Donosimo gdje sve večeras možete posjetiti Noć muzeja u Međimurju

Donosimo gdje sve večeras možete posjetiti Noć muzeja u Međimurju: 

Muzej Međimurja Čakovec uključuje se svojim programima na 17. po redu Noć muzeja. Iako se pandemijska situacija od prošle godine nije mnogo promijenila, za razliku od 2021. u kojoj smo Noć muzeja obilježili isključivo online programima, cijepljenje građana i uvođenje covid-potvrda omogućit će nam u ovoj godini kontrolirano provođenje manifestacije u realnom vremenu i prostoru. 

Tema između stvarnog i digitalnog 

Kako nam je rekla ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec, Maša Hrustek Sobočan ovogodišnji program Noći muzeja prilagođen je osnovnoj temi Muzeji između stvarnog i digitalnog. Iako će stalni postavi našega muzeja za posjetitelje biti otvoreni uz besplatan razgled od 18 sati, s programom za ciljane skupine školske djece krećemo već od jutarnjih sati. 

– Sudeći prema atmosferi koja vrije uoči ovogodišnje Noći muzeja, posjetitelja neće nedostajati! Prošlih godina, kada nismo imali dodatne stalne postave u Riznici Međimurja, posjećenost je bila do maksimalno 2000 ljudi. No, to je bilo vrijeme bez korone. Sada je i ova pandemija ograničavajući faktor. Za dolazak na Noć muzeja za sve starije od 18 godina potrebna je valjana Covid potvrda, negativan test ili potvrda o preboljenju. Određeni vid kontrole u provođenju mjera ipak je potreban. U predahu između različitih postava u atriju ćete se moći ugrijati uz vatru i kuhano vino, poručuje ravnateljica. 

Održat će se dvije radionice u dvama terminima u jutarnjim i poslijepodnevnim satima na kojima će učenici dobiti priliku isprobati i upoznati tehnologiju virtualnih (VR) i naočala za hologramske projekcije (HoloLens). Radionicu Upoznaj Stari grad kroz VR i HoloLens naočale vodit će muzejska pedagoginja Ines Virč, a radionicu Minihologram i digitalno u muzeju vodit profesorica čakovečke Gimnazije Josipa Slavenskog Melita Sambolek. Na službenom otvorenju Noći muzeja održat ćemo promociju Knjige legendi i turističkoga proizvoda projekta Living castles u Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja s početkom u 18 sati. 

Od 18 sati kreće besplatno razgledavanje 

Od 18 sati građani mogu krenuti s besplatnim pregledom svih stalnih i izložbenih postava, a to su: palača, Riznica Međimurja i Izložbeni salon s tematskom izložbom Tibeti u Međimurju i Podravini. U Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja bit će postavljen punkt mješovite i virtualne stvarnosti s virtualnim (VR) naočalama i naočalama za hologramske projekcije (HoloLens) na kojem će svi posjetitelji moći upoznati najnoviju tehnologiju virtualne i mješovite stvarnosti.

PRELOŠKA Noć muzeja u Croata insulanus 

U znaku svadbenih običaja donjeg kraja!

Po redu 17. Noć muzeja u Prelogu održat će se 28. siječnja 2022. godine u uvjetima „nove stvarnosti“, kada se veliki dio programa odvija u kontroliranim uvjetima i okolnostima uz obvezne covid-potvrde. Otvorenje je u Multimedijalnoj dvorani Muzeja Croata insulanus Grada Preloga u 18 sati. 

Temom Između digitalnog i stvarnog, izložbeni program Muzeja Croata insulanus Grada Preloga bit će dostupan uživo i u digitalnom obliku, na web-stranici Muzeja. Kako bi publici u ovo neizvjesno vrijeme pružili ponešto veselja pripremili su s brojnim suradnicima zanimljiv sadržaj, okrenuli se tradiciji i običajima te iz zaborava izvukli svadbene šege u donjem Međimurju. „Faljen budi Jezuš Kristuš! Ovdi počinjemo ovo milo svadbo kak je negda Jezuš Kristuš započel u Kani Galilejski i podelil nam ovoga mira kojega ovaj svet ne može dati!“ (zapis iz Knige kapitanjstva ženidbe Leksija Bermanca iz Otoka/ Prelog, 1930.). Svadbeni običaji Međimurja dio su životnih običaja Međimuraca, ali i važan element bogate kulturne baštine međimurskog kraja. 

Svadbeni običaji na području Međimurja u nepromijenjenom obliku zadržali su se do druge polovice 20. stoljeća. Osnovni elementi svadbe uglavnom su jednaki na području cijelog Međimurja. Postoje male razlike u svadbenim običajima donjeg i gornjeg Međimurja, ali i među susjednim selima u Međimurju. Izložbom Kak se negda gostilo, u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga bit će prikazani svadbeni običaji donjeg Međimurja, od snoboki, ozavaja, priprema za svadbu, važnih funkcija u svadbenom ceremonijalu i brojnih igrokaza, uz prikaz arhivskih dokumenata, fotografija i filmova te razgovora s kazivačima.

OLDTIMER muzej u Selnici spreman za Noć muzeja

Šardi obogatio muzej automobilističkim vremeplovom

Ove se godine muzej starodobnih vozila, Oldtimer muzej Šardi u Selnici, pripremio temeljito za Noć muzeja koja će se održati idućeg petka, 28. siječnja. Naime, osim već stalne postave od 22 automobila i dvadesetak motocikla u koju svake godine ili dvije kapne i neki novi ljepotan, sada će posjetitelji moći uživati i u povijesnim činjenicama.

Naime, na fotografijama velikog formata, točnije plakatima na panoima, prikazana je povijest automobilizma u Hrvatskoj od početaka pa sve do 1945. godine. Prikazani su događaji od samih početaka daleke 1898. godine kada je grof Marko Bombelles mlađi dovezao prvi automobil u Hrvatsku, točnije u Vinicu. Automobil je bio marke Benz, a ta se godina računa kao službeni početak automobilizma u Hrvatskoj. Osim za Noć muzeja, muzej možete posjetiti svakog dana, najbolje uz najavu u ugostiteljskom lokalu Krug, koji se nalazi u sklopu poslovnog objekta u kojem je i muzej, da bi se osiguralo stručno vodstvo. Sve detalje i kontakte možete pronaći na stranici muzeja  http://oldtimer-sardi.eu/.

CENTAR ZA POSJETITELJE MED DVEMI VODAMI, Križovec

Kroz postav vode bijela roda, leptir plavac i šišmiš

Kroz oči (i uši) bijele rode, leptira plavca i šišmiša u Centru za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu posjetitelji će u ovogodišnjoj Noći muzeja moći doživjeti zanimljivosti prirode Međimurja. U petak 28. siječnja Centar otvara svoja vrata u 18 sati i razgled postava bit će moguć do ponoći. U skladu sa svim propisanim epidemiološkim mjerama organizirat će se besplatno stručno vođenje kroz galerijski postav Mura i Drava svaki puni sat od za grupu od maksimalno 20 osoba koje su rezervirale termin. Željeni termin dolaska ako će na dan izlaska Međimurskih novina biti slobodnih mjesta moći će se još rezervirati putem online obrasca koji je objavljen na web stranici Centra, med – dvemi-vodami.info.Ulaz je slobodan, a održat će se uz pridržavanje važećih epidemioloških mjera: obavezno posjedovanje EU digitalne covid-potvrde (za starije od 16 godina), nošenje zaštitne maske na licu i održavanje fizičke distance. Stručni djelatnici Javne ustanove Međimurska priroda koja je domaćin programa iz svoje histološke edukativne zbirke pripremili su zanimljive preparate. Uz pomoć mikroskopa posjetitelji će moći istraživati nogu kućne muhe, krilo cvrčka i leptira, borove iglica, tijelo gljive, kišna glista, ptičje pero i druge zanimljivosti flore i faune.

Za događanje na otvorenom u pripremi je otvoreno ognjište i još poneko poklon-iznenađenje. Naglasak ovogodišnje Noći muzeja je tema Između stvarnog i digitalnog, pa će se postavom Centra moći prošetati i virtualno s prikazom postava u 360° na web stranici med-dvemi-vodami-info. Za one koji ne mogu doći u Križovec, a žele čuti cijelu priču Centra, moći će to učiniti preko kanala na YouTubeu Međimurska priroda i videozapisa snimljenog stručnog vođenja kroz postav.

KRISTIJAN PETROVIĆ u Noći muzeja održat će zanimljivo predavanje 

Otkrijte sve o fantastičnim stvorenjima zmajevima!

 Poznati varaždinski “mračni pripovjedač”, Kristijan Petrović, iz bogate škrinje priča za vas je odabrao jednu pod nazivom Historia draconum ili Povijest zmajeva u sklopu koje će vas upoznati s tim fantastičnim stvorenjima i njihovom mitologijom.

Predavanje će se održati povodom Noći muzeja, 28. siječnja s početkom u 19 sati u prostoru Palače Međimurskog turizma, nakon čega svi posjetitelji mogu besplatno pogledati izložbu. Ulaz je besplatan i samo uz covid-potvrde.

Tko su zmajevi? 

Za njih kažu da su hodali zemljom davno prije ljudi. Neki su od njih i sami bili prisutni pri stvaranju svijeta, a tijekom vremena su ih upoznali svi narodi. U Grčkoj su im se suprotstavljali junaci i bogovi, u Rimskom Carstvu su progovorili i dobili prva imena. Kelti su im se obraćali da bi naučili ono što nisu znali, a Anglosaksonci su strepili od samog spomena njihova imena.

Živjeli su na vrhovima planina, u pećinama, šumama, bespreglednim podzemnim hodnicima kao i u tihim podvodnim dubinama. Njihov je napad bio brz i nemilosrdan. Zamjetno čujan lepet ogromnih krila nagovještavao je kaos i vatru koja bi uništila čitava sela, a s njima i ljude, stoku, usjeve. Nemalo su puta bili postavljeni kao čuvari nekog blaga koje su ljubomorno čuvali. Ponekad su preusmjeravali tok rijeke, a ponekad bi branili prilaz jedinom izvoru pitke vode. Katkad su izazivali potrese.

Zapisi o zmajevima pojavljuju se još na babilonskim glinenim pločama, a tijekom stoljeća su ih opisivali i svi ostali. Svakako su bili prisutni i u slavenskoj mitologiji pa se tako i danas još tu i tamo može čuti pokoja priča o tim stvorenjima koja hiberniraju ispod mnogih gradova Hrvatske. Tako se na primjer Međimurska županija može pohvaliti po svemu sudeći, najvećim brojem zmajeva koji drijemaju ispod gradova i općina. Zovu ih pozoji.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE