Vladimir Sabolić ponudio riječne riblje specijalitete na Marini Prelog

Već godinu dana na Marini Prelog nude se riblji specijaliteti kao nova ponuda za goste i turiste. Za ponudu ribljih specijaliteta zaslužan je mladi direktor JKP Marine Prelog Neven Hercigonja i vlasnik za pripremu ribe “Keder” Vladimir Sabolić iz Draškovca.

Da upotpuni ponudu u kafiću na Marini, direktor Hercigonja prošle je godine dogovorio s Vladimirom Sabolićem da priprema ribu za goste. Tako je prije nešto više od godine dana skromno započela suradnja u ljetnim mjesecima, da bi se nastavila sve do danas. U početku je ribu pripremao sam Vladimir Sabolić, inače ribič s ribičkim stažem od pedeset godina, a danas mu zbog sve većeg interes gostiju pomažu dvije konobarice, jedna s ugovorom o djelu, dok druga radi preko student servisa.

Odnedavno je kafić preuređen pa je sad za pripremu ribe uređena i odgovarajuća ljetna kuhinja, a riblji specijaliteti se mogu dobiti za vikend, ili po narudžbi i dogovoru.

S obzirom na činjenicu da su se u Međimurju zadnjih godina ugasili riblji restorani u Čakovcu, sad i u samom Prelogu zbog nerentabilnosti, zanimalo nas je što je tajna uspjeha, a to je bila i tema razgovora s vlasnikom ugostiteljske tvrtke Vladimirom Sabolićem.

Kako ste se odlučili baviti se ovim poslom?

– Radio sam 25 godina u Austriji kao automehaničar i vozač kamiona i bagera, naprosto mi je to jednog dana dojadilo i zaželio sam se domovine i ljepota Drave i malo mira. Kad sam se vratio u Draškovec, trebalo je od nečeg živjeti. Tako sam otvorio vulkanizersku radionicu, no mnogo sam vremena provodio na Dravi jer volim prirodu i pasionirani sam ribič, imam svoj petmetarski čun.

Kad sam načuo da se traži netko tko bi pripremao ribu za goste na Marini Prelog, javio sam se i tako je počelo. Ispočetka nisam očekivao da će to biti neki veći posao, računao sam da ću to raditi samo povremeno vikendima po ljeti, no sad radim i preko zime.

Vladimir Sabolić

Tko dolazi preko zime?

– Dolaze grupa gostiju i sve ih je više, a kako se pročulo da se ovdje mogu nabaviti riblji specijaliteti, dolazi i mnogo djelatnika iz tvrtki, najčešće organizirano. Sad po ljeti dolaze grupe iz Koprivnice, Varaždina, Zagreba, pa čak i iz Hrvatskog zagorja. Koliko čujem, svi su više nego zadovoljni, zbog toga što je riba stalno svježa. Za velike zabave i velik broj gostiju sad organiziramo i grill, oni koji to žele dobit će kobasice i drugo s roštilja, organizirali smo se tako da za pola sata možemo poslužiti stotinu gostiju.

Ponudi ribe najviše su se razveselili stalni gosti koji tu kampiraju, dolaze redovito i u skupinama, raduju se da tu mogu pojesti jeftin obrok.

Gdje nabavljate ribu?

– Ribu nabavljam od tvrtki koje su registrirane i koje imaju sve dozvole i veterinarski pregled, ne smijem gostima nuditi ribu iz Drave jer nije fitopatološki pregledana. Nažalost, na Dravi nema profesionalnih ribolovaca ili proizvođača ribe.

Konkretno, som i smuđ dolaze s Dunava, dio riba poput šarana, štuke i divera iz Ribnjačarstva Orahovica i drugih tvrtki koje se bave proizvodnjom konzumne ribe, a pastrve iz Belskog dola kod Novog Marofa. Sve te ribe dolaze u Prelog svježe, jedino su papaline koje dolaze s mora, zamrznute.

Isplati li se peći ribu s obzirom na to da se riblji restorani u okolici zatvaraju?

– Prema svim mojim računicama, posao nam se isplati. Plaćam sva davanja državi i dvije konobarice, redovito plaćam dobavljače ribe i zadovoljan sam, možda i zbog toga što nas je samo troje, nismo opterećeni birokracijom.

Osim toga, naučio sam u Austriji da čovjek ne smije biti gramziv, cijene su minimalne. Porcija papalina je petnaest kuna, som od 30 dekagrama je 25 kuna, pastrva od 300 dekagrama je 30 kuna. Smatram da cijene ne smiju biti previsoke, već takve da svi budu zadovoljni, a da i ja imam nekakvu zaradu.

Zadovoljni su i gosti kojih je sve više i koji sad dolaze i u grupama, tako umirovljenici iz drugih krajeva, jer se pročulo da se ovdje može dobiti pečena riba koja nije preskupa.

Postoje li neke tajne u pripremi riba?

– Recepti za ribe su moji, iskušao sam ih mnogo puta i tragao za najboljim načinom.

Kad je riječ o pečenoj ribi, najvažnija je priprema ribe. Prije pečenja treba uvaljati ribu u oštro brašno i krušne mrvice, može se dodati začin, bilo Vegeta ili nešto drugo, gotovo obavezno češnjak, papar, sol, crvena paprika i drugo. To su osnovni sastojci.

Tajna je u omjeru koliko čega, svaka riba ima svoj omjer. Tako naprimjer smuđ obavezno treba duplo manje soli od ostale ribe, ako se ne pazi lako se presoli i onda to više nije to.

Najvažnije nam je da gosti odlaze zadovoljni, a to znači da će jednom ponovno navratiti na Marinu Prelog.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE