstva.

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE