Filip Ude peti na Europskom prvenstvu u Riminiju

Na Europskom prvenstvu gimnastičara koje se održava u talijanskom Riminiju Filip Ude nastupio je u finalu konja s hvataljkama. 37-godišnji Čakovčanin završio je peti s  ocjenom 14.533. Udeu je ovo bilo 15. finale u karijeri na velikim natjecanjima.

Filip Ude u finalu je nastupao posljednji, deveti. U kvalifikacijama dvojica su podijelila osmo mjesto tako da smo u današnjem finalu imali devetoricu gimnastičara. Cilj Udea bio je ponoviti odličnu vježbu iz kvalifikacija kada je završio četvrti s ocjenom 14.766. Niska početna ocjena vježbe našeg gimnastičara stavlja u dosta nepovoljniji položaj u odnosu na glavne konkurente za osvajanje medalja. Današnja vježba bila je na visokoj razini, ali ipak nedovoljna za medalju.

„Na svom devetnaestom Europskom prvenstvu završio sam peti i ja sam super zadovoljan bez obzira na peto mjesto. Naravno uvijek ciljaš medalju, ali od početka godine imam problema sa šakom, nisam uspio utrenirati najtežu vježbu s elementom Busnari s kojom bih bio konkurentan za medalju. Mislim da je i peto mjesto u Europi veliki rezultat. Sve ovo daje mi dodatan motiv da sljedeće četiri godine do Olimpijskih igara u Los Angelesu još mogu biti konkurentan. Mijenja se pravilnik, u vježbi ću morati imati osam, a ne deset elemenata. Želim otići na još jedne Olimpijske igre, a  nadam se da će to biti u Los Angelesu, da sve lijepo zaokružim.“

Zlato na konju s hvataljkama osvojio je Irac Rhys McClenaghan ispred Nizozemca Lorana DeMuncka. Broncu je dohvatio Cipranin Marios Georgiou.

Filip Ude u karijeri je osvojio dvije medalje s Europskih prvenstva. 2008. u Lausannei i dvanaest godina poslije u Mersinu bio je srebrni. Srebra je osvajao i na Olimpijskim igrama 2008. u Pekingu te na Svjetskom prvenstvu 2014. u Nanningu.

Sutra je na rasporedu drugi dan finala po spravama. Nakon preskoka i ruča na rasporedu je finale na preči u kojem nastupa Tin Srbić. Finale preče počinje u 18.10, uz prijenos na Drugom programu Hrvatske televizije.