Obitelj Vranović posljednji Mohikanci mljekarske proizvodnje u Gardinovcu

Obitelj Marije Vranović jedna je od rijetkih uzgajivača goveda holstein pasmine u mjestu u kojemu živi i radi, ali i šire u ovom dijelu Međimurja.

Složna obitelj prkosi hrvatskim prilikama i “gura” dalje ne odustajući od krava. Zalog budućnosti je i četvrta generacija kojoj je uzgoj kravica, od kojih su mnoge postale šampionke – ušao u krv.

– Održavamo vrhunsku kvalitetu već godinama, ali ništa se nije promijenilo u sektoru mljekarstva. – ističe odmah na početku razgovora Marija Vranović, dugogodišnja predsjednica međimurske Udruge uzgajivača holstein goveda iz Gardinovca, te dodaje:

– Situacija je i dalje teška. Niska otkupna cijena mlijeka i nesređeno tržište na kraju dovode do nestanka uzgajivača i mljekarske proizvodnje u Međimurju.

I doista, sa svojih pedesetak grla, od čega 17 krava holstein pasmine, dok su ostalo junice i bikovi, praktički su posljednji Mohikanci u Gardinovcu, pa i bližoj okolici. Tek na prste jedne ruke mogu se nabrojiti obitelji koje drže još svega kravicu ili dvije, onako za svoju dušu u svom selu.

Posao prenose iz generacije u generaciju

Uzgojem krave i prodajom mlijeka obitelj se bavi otkako zna za sebe. Posao se prenosi iz generacije u generaciju. Kaže, bilo je teških trenutaka kada su mislili sve rasprodati i dići ruke od svega, ali…

– Kak’ da prodam svoje krave, nemam srca jednostavno. – kaže Marija. – Kada me moja kravica pogleda onim svojim velikim očima, nebrem. Zmislim se koliko mi znači njezinih 20 litara mlijeka. Nekak, premda sam već i u godinama, guram dalje, a imam i dobre nasljednike.

Njihov OPG nije klasično dvorište s velikom modernom stajom, već su krave posvuda. Kaže, imaju i zemljište na vrtu na kojemu su mogli izgraditi veliki objekt, gdje bi sva grla bila na jednome mjestu. No, jednostavno se nisu usudili ući u kredite.

– Lako je bilo graditi farme kada je litra mlijeka bila 4,2 kn i bez problema se dolazilo do kredita. No to nije bilo dugog vijeka i mnogi su došli u probleme. Srećom, mi se nismo zaletavali. Situacija se promijenila preko noći jer su sada svi ti ljudi u problemima i kreditima do grla. Mi smo išli u rizik tek za kupnju traktora, pokrivali smo se koliko smo mogli i nikada nismo bili u dugu, pred ovrhom ili blokadom.

Štoviše, isplatom kredita, zadnjih godinu dana, krave drže za svoju dušu, odnosno sva zarada od mlijeka ide isključivo njima.

Doduše, Marija se polako i povlači i kaže da Udrugom predsjeda zadnju godinu. Također uzde farme prepušta mlađima, i dalje se nadajući da će napokon krenuti nabolje.

Jedan sin ostao na poljoprivredi, drugi otišao u Kanadu

Jedan sin odselio je u Kanadu, a doma je ostao Mario koji sa suprugom Matejom i trima kćerima, Asjom, Sarom i Ines, nastavlja posao.

– Ne možemo više život bazirati samo na mljekarstvu. – uglas kažu Mateja i Mario. – S mlijekom kombiniramo i uzgoj bikova, a sijemo i tikve, soju te ostale ratarske kulture. Trenutno obrađujemo oko 40 hektara zemljišta, od čega se 30-ak odnosi na državno koje imamo u zakupu.

OPG Marija Vranović krave

Puno nade polaže se i u ministra Tolušića.

– Pokazao je volju, saslušao nas i vidim da nas razumije. – hvale Marija i Mateja ministra kojega znaju još od vremena kada je bio župan Virovitičko-podravske županije. – Na vrijeme je zaustavio isplatu poticaja od 17 milijuna kuna za pašnjake, bori se za promociju domaćih proizvoda, uhvatio se ukoštac s uvozom iz tzv. Trećih zemalja. – nabrojila je dobre ministrove poteze. – Valjda će i poticaje isplaćivati u komadu, a ne onak, kap po kap.

Nagrade u Gudovcu

Kako bi bili sigurni u svoje stado, sami brinu o kakvoći pomlatka. To znači da imaju vlastiti kontejner sa sjemenom koje naručuju iz reprodukcijskog centra i čuvaju ga u tekućem dušiku. Trenutno krave oplođuju sjemenom belgijsko-plavog bika. A da je “taktika” dobra, svjedoče i brojna priznanja. Tako su se lani na sajmu u Gudovcu okitili prvom nagradom za najbolju kravu te trećim mjesto za junicu.

– Na sajam u Gudovec vodili smo i svoju kćerku i unuku Asju, koja je kao prva Međimurka s mladim grlom nastupila na popularnom Bambino kupu. Imala je svega tri i pol godine i bez straha je vodila tele koje je osvojilo prvo mjesto. – s ponosom su se pohvalili u obitelji Vranović.

Mateja u konkurenciji za najuspješnijega mladog poljoprivreda 2017.

Prošlu se godinu Mario prijavio na natječaj za najuspješnijega mladog poljoprivrednika i od 30 kandidata zauzeo je 9. mjesto. Ovu pak godinu na natječaj se javila supruga Mateja, nadajući se putu u Bruxelles.

– Jedina sam iz Međimurja koja se prijavila na natječaj, i to s projektom ‘Prerada i proizvodnja sira i proizvoda od bučinih koštica’. Doma isprobavam sve praveći sir s bučinim košticama, namaz od koštica i slično.
Predala je i zahtjev za registraciju proizvodnju mlijeka, vrhnja i svježega kravljeg sira. Uz ljubav i volju spram poslu kojim se bave te uz svesrdnu podršku roditelja ipak se nadaju da će s vremenom sve biti bolje.

Autor i foto: VV

OPG Marija Vranović

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE