Uzgajivač Darko Juras iz Svetog Križa: Svoje konje prodajem čak i u Azerbajdžan

Darko Juras iz Svetog Križa, strastveni zaljubljenik u konje, odnedavno je ponosan vlasnik licence za međunarodnog trenera koju izdaje Svjetska konjička federacija. Tečaj za dobivanje licence kojemu je pristupio bio je održan na zagrebačkom Hipodromu i trajao je dva tjedna.

Vlasnik licence koju ima tek nekoliko ljudi u Hrvatskoj

– S tom licencom mogu u bilo kojoj zemlji svijeta trenirati jahače i konje. Da bi se uopće moglo pristupiti tečaju, jahač mora imati određene preduvjete. Moraš skakati određene visine s konjem, natjecati se u Croatia kupovima i skakati Državna prvenstva – objašnjava nam Darko Juras na svojem ranču u Svetom Križu i dodaje da u Hrvatskoj navedenu licencu posjeduje tek nekoliko ljudi.

Ljubav prema konjima rodila se u Darku već od malih nogu. Njegov je otac imao konja s kojim je rado provodio vrijeme. Kad je imao šest godina, njegovi su se roditelji preselili u Njemačku pa je tamo provodio svoje dječačke i tinejdžerske godine. Nakon što je napunio 18 godina počeo je raditi na jednoj farmi kao štalar gdje je bio zadužen za hranjenje konja, čišćenje bokseva i održavanje ranča. U tom se periodu rodila ideja i želja da bi konjima mogao posvetiti svoj život.

– Tada je bilo nezamislivo da se samo time netko bavi pa sam tako radio i kao autolimar. Kupili smo prve konje i vidjeli smo da samo od sebe ne ide, da treba proći puno seminara i škola – ispričao nam je o svojim počecima međimurski jahač i uzgajivač konja rodom iz Palovca koji se nakon dvadesete godine vratio u rodnu domovinu, oženio i nastavio živjeti u Svetom Križu.  

Najveći je uzgajivač konja u Međimurju

Danas na svojem ranču ima 25 konja njemačke pasmine holstein (holštajn) što ga čini najvećim uzgajivačem konja u Međimurju. Uzgaja sportske konje za preponsko jahanje, kao i turnirske konje. Oko uzgoja konja pomaže mu obitelj. Karumba, Karo Countryboy, Korado Sokrat i Caskavela samo su neka od imena konja koji su izašli iz Darkove štale.

– Doma imam pastuha Carpacia i rasplodne kobile. Dok mladi konji stasaju, negdje oko svoje treće godine, tada ih vodimo na turnire. I onda ih klasiramo prema onome što pokažu, i naravno što genetika pokaže. Na farmi imam mlade konje koji su u radu i obrađuju treninge. Svaki smo tjedan s njima na turnirima – ispričao nam je Darko.

Svoje holsteine danas izvozi u države diljem Europe, a jedan je stigao čak i do Azerbajdžana. Naime, jednog je njegova konja za svoju kćer kupio nogometaš i trener Robert Prosinečki koji je u to vrijeme bio izbornik Azerbejdžana. No najbolniji rastanak bio mu je s konjem po imenu Caro koji je otišao za Tursku.

Konj Caro najbolji je proizvod njegove štale

– On je bio najbolji proizvod moje štale. Kad sam ga prodavao, mislio sam da će mi srce puknuti. To je bio konj za kojeg nije bilo nijedne prepreke. O takvom konju možeš danas samo sanjati. No trebalo ga je prodati kako bismo mogli dalje ulagati u razvoj – kazao je tugaljivo i sa sjetom Darko.

U razgovoru se prisjetio i svog prvog pada s konja što mu je danas posve normalno. – Jednostavno padneš s konja – prepričava Darko – podigneš se i idemo dalje. Ima dana kad padne tri puta u danu, a ponekad tri mjeseca uopće ne padne. Sve ovisi o tome kakav je konj. Jahač ne smije paničariti jer to konj osjeti i iskoristi. Oni su kao mala djeca, ističe, daš mi jedna prst, oni bi odmah cijelu ruku.

– Posao je to koji zahtjeva puno vremena i odricanja. Isto tako jahanje je jako skup sport. Samo jedan odlazak u Zagreb s jednim konjem stoji 1000 kuna. Puno njih si to ni ne može priuštiti. Stalno kažem ovako: Tko se s time bavi, nije baš čist u glavi. Jer tu nema slobodne subote, nedjelje ili bilo kojeg svetka. Da bi nešto postigao u životu, moraš se nečega i odreći – jasan je bio Darko.

FOTO: Zlatko Vrzan

Darko Juras

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE