Ona je voće, a pijemo je svaki dan

Pijemo je svaki dan po nekoliko puta, a o njoj jako malo znamo. Kava je zapravo voće, a porijeklom dolazi iz etiopske povijesne pokrajine Kafa, po kojoj je dobila ime. Kako to obično biva, otkrivena je sasvim slučajno. Prema legendi, otkrio ju je etiopski kozar Kaldi oko 800. godine.

Naime, on je primijetio jednog dana kako su se njegove koze počele čudno ponašati. Bile su pune energije i uzbuđene nakon što su pojele plodove s drva. To ga je ponukalo da i sam proba te plodove i osjetio uzbuđenje i budnost. Kaldi je zatim odnio te plodove svećenicima, a oni su prema predaji zaključili da je to djelo đavla i bacili su plodove u vatru. No, pri tome se iz vatre ispustio predivan, božanstveni miris, pa su brzo izvadili plodove iz vatre i usitnili ih u pepeo. Shvativši da su napravili grešku, svećenici su plodove stavili u vrč i prelili vrućom vodom radi očuvanja. Svećenici su zatim popili ovu novu, ukusnu mješavinu i shvatili da im pomaže ostati budnima tijekom noćnih molitvi.

Ipak prvi pisani podatci o konzumiranju kave stižu iz Arabije. Smatra se kako je najkasnije u 9. stoljeću kava prešla Crveno more i stigla u jemenski grad Mochu koji postaje središtem trgovine. Prodor kave prema Europi počeo je s osmanskim osvajanjima. U Turskom se carstvu u 16. st. razvio običaj svakodnevnog ispijanja kave. Navika je uzela tolikog maha da su državne vlasti bile prisiljene uvesti zabranu konzumiranja kave jer su smatrale da to oduzima previše vremena sultanovim podanicima, no polovicom 16. st. otvorene su u Istanbulu prve kavane.

Dvije osnovne vrste kave su arabica i robusta, ali poznatih vrsti zapravo ima više od 125. Danas su najveći proizvođači kave Brazil i Vijetnam, a iza njih slijedi Kolumbija, Indonezija, Meksiko, Indija, Obala Bjelokosti, Etiopija, Guatemala, Uganda, Peru, Kostarika i Honduras.

Glavna razlika između arabice i robuste leži u okusu i specifičnim karakteristikama samih zrna s time da se arabica smatra cijenjenom jer je veće kvaliteta. Trenutačno se događa jedan od najvećih distorzija robuste jer se cijena skoro pa izjednačila s cijenom arabice.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE