Pripadnici bojne Azov: – Nema predaje, borit ćemo se do kraja

Rat u Ukrajini nastavljen je nesmanjenom žestinom i tijekom dvadeset i šestog dana.

Rusija je dala ultimatum za predaju Mariupolja, koji je s ukrajinske strane odmah odbijen. Nastavljeno je raketiranje gradova, raketirani su Kijev, Sumi, Harkov i drugi gradovi.

U ponedjeljak su ponovno aktivirani pregovori između ruske i ukrajinske strane. Kako izvještavaju Rusi, pregovori nisu donijeli rezultate, a jedna strana optužuje drugu za nepopustljivost i izbjegavanje pregovora.

Predsjednik Ukrajine Zelenski rekao je da osim Turske i Izrael poduzima napore i dogovara mirovne pregovore, te da bi se oni mogli održati u Jeruzalemu. To je dakako samo još jedna inicijativa. Stav je Ukrajine da Rusija mora vratiti okupirana područja, Rusija pak ima dijametalno suprotan stav i zbog toga će rat potrajati.

Prema zapadnim analitičarima, Bjelorusija bi uskoro mogla krenuti u rat protiv Ukrajine, što bi još više zakompliciralo situaciju.

U Europskoj uniji događa se svojevrsni raskol zbog ruske nafte. Njemačka želi i dalje primati rusku naftu i plin, Poljska je jako protiv i tvrdi da se tako pomaže Rusiji u financiranju rata. Njemci pak tvrde da bi bez ruske nafte u ovom trenutku doživjeli ekonomski šok, te da se Rusija naoružavala svih dosadašnjih godina i novac koji sad prima za naftu ne znači mnogo. Rat je za nju gotovo „besplatan“, ako se izuzmu ljudske žrtve, oružja ima vjerojatno sasvim dovoljno, nafte i benzina također. Zbog toga Njemci tvrde da sankcije na uvoz ruske nafte i plina ne bi mnogo značile i da Europa takve mjere ne bi trebala donijeti, jer će imati više štete nego koristi. Amerika je donijela mjere o zabrani uvoza ruske nafte i plina, no ona nije ovisna o tom energentima.

Zanimljivo je da su cijene nafte odmah pale nakon što je Njemačka najavila da će i dalje primati rusku naftu. U međuvremenu je ruski Gazprom  priopćio da redovno isporučuje plin europskim kupcima.

Kijevsko bojište

Na kijevskom bojištu tijekom danas nije bilo jačih napada ruskih snaga,  očekuje se ponovno veći pritisak na Kijev u narednim tjednima.  Borbe su vođene na sjeveru Kijeva, kao i prethodnih dana, no bez pomaka linija. Obzirom na dosadašnji pokušaj opkoljavanja glavnog grada, Kijev će i dalje biti najvažniji cilj ruske vojske.  Međutim ukopavanje koje je primijećeno prethodnih dana govori da se sprema duža opsada, tim više što će tlo i rasputica  onemogućiti i otežati kretanje teške mehanizacije.

Tijekom noći ruske snage su raketama pogodile veliki trgovački centar Retroville u Kijevu, ubijeno je osam osoba, a oštećene su dvije škole i dva vrtića. Gradonačelnik Kličko pozvao je građane da ne objavljuju snimke napada kako ne bi pomogli agresoru.

Istočno bojište

Grad Harkov je stalna meta napada. Na jugu podalje od Harkova već duže vrijeme traju značajne operacije, napad i protunapadi ruskih i ukrajinskih snaga. Tu su i koncentrirane najbolje jedinice Ukrajine koje ne dopuštaju da ruske snage zauzmu to područje, što je važno i zbog pregovora o miru. Ruske snage napadaju  na tom pravcu iz područja Luhanska prema sjeveru  i na jug iz pravca Izjuma, kako bi odsjekle ukrajinske jedinice od zaleđa.

Njemački mediji javljaju tužnu vijest da je Boris Romančenko, starac koji je imao 96 godina, ubijen granatom  u napadu na Harkov. Preživio je u Drugom svjetskom ratu njemačke koncentracijske logore Buchenwald, Peenemünde, Mittelbau-Dora i Bergen-Belsen, da bi ga smrt zatekla u Harkovu.

U gradu Sumi ruske rakete pogodile su tvornicu i spremnik amonijaka, koji je neprekidno istjecao dva sata. Vatrogasci su uspjeli zaustaviti curenje, no stvorio se oblak širok pet kilometara, građanima je savjetovano da ne otvaraju prozore i da se sklone u prizemne prostore jer je amonijak lakši od zraka.

Grad Sumi na jugoistoku Ukrajine brani direktan prolaz prema Kijevu s istočne strane, iako ga ruske snage zaobilaze, pa je djelomičnom u okruženju.

Južno bojište

Nakon što je u pet sati ujutro odbijen ruski ultimatum za predaju Mariupolja, nastavljeno je žestoko granatiranje grada. Prema izvješćima, bombe  padaju na grad svakih desetak minuta, tenkovi su u središtu grada, granatira se i s mora.  Iz Mariupolja i bojne Azov poručuju da se neće predati i da će se boriti do kraja. Jedan od zapovjednika te bojne kaže: – Nema predaje, borit ćemo se do kraja.“

Ruske snage imaju popise koje im je osigurao FSB i vjerojatno traže pripadnike bojne Azov, a čini se da se u operacije uključila i ruska paravojna skupina Wagner.

Protunapad ukrajinskih snaga kod Hersona udara u bok ruskih snaga koje žele iz područja Mariupolja napredovati prema sjeveru, a istovremeno se štiti Mikolajiv i zaustavlja kretanje ruskih snaga prema Odesi. Ako padne Mariupolj tu će se događati odlučujuće bitke.

Ruska vojska ponovno je aktivirala pravac napada prema Odesi i to s morske strane. Ruska flota blokirala je sve luke na Crnom moru te potopila već nekoliko brodova pod stranim zastavama. U lukama je blokirano najmanje 300 teretnih brodova.

U jutarnjim satima s ruskih brodova napadnuto je predgrađe Odese, granate su padale u more blizu obale i na zgrade. Rusija ima veliki broj amfibija za desant, u ovom trenutku u akcijama oko Odese je trideset ratnih brodova Rusije pa je i to moguće.

Zapadni analitičari smatraju da je napad na Odesu u ovom trenutku ratna varka i da treba pravi napad dočekati na sjever od Mariupolja prema Dnjepru, ili preko preko Luhanska i Donjecka. Ruska vojska želi odsjeći ukrajinske snage na istoku Ukrajine.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE