Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati!

Započnite ultimativno glazbeno putovanje uz knjigu koja će vas na kraju dovesti do glazbenog “prosvjetljenja“

U svijetu prepunom beskrajnih glazbenih izbora, razlikovanje važnog od usputnog može biti zastrašujući zadatak. Snalaženje u svemu tome uvelike olakšava “Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati”, revolucionarno književno putovanje pomno pripremljeno kako bi sve glazbene entuzijaste vodilo kroz zvučni krajolik prepun važnih obilježja uz koje vrijedi zastati. O ovoj jedinstvenoj knjizi smo razgovarali s njezinim autorom, Ivanom Palijanom. Ako vam ime zvuči poznato – da, to je nekadašnji urednik vrlo popularnog časopisa Klika, ali nama je još važnije što je međimurski zet.

– Već na prvi pogled riječ je o monumentalnoj knjizi, ne pamtimo da se išta slično pojavilo na našem tržištu, ako uzmemo u obzir da je riječ o autorskom djelu i autorskim tekstovima, a ne o enciklopediji koja samo nabraja činjenice. Je li za ovakav pothvat potrebna ambicija, hrabrost, drskost ili nešto četvrto?

– Ha-ha! Hvala na ovom uvodu, ali mislim da nisam toliko ambiciozan, niti hrabar, možda sam malo drzak. No knjiga je nastala iz potrebe da sistematiziram iskustvo uz glazbu koje imam cijeli život slušajući je. Ona je uvijek bila dio mojih interesa, uvijek nešto slušam i, važnije za ovaj projekt, radim vlastite liste najboljih albuma, filmova, serija, knjiga, stripova, videoigara… Ideju o ovoj knjizi sam krenuo razvijati prije desetak godina, kada sam se iz Zagreba preselio u Čakovec od kuda mi je supruga Jasna.

S Jasnom sam razvijao obiteljski biznis sa SAN prirodnom kozmetikom, a tijekom 2023. godine sam konačno mogao uzeti vremena i za knjigu, pokrenuo vlastiti posao i fokusirao se na njega. Na listi albuma za ovu knjigu se našlo oko 3000 albuma od kojih je trebalo napraviti konačnu listu. Imati 200 albuma na listi se činilo laganim, ali nije bio format za knjigu, a 500 albuma je nešto što rade ozbiljne publikacije poput američkog pop kulturnog magazina Rolling Stone. Morao sam se u tome trenutku sabrati i prebrojati svoje resurse pa sam se odlučio na format od 365 albuma koji nitko nije napravio.

– Usporedba s Rolling Stoneovim izdanjem “500 Greatest Albums of All Time“ je neizbježna, kao i ona s poznatom knjigom “1001 Albums You Must Hear Before You Die“. U čemu se tvoja knjiga razlikuje od ovih planetarno poznatih?

– Razlika između ovih knjiga i knjige “Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati“ je u načinu sastavljanja liste esencijalnih albuma. Uobičajen način sastavljanja ovakvih legendarnih lista je da se sakupe glasovi kritičara i glazbenih profesionalaca, odredi se poredak i onda odabrani autori pišu tekstove o albumima. Meni to ne bi dalo zadovoljavajući odgovor na moje pitanje, smatrao sam da mi to možemo bolje. Zanimalo me nešto više, zanimalo me koliko se mogu u sastavljanju liste približiti apsolutnim vrijednostima, apsolutnom odgovoru na apsolutna pitanja. Stoga sam se odlučio proći ovu dugu i prilično ugodnu i zabavnu avanturu koja će mi proširiti glazbene vidike, a da niti sam nisam na početku bio svjestan na koje sve načine. Rijetko se pita glazbenu publiku i fanove o tome koji su najbolji albumi, želio sam proširiti listu i njihovim glasovima pa sam si uzeo vremena i krenuo širiti svoje tablice u Excelu formulama u kojima sam vidio specifičnu ljepotu. Možda ovdje nepotrebno naglašavam koliki sam “nerd”, kao da nam to već na prvi pogled nije jasno.

Lista albuma je prema tome napravljena tako da je svaki album dobio pet vrijednosti od 0,00 do 10,00 (da, na dvije decimale) koje predstavljaju prodaju albuma, ocjene fanova, ocjene kritičara, broj pojavljivanja na listama najboljih albuma te broj albuma koji ljubitelji glazbe imaju ili žele u svojim kolekcijama. Od tih je vrijednosti za svaki album uzet medijan koji predstavlja vrijednost albuma i… dalje je bilo lako, pritiskom na gumb u excel tablici sam dobivao poredak albuma od koji je prvih 365 u knjizi poredano kronološki. Sve je objašnjeno u knjizi i na mojoj, rekao bih, prilično informativnoj web-stranici www.albumnadan.com na kojoj se knjiga može naručiti te pronaći dodatan sadržaj vezan za albume u knjizi.

– Ispada iz ovoga da si za sastavljanje knjige koristio glasove svakog slušatelja glazbe na planeti, a da su spomenute knjige koje su trebale biti uzori samo reference u tvojoj knjizi. Unatoč matematičkom pristupu odabira albuma u knjizi, ona se lako čita, pitka je i prohodna te izbjegava puko nabrajanje činjenica koje su već dostupne svuda na internetu. Koliko je tvoj rad u Klik magazinu, vjerojatno najboljem magazinu ikada na domaćem tržištu, poznatom po upravo takvom, ležernom, ali autoritativnom stilu, utjecao na rad na knjizi?

– Tekstovi o albumima pričaju priče o njima, o iskustvu slušanja koje imamo i utjecaju koji su albumi imali u vremenu u kojem su nastajali, ali i o onome što oni znače danas, o njihovome širem kulturnom i društvenom značenju. Nije nam prvi put da radimo nešto u čemu se prvi pogled čini da smo pobrkali svoje želje sa svojim mogućnostima. Ekipa koja je radila sa mnom na knjizi je ekipa s kojom sam radio Klik magazin u kojem sam radio od 2001. i kojeg sam bio glavni urednik od 2003. do 2009. godine. Autori tekstova su osim mene i Velimir Grgić, Dino Milić-Jakovlić, Marko Smiljić, Zoran Stajčić i Bojan Mandić, knjigu je ilustrirao Tihomir Tikulin Tico, grafički oblikovao Tomislav Šiptar, a lektorirala Sunčana Ložnjak. Rad na ovom magazinu mi je dao sve potrebne vještine da oblikujem i dovršim knjigu. Kasniji rad u obiteljskom poslu mi je sigurno dao dodatna znanja koja su mi pomogla da se odlučim knjigu izdati sam. Ovo je DIY pothvat, totalno punk-rock izdavaštvo.

U svijetu prepunom beskrajnih glazbenih izbora, razlikovanje važnog od usputnog može biti zastrašujući zadatak.

– Knjiga zaista djeluje impresivno i uvjerljivo slavi najvažnije albume svih vremena. Nalazimo u njoj sve, od bezvremenskih melodija Beatlesa do revolucionarnih ritmova Kendricka Lamara, nadilazi glazbene žanrove, razdoblja i osobne ukuse kako bi pružila sveobuhvatan pregled suštine popularne glazbe od 1950-ih do 2020-ih. Kome je onda ona sve namijenjena?

– Iza knjige “Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati“ stoji promišljena priprema. Svaki album prikazan na njezinim stranicama je tu na temelju kulturnog utjecaja, umjetničke inovacije i trajne relevantnosti. Bilo da ste iskusni audiofil ili povremeni slušatelj, pronaći ćete nešto što će osvojiti vaše uši i proširiti vaše glazbene horizonte. Knjiga, usudio bih se reći, nudi glazbeno prosvjetljenje, jer kroz jezgrovit, ali pronicljiv komentar, čitatelji su pozvani da istraže povijesni kontekst, umjetničku viziju i trajno naslijeđe svakog albuma, pružajući dublje razumijevanje za umjetnost i kreativne procese iza glazbe.

S ovom knjigom kao vodičem, svaki dan postaje prilika da otkrijete novo zvučno remek-djelo. Bilo da se upuštate u revolucionarno eksperimentiranje Pink Floydovog “The Dark Side of the Moon” ili u sirovu emociju “Blue” Joni Mitchell, svaki album nudi jedinstveni uvid u ogromne mogućnosti ljudskog izražavanja. Kao ultimativni pratitelj ljubitelja glazbe, knjiga nudi revoluciju u načinu na koji slušamo i cijenimo glazbu stvarajući novi kanon vrhunaca popularne glazbe temeljen na egzaktnim iskustvima. Moj savjet je, sjednite pred svoje pojačalo i krenite u glazbenu odiseju kakva nije ni jedna druga uz “Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati“. Vrijeme je da ponovno otkrijete čari glazbe, album po album.

– Zvuči dobro. Što nam preporučuješ nakon ovoga?

– Uzmite knjigu u ruke. Naručite ju na www.albumnadan.com, na toj stranici možete pronaći još više informacija o knjizi, playliste pjesama s albuma i popis prodajnih mjesta. Uskoro će se knjiga naći i u knjižnicama.

– U knjizi su samo strani albumi, planiraš li uskoro knjigu u kojoj će biti domaći albumi?

Nameće se samo od sebe, zar ne? Da, već pripremam knjigu u kojoj će biti najvažniji domaći albumi svih vremena. Bit će to opet putovanje kroz sva razdoblja i žanrove glazbe uz koju smo odrastali i onu glazbu koja nas danas pokreće. Bit će zastupljeni albumi iz svih zemalja bivše Jugoslavije, jer smatram da je riječ o jednom kulturnom prostoru, svi i danas slušamo istu glazbu pa želim to ispoštovati, ono zajedničko iskustvo koje imamo.

Naslovna strana knjige

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE