Balkanski lonac i Hrvati

Predsjednik države Milanović izjavio je nedavno da je on i predsjednik Hrvata u  BiH, što je za sada ostalo bez pravog i jasnog odjeka u javnosti. Po istoj logici, predsjednik Srbije Vučić može izjaviti da je on predsjednik svih Srba u  BiH.

O čemu se tu zapravo radi i je li Milanović pogriješio? Ovdje je riječ o osnovnom, Milanović je zapravo htio reći da je on predsjednik svih Hrvata kao konstitutivnog naroda u  BiH zato što je predsjednik države Hrvatske. Isto to mogao bi Vučić reći za Srbe. Zašto? Zato što sadašnja  BiH ima negativne elemente bivše Jugoslavije, tri se naroda već trideset godina nikako ne mogu dogovoriti o kvalitetnom razvoju države koja se zove  BiH. Svaka sličnost s bivšom Jugoslavijom nije slučajna.

Muslimani u  BiH koji su se proglasili Bošnjacima pretendiraju postati većinskim narodom i nameću izborni model koji im ide u prilog. To dobro znaju i Hrvati i Srbi, iza takozvane građanske države u  BiH zapravo piše bošnjačka dominacija.

Zbog toga klasičnu građansku državu (jedan čovjek – jedan glas) naprosto ne mogu prihvatiti ni Hrvati ni Srbi jer su konstitutivni narodi.

Ni nakon trideset godina nema dogovora, Dayton se ne poštuje, a nema ni naznaka da će poštenih i pravih dogovora biti, čime se velike sile dobro koriste. Turska podržava Bošnjake odnosno Muslimane u  BiH, gurajući ih da budu jaki i ne pristaju na kompromise, ne bi li ishodila ustupke od Amerike, a Rusija pak Srbe igrajući svoje političke igre manjeg ili većeg dosega. Uključuje se i Kina.

Hrvati se oslanjanju na Europsku uniju, no sad je jasno da takozvani Zapadni Balkan neće za duže vrijeme ući u EU. Nije slučajno predsjednica EU ovih dana obilazila zemlje Zapadnog Balkana uzalud pokušavajući smiriti duhove, zapravo ne nudeći ništa osim daleke budućnosti i nešto novca.

Za deset ili dvadeset godina može se dogoditi svašta. Možda ne rat, već sveprisutni kaos, kao što se događa upravo sad. Osim bosanskog, već imamo balkanski lonac, kosovski, crnogorski i makedonski lonac. Lonac do lonca koji kuhaju lošu politiku.

Do sada je Hrvatska kao ona koja bi navodno trebala rješavati probleme u  BiH, nudeći EU, zapravo bila izigrana od strane europskih političara koji ne žele ili ne znaju riješiti problem. Vjerujemo da je to Zagrebu jasno, no i dalje nema plodonosne hrvatske politike prema  BiH.

Politička batina uvijek ima dva kraja. Ako  BiH jednog dana uspije pomiriti tri entiteta, je li onda budućnost nekakva nova balkanska zajednica?

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE