3.9 C
Čakovec
Utorak, 19 ožujka, 2024

Dizajnerski gen Ane-Marije Kralj iz Vrhovljana nadvladao sve prepreke umjetničkog života

Mlada umjetnica Ana-Marija Kralj iz Vrhovljana u Svetom Martinu na Muri primjer je jedne od rijetkih osoba iz Međimurja koja se dokazala u hrvatskom modnom svijetu. Odmalena je pratila modu, a za dizajn i umjetnost počela se zanimati u srednjoškolskim danima. Iako je uvijek govorila da nikad neće biti umjetnik jer joj se činilo da od toga ne može živjeti, danas živi u tom svijetu cijelim svojim bićem.

Već je tijekom fakultetskih dana s kolegicom Mirjam osnovala brend Kralj&Krajina. Zajedničkim snagama i talentom pobijedile su na natječaju za mlade dizajnere Dreft Next Generation i nakon toga su dizajnirale tri kolekcije. Svojim zanimljivim kreacijama privukle su pozornost publike i nacionalnih medija koji su o njima snimili dokumentarac, što je bio veliki plus za mlade dizajnerice.

Snažna žena i ekologija – simboli njezinih kolekcija

Prvi je natječaj diktirao temu na koju smo radile kolekcije. U fokusu nam je bila snažna žena u usporedbi s muškarcem. Tu smo poruku htjele prenijeti publici. Žena je moćna i nemoj se zezati s njom. Svojom smo revijom svima htjele pokazati da smo izrasle iz mladih i nevinih djevojčica u žene – kazala je dvadesettrogodišnja Ana-Marija o svojoj prvoj kolekciji.  

Prvi uspjesi nakon kolekcije doveli su ih do suradnje s američkom modnom start up kompanijom Trendcy koja im je odlučila pomoći sponzoriranjem proizvodnje i promocije njihove druge samostalne kolekcije za sezonu jesen/zima 2014. godine koju su potom prikazale na Dreft Fashion Weeku u Zagrebu.

Puno sam toga naučila o biznisu u to vrijeme, posebice kako funkcionira modni svijet koji je prilično gori od svega što sada trenutno radim. Baš dobiješ “debelu kožu” nakon takvog iskustva pogotovo jer smo mi tada bile jako mlade. Upisale smo Tekstilno-tehnološki fakultet bez da smo prije imale iskustvo s modnim svijetom– ispričala nam je naša mlada kreativna sugovornica.  

Zapaženiji uspjeh postigla je i u susjednoj zemlji gdje je ušla u finale na mađarskom modnom natječaju Gombold Ujra. Budući da je ušla među najboljih deset dizajnera, imala je prilike raditi reviju za mađarski Fashion Week u Budimpešti.

Mama mi je šivala kolekciju za tu samostalnu reviju. U to vrijeme moj tata Ljubomir obolio je od raka pa sam onda napravila cijelu kolekciju na tu temu. Tata mi je bio inspiracija. Suština kolekcija je bila u ekološkoj tematici. Sve sam kupovala na otpadu i iskoristila sam sve što se može iskoristiti – prisjetila se Ana-Marija tvrdeći da ih je rad na kolekciji držao jakima za vrijeme tatine bolesti.  

Iz  modnog dizajna prešla u dizajn namještaja

Kako i sama kaže, u to je vrijeme s kolegicom Mirjam Krajina bila jako poznata u hrvatskom modnom svijetu s obzirom na to da je imala 19 godina. Tek je sada shvatila koliko je to bila velika stvar za jednu mladu dizajnericu. No kako je svakim danom, u drugu ruku, sve više uvidjela kako zaista funkcionira modni svijet, konačno je odustala od profesionalnog bavljenja modnim dizajnom.

Pitala sam se čemu sve to? Koja je uopće poanta svega? Čemu ponavljanje istih stvar? Moj profesor sa sociologije je često znao reći, i s njim se u potpunosti slažem, da mode više nema. To je samo performers. Shvatila sam da ustvari to nije ono što želim raditi pa sam se onda sam s počela okretati prema performansu u modi, što je bliže umjetničkom izražaju– rekla je dizajnerica.

Mladi dizajneri se danas jako teško mogu probiti i devedeset posto njih ustvari odustane jer nema klijentele u Hrvatskoj koja bi kupovala njihovu odjeću. Tijekom studija počela je crtati i modne ilustracije. Njih je prodavala preko interneta, ali joj je to ubrzo dosadilo. Nakon toga zainteresirala se za dizajn namještaja, što ju je oduvijek jako privlačilo.

Osnovala brend Merien King

Danas stoji iza uspješnog vlastitog brenda Merien King koji je osnovala prošle godine, a zaposlena je u obiteljskoj tvrtki Ferrum kao dizajnerica namještaja i dekoracija. Njezin osnovni materijal  na kojem radi je metal. Za njegovu obradu koristi octenu kiselinu koja je specifična jer nakon nanošenja stvara nepredvidive površinske strukture.

Kako inače crtam, htjela sam crtati namještaj. Prvo sam godinu dana proučavala što se radi od namještaja s obzirom na to da nisam bila upoznata s tom strukom. Jako mi je zanimljivo raditi s metalom, a posebice je fascinantno ono što sve od njega može nastati. Htjela sam napraviti nešto što ljudi još nisu vidjeli – ispričala je Ana-Marija, koja je ljetos održala prvu samostalnu izložbu skulptura i slika od metala.  

 Kroz umjetnosti voli izražavati samu sebe i pokazati što misli o određenom problemu s političkog stajališta i sa svoje emocionalne strane. Njezina obitelj majka Nevenka, otac Ljubomir, sestra Barbara i šogor Neven najveća su joj podrška. Na svom putu do uspjeha probijala se glavom kroz zid, mnogi su je sputavali, ali je usprkos tome čvrsto vjerovala u svoj cilj, u sebe i svoje sposobnosti. Danas može reći da živi svoj san jer je pokazala da ništa nije nemoguće ako nešto radiš iz ljubavi.

FOTO: Privatna arhiva

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE