U ČAKOVCU: 1. i 2. prosinca Festival arhitekture za mlade – predavanja otvorena za svu javnost

Festival arhitekture za mlade

U subotu 1. prosinca 2018. godine, u Scheierovoj zgradi u Čakovcu, s početkom u 17 sati,  održat će se otvorenje izložbe projekta Laboratorij arhitekture. Na njoj će biti predstavljen cijeli tijek projekta, od edukacija do radionica. Izložbu će otvoriti voditeljica projekta Blanka Levačić i  jedna od autora  Sivija Pranjić.

Izložba je ujedno i početak Festivala arhitekture za mlade, koji će se održavati u subotu i nedjelju, 1. i 2. prosinca. Održat će se nekoliko predavanja stručnjaka s naglaskom na teme oblikovanja javnih prostora i rada s mladima.

Laboratorij arhitekture projekt je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda, ukupne vrijednosti 462.760,00 kuna. Korisnik projekta je Grad Čakovec, a projektni partner Udruženje arhitekata Međimurja. U projekt su uključene i Graditeljska škola Čakovec, Tehnička škola Čakovec i Gimnazija „Josipa Slavenskog“ Čakovec. Projekt završava 22. veljače 2019. godine.

PROGRAM:

01.12.2018. subota, zgrada Scheier, Čakovec

10.00 radionica Mali Laboratorij arhitekture (za srednjoškolce)

17.00 otvorenje izložbe projekta „Laboratorij arhitekture“ (otvoreno za javnost). Izložba će biti dostupna za razgled do 8. prosinca.

18.00 – 20.00 predavanja (otvoreno za javnost)

18.00 Akupunktura Grada i Zagreb za mene /

doc.dr.sc. Kristina Careva, dipl.ing.arh. i doc.dr.sc. Rene Lisac, dipl.ing.arh.

/ novi alati i platforme za participativno i interdisciplinarno uređivanje javnih prostora /

Akupunktura grada je projekt nastavnika Arhitektonskog fakulteta, doc. dr.sc. Kristine Careve i doc. dr.sc. Renea Lisca koji se provodi kontinuirano od 2009. godine u sklopu aktivnosti Društva arhitekata Zagreba. Kroz projekt se razvijaju metodologije participativnog i interdisciplinarnog djelovanja s ciljem pronalaženja malih i učinkovitih intervencija urbane transformacije u svrhu poboljšanja kvalitete gradskog života. U projektu „Zagreb za mene“ Akupunktura grada pruža uvid u stanje korištenja i potencijal javnih prostora grada Zagreba iz perspektive građana.

18.30 prostoRož / Nina Savič, mag.inž.arh.

/ drugačiji načini stvaranja, uređenja i korištenja javnih prostora u Sloveniji /

prostoRož istražuje javni urbani prostor i njegovu važnost za lokalne ljude i društvo. Pažnju usmjeravaju na često zanemarene javne prostore i uređuju ih po mjeri stanovnika i posjetitelja. Pristup projektima je raznolik, neke započinju vlastitim opažanjima i inicijativom, druge na poziv lokalnih stanovnika i organizacija, a treće u dogovoru s lokalnom upravom. prostoRož okuplja arhitekte, urbaniste, sociologe, pravnike i tehničke suradnike koji svojim znanjem omogućuju višedimenzionalni pristup izazovima urbanog prostora.

19.00 Edukacija mladih za graditeljska zanimanja – Graditeljska škola Čakovec / prof. Tatjana Vadas, dipl.ing.arh.

/ važnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u području graditeljstva u odnosu na tržište rada /

Strukovno obrazovanje u RH, kao i u ostalim europskim zemljama, ima ključnu ulogu u odgovoru na izazove ubrzanog pojavljivanja novih tehnologija, potražnje za novim kompetencijama, u razvijanju ljudskih potencijala s ciljem postizanja gospodarskoga rasta, zapošljavanja i ostvarivanja socijalnih ciljeva. Strukovno obrazovanje mora biti povezano s potrebama pojedinaca, tržišta rada, visokog obrazovanja i društva u cjelini.

19.30 Javni prostori grada / Jadranka Grgan-Makovec, dipl.ing.arh.

/ pojavnost i značenje u povijesnom kontekstu, njihova uloga i funkcije na našim prostorima (Čakovec, ruralna naselja) /

Javni prostori grada su srce naselja, pozornica polivalentne namjene na kojoj se odvija trgovanje, zabava, društveni, politički i vjerski život zajednice, od doba antike do danas. Oni su mjesta koja na sebe vežu značajne javne građevine čiji dominantni simboli govore o povijesnim korijenima, čineći prepoznatljivu sliku i identitet mjesta. U tom kontekstu možemo promatrati javne prostore Čakovca, ali ne i manje važne specifične javne prostore ruralnih naselja.

 20.00 FAM party

 

02.12.2018. nedjelja, zgrada Scheier, Čakovec

10.00 radionica Mali Laboratorij arhitekture (za srednjoškolce)

Tema: igralište iza Pučkog otvorenog učilišta / Voditelji: Silvija Pranjić, Matija Novak, Blanka Levačić /

16.00 – 18.00 predavanja (otvoreno za javnost)

16.00 Krajobrazna arhitektura / Jura Vrbanec mag.ing.kraj.arh.

/ uvod u krajobraznu arhitekturu i potencijali Čakovca /

Upoznavanje s krajobraznom arhitekturom: osnovne podjele, uloge i razlike od ostalih njoj bliskih profesija. Prikaz osnovnih elemenata krajobrazne arhitekture na primjerima grada Čakovca i njihov krajobrazni potencijal za bolju budućnost.

 16.30 Potok Trnava kroz Čakovec /

Marina Mrla, dipl.ing.arh. i Blanka Levačić, dipl.ing.arh.

/ povijesni pregled, problemi i potencijali /

Zelenilo i voda svojim karakteristikama podižu kvalitetu prostora u kojem se nalaze i kojim prolaze. Za grad Čakovec to je prostor Trnave. Povijesnim pregledom njezinog toka, razloga njenog premještanja na današnju poziciju, te analizom kontaktnih zona, ispitat će se koje su prepreke i koji potencijali. Trnava ne pripada samo Čakovcu već i cijelom Međimurju.

 17.00 Svjetski primjeri javnih prostora za mlade / Silvija Pranjić, dipl.ing.arh.

/ što možemo naučiti? /

Kako nastaju i gdje se formiraju javni prostori za mlade? Kako ih oblikovati, koje materijale koristiti? Koji sadržaji su mladima potrebni? Što možemo naučiti i kako se dobre prakse mogu primijeniti i kod nas?

Kroz prikaz svjetskih primjera javnih prostora za mlade ponudit će se mogući odgovori na navedena pitanja.

 17.30 Što je na plakatu? / prof. Andrija Večenaj, mag.art.ind.dizajn

/ plakat kao medij u kulturi vizualne komunikacije /

Plakat, tehnološki jednostavno, ali u svom oblikovnom smislu višeslojno sredstvo vizualne komunikacije, pogodan je za upoznavanje mladih s porukama medija. Kreiranjem plakata potičemo mlade na razvijanje likovnog izražaja, medijske pismenosti i društvenih interakcija kroz timski rad, suradnju, podjelu zadataka, te spoznaju o tome što drugi misli a što nam želi reći. Korištenjem plakata kao medija razvija se kritički pristup u vrednovanju kulture vizualne komunikacije.

 Više o projektu i aktivnostima:

http://www.labarh.org/

https://www.facebook.com/LaboratorijArhitekture/

Ostavi komentar