U predbožićno i novogodišnje vrijeme povećava se korištenje pirotehnike koja je vrlo opasna, pogotovo za djecu. Zbog toga se kao znak prevencije svake godine 7. prosinca obilježava Međunarodni dan svjesnosti o opeklinama u djece.
O tome su na taj dan u Čakovcu više govorili voditelj OHBP-a Klinike za dječje bolesti Zagreb i voditelj projekta Međunarodnog dana svjesnosti o opeklinama u djece prim. Zoran Barčot, djelatnici odjela opeklina, glasnogovornik PU međimurske Radovan Gačal te ravnatelj Županijske bolnice Čakovec dr. Igor Šegović.
Opekline svakodnevni problem
– Opekline su veliki javnozdravstveni problem. S time se svakodnevno susrećemo i u našoj bolnici, zato smo sretni što za 100 godina bolnice imamo mogućnost čuti ovakve stručnjake koji će pomoći u prevenciji, rekao je ravnatelj Županijske bolnice Čakovec dr. Igor Šegović.
Opekline kod djece nastaju na različite načine, od naizgled bezazlenih situacija u roditeljskom domu do stradanja strujom visokog napona.
– Opekline su među najčešćim uzrocima ozljeda kod djece. U Hrvatskoj se godišnje više od 3000 djece i mladih liječi od opeklinskih ozljeda i njihovih posljedica. I to su samo oni koji traže liječničku pomoć.
Dječaci su dvostruko više zastupljeni od djevojčica. Oko 250 djece godišnje se hospitalizira, najveći dio djece s težim opeklinama u Referentom centru za traumatizam Ministarstva zdravstva RH pri Klinici za dječje bolesti Zagreb. U prosjeku četiri djece godišnje smrtno strada od posljedica zadobivenih opeklina, a 11 ih ima tešku tjelesnu ozljedu, rekao je primarijus Zoran Barčot.
Posebno izložena mala djeca
Mala su djeca posebno podložna opeklinskim ozljedama. Liječenje djece s teškim opeklinama povezano je često s većim brojem operacijskih zahvata i dugotrajnim boravkom u bolnici, a što uvijek kao posljedicu ostavlja i funkcionalne i estetske posljedice te narušeno mentalno zdravlje djeteta, ali i čitave obitelji.
Ipak, predan rad svih članova multidisciplinarnog tima Referentnog centra za traumatizam dječje dobi Klinike za dječje bolesti Zagreb, kojeg je Opeklinski centar jedna od važnih sastavnica, uz primjenu novih kirurških tehnika koje dopunjuju doktrinarni način liječenja, dostupnost novih materijala i opreme za liječenje te vrhunska intenzivna skrb za djecu s najtežim opeklinama kroz dugi niz godina rezultirali su pozicioniranjem ovog segmenta naše pedijatrijske medicine u sam europski vrh.
Najavljena je i akcija Mir i dobro koja se provodi već 15 godina u organizaciji policijske uprave gdje je naglasak na opasnost od pirotehnike koja je eksplozivna i ima visoku temperaturu od koje opekline nastaju.
– Imali smo slučaj iz 2018. godine kada je dijete s ceste pokupilo petardu koja nije eksplodirala, uzeo ju u ruku, a ona je potom naknadno eksplodirala. Dijete je imalo tešku ozljedu šake te amputaciju prsta. Ponovno napominjemo da petarde nisu igračke, a najgore je kad roditelji djecu potiču na pirotehniku koja je sama po sebi vrlo opasna, rekao je Radovan Gačal ispred PU međimurske.