ZLIKOVCI U PRIRODI: Mužjaci imaju duže pandže nego ženke

Zlikovci u prirodi - crvenouha kornjaca - Ivana Horvat i Antonio Kruselj (1)
Ivana Horvat i Antonio Krušelj

Početkom rujna 2023. godine Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode započela je aktivnosti unutar projekta „Zlikovci u prirodi‟. Njima se kontrolira populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta u Međimurskoj županiji na prioritetnim lokacijama koje su utvrđene u okviru projekta “Uspostava nacionalnog sustava za praćenje invazivnih stranih vrsta po skupinama”.

U fokusu su četiri invazivne vrste: žljezdasti nedirak (Impatiens glandulifera), prava svilenica (Asclepias syriaca), Mantegacijeva šapika (Heracleum mantegazzianum) i crvenouha kornjača (Trachemys scripta). Ove, 2024. godine, naglasak je dan crvenouhoj kornjači. Puštanje kornjača u prirodu (bare, ribnjake, jezera i druga slatkovodna staništa), najčešći je razlog njihovog širenja i negativnog utjecaja na zavičajne vrste, prije svega na autohtonu barsku kornjaču (Emys orbicularis). Također, ona ugrožava ptice koje se gnijezde uz vodu, a može prenijeti parazite i patogene bakterije na autohtone vrste.

Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode krajem svibnja započela je medijsku kampanju s namjerom upoznavanja javnosti s problematikom invazivne crvenouhe kornjače. Provedene aktivnosti urodile su plodom, jer Javna ustanova bilježi sve više primljenih informacija o nalazu crvenouhih kornjača upravo od žitelja Međimurja.

Zlikovci u prirodi - crvenouha kornjaca - Ivana Horvat i Antonio Kruselj (3)
Ivana Horvat i Antonio Krušelj na terenu nakon dojave o nalazu žutouhe kornjače

Ivana Horvat, stručna suradnica za opće poslove zaštite prirode pojašnjava postupak nakon zaprimanja dojave o nalazu:

– Osobi koja je dojavila informaciju o nalazu crvenouhe kornjače već pri telefonskom kontaktu preporučujemo da kornjaču, ako je moguće stave u neku plastičnu posudu ili kantu, kako bi bila na sigurnom do našeg dolaska na teren. Kad preuzmemo crvenouhu kornjaču, tada u Javnoj ustanovi bilježimo informacije o nalazu. Na određeni obrazac bilježimo izmjerenu dužinu oklopa u centimetrima, masu u gramima te način, lokaciju i datum ulova. Dosad ulovljene crvenouhe kornjače stigle su iz umjetnih sunčališta koja smo postavili, ili su nam ribiči dojavili kako im se na udicu ulovila upravo ta invazivna vrsta, a jedna je čak pronađena tijekom čišćenja vanjskog bazena te potom predana nama. Ribiči su već uvelike spoznali kako je prepoznati, dakle, prije svega po crvenoj ili žutoj prugi kod oka. Kod primitka jedinki, također pokušavamo i odrediti njihov spol. Zanimljivo je promatrati pandže. Naime, mužjaci koriste pandže prilikom obrane teritorija u borbi s ostalim mužjacima. Stoga na prednjim nogama imaju duže pandže nego ženke.

crvenouha kornjača
Opazite razliku dužih pandži kod mužjaka i kraćih kod ženke

Dosad, svih dvadesetak primljenih crvenouhih kornjača, s područja Međimurske županije predane su u Prihvatni centar za invazivnu stranu vrstu kornjače Trachemys scripta Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičke-podravske županije, s kojim Javna ustanova Međimurska priroda njeguje odličnu suradnju.

Nalaz crvenouhe kornjače dojavite međimurskim čuvarima prirode. Kontakt osoba je Ivana Horvat (095 307 11 07).

Crvenouha kornjača – Prijatelj u domu. Neprijatelj u prirodi!

foto: Roberta Radović

Zlikovci u prirodi - crvenouha kornjaca
U obrazac prijave nalaza bilježi se dimenzija oklopa
Zlikovci u prirodi - crvenouha kornjaca - Antonio Kruselj (4)
Čuvar prirode Antonio Krušelj lovi crvenouhu kornjaču pomoću mreže sačmarice
Zlikovci u prirodi - crvenouha kornjaca - Antonio Kruselj (6)
Za ulov crvenouhe kornjače koristi se i mreža popularno zvana podmetač

lentica vidljivost projekta ZUP

Medijska kampanja projekta „Zlikovci u prirodi“ financirana je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kroz Javni poziv za neposredno financiranje projekata „Kontrola populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta“ (JP ZO 6/2023).

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode.

Ostavi komentar