Uskoro “vrtići” za starije osobe u gornjem Međimurju

U Međimurju se posljednjih nekoliko godina pokazalo da postoji velika potreba za smještaj starijih osoba u domovima. Trenutno imamo 20 registriranih ustanova koje brinu za više od 1200 korisnika, no to je premalo s obzirom na trenutno stanje. Liste čekanja su u svakoj od ustanova jako velike, čemu u prilog govori podatak da se za najstariju ustanovu za brigu za starije u državnom vlasništvu u Čakovcu čak 939 osoba prijavilo za smještaj u taj dom.

Nedostatak kapaciteta za smještaj starijih osoba posebno je izražen u gornjem Međimurju. U selima, posebno u brežuljkastim predjelima, postoji velik broj ljudi starije dobi koji su ostali sami u svojim kućama prepušteni sami sebi, a njihove mirovine su jako male da bi s tim mogli osigurati privatni smještaj u domovima, dok je u državnim institucijama lista čekanja prevelika. Zbog toga bi im dobro došao bilo kakav oblik pomoći.

Kako bi se pomoglo najugroženijim osobama, Općina Štrigova trenutno radi na dva projekta u partnerstvu s Crvenim križem. Prvi je projekt pod nazivom “Zaželi”. Riječ je o programu zapošljavanja žena s naglaskom na starije od 50 godine koje će raditi na poslovima potpore i podrške te brige o starijim osobama. U projektu sudjeluje 5 općina te su se iz svake općine zaposlile po dvije žene koje će pružiti pomoć u održavanju kuće i okućnice, pomoć u nabavi i dostavi namirnica, lijekova i ostalih kućnih potrepština, pomoć u kuhanju, pomoć u pratnji liječniku i razgovor, te druženje s korisnikom navedene pomoći.

– Riječ je gerontodomaćicama. Imali smo problem s pronalaskom žena koje bi obavljale taj posao. Mali broj njih se javio, a posebno je problem bila vozačka dozvola. Inače, u projektu je bilo predloženo da te žene koje će se zaposliti odlaze na posao biciklima, no s obzirom na konfiguraciju tla u našoj općini, to je bilo nemoguće. Ovog tjedna projekt će započeti s realizacijom – objasnio je zamjenik načelnika Općine Štrigova Damir Kovačić, koji je bio zadužen za navedeni projekt.

Drugi projekt na kojem sudjeluju tiče se širenja mreže socijalnih usluga, a na njemu rade u partnerstvu s općinama Gornji Mihaljevec i Sveti Juraj na Bregu. Radi se o osiguranju cjelodnevnog boravka za starije osobe uz tople obroke i razne druge sadržaje, a Općina Štrigova će na tom projektu zaposliti jednu osobu koja će brinuti o njima. Općina Sveti Juraj na Bregu, s druge pak strane, osigurat će objekt za tu svrhu, kod trgovine Anica u Dragoslavcu, no taj projekt se tek treba realizirati.

Dnevni boravak su “jaslice” za starije osobe

O tome kako zaista funkcionira dnevni smještaj starijih osoba razgovarali smo sa Šteficom Martinez, ravnateljicom Doma za starije i nemoćne osobe u Čakovcu. Dnevni boravak čakovečke Depadanse jedinstven je u Međimurju jer zbrinjava osobe oboljele od demencije i Alzheimerove bolesti osnovan još 2007. godine. 15 je maksimalan broj korisnika, koje njeguju dvije medicinske sestre, socijalna radnica i fizioterapeut.

– Drugi domovi dnevni boravak imaju organiziran kao aktivno provođenje slobodnog vremena. Boravak u Depadansi ima stručni pristup, koji je po mom mišljenju ipak potrebniji oboljelim osobama. Oni nikad ne ostaju sami, sobe su pregledne, obitelj ujutro dovede korisnika, te osobe ostaju do popodnevnih sati – rekla je ravnateljica Doma za starije i nemoćne osobe Štefica Martinez.

Lista čekanja postoji već dugi niz godina, a i potreban je veći prostor za korisnike dnevnog boravka. Prioritet su osobe koje žive same u kući, ili oni čija djeca rade pa ne mogu cijeli dan adekvatno skrbiti o njima.

Mjesečna cijena boravka iznosi 1100 kuna, s prijevozom u krugu prstena Čakovca je dodatnih 250 kuna, ostali dio sufinanciran je od strane Međimurske županije. Ravnateljica Martinez ističe kako je ovakva skrb dodatno važna kako bi se barem i u malom segmentu održalo zdravlje osoba oboljelih od demencije ili Alzheimera.

– Adekvatnim i stručnim radom ponekad se može primijetiti zdravstveno poboljšanje oboljelih korisnika jer ovdje nisu napušteni, imaju osoblje koje se o njima brine, razgovaraju s njima, a to sve utječe na njihovu cjelokupnu percepciju.

Dan u dnevnom boravku počinje u 6:30 okupljanjem i doručkom. Nakon toga slijedi tjelovježba, a kasnije se uključuju u radne aktivnosti, bile one grupne ili pojedinačne. U to su uključeni ručak i užina, a kad je lijepo vrijeme borave u dvorištu Depadanse i sjenici uz kavu ili sok.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE