6.9 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

U vojarni su nekad stupali vojnici, a danas se razvijaju najmodernije visokotehnološke firme

Na mjestu gdje su u Čakovcu donedavno stupali vojnici, danas posluju firme nove generacije bazirane na znanju i novim tehnologijama. Nagli rast tih poduzeća omogućio je poduzetnički inkubator u okviru Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje.
Čak 41 firma svoj je razvoj počela u okviru poduzetničkog inkubatora koji im pruža suvremenu prostornu i tehnološku infrastrukturu okupljajući ta mlada tehnološka poduzeća na jednom mjestu koje je ujedno i mjesto susreta, druženja, komunikacije i razmjene informacija. Austro-ugarska ideja o gospodarskom jačanju Čakovca 120 godina kasnije pretvorena u poduzetničko-tehnološko čudo. A kako je sve počelo, u vidu kratkog pregleda povijesti od nastanka nekadašnje kasarne i vojarne do poduzetničkog centra, izradio je Ivan Plačko, direktor Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje.


Zanimljivo da se ispunila namjera još austro-ugarskih vlasti da osnivanje vojarne i prisustvo vojske u Čakovcu donese “značajne gospodarske prednosti u ove krajeve”. Dogodilo se to, ali u pravom značenju te riječi, nakon sto i više godina, na način na koji austro-ugarske vlasti nisu mogle ni zamisliti. U novijoj hrvatskoj povijesti, kada su u zgrade bivše vojarne uselile razvojne, visoko-obrazovne institucije i poduzetnici modernih tehnologija u inkubaciji.

– U kolovozu davne 1891. godine donesena je odluka o gradnji vojarne u Čakovcu. Kompleks od 21 zgrade izgradilo je poduzeće Hirschel-Baschrach iz Nagykanizse, a vojarna je službeno otvorena 1896. godine. Od njenog otvaranja potkraj 19. stoljeća pa do danas, vojarna je korištena u nekoliko različitih političkih sustava. Otprilike deset hektara površine na kojoj se nalazi, koristilo se za vrijeme Austro-Ugarske Monarhije, Kraljevine SHS, SFRJ i naposljetku u Republici Hrvatskoj.
Ministarstvo obrane RH 2004. godine napustilo je ove prostore, a u lipnju 2007. vlasnik cijelog kompleksa postala je Međimurska županija. Time je konačno otvoren prostor razvoju onoga što se danas naziva Centrom znanja Međimurske županije.
Tehnološko-inovacijski centar Međimurje, kao ključan element Centra znanja Međimurske županije, svoju je priču započeo 2007. godine kao ideja – zamisao koja je mnogima u to vrijeme bila jednako neprovediva koliko i apstraktna. Deset godina kasnije uspješnost u poslovanju dovela je TICM tijekom 2017. godine u nezahvalnu poziciju – potražnja za uslugom inkubacije premašila je ograničenu ponudu. Uredski prostori potpuno su popunjeni, a lista čekanja za proces inkubacije sve je dulja.

Priprema se 1000 novih kvadrata za poduzetnike

Uvidjevši potrebu za reakcijom djelatnici TICM-a, REDEA-e i Međimurske županije, pripremili su krajem 2016. godine projekt Ulaganje u proširenje poduzetničke poslovne infrastrukture u Centru znanja Međimurske županije te ga prijavili na poziv Razvoj poslovne infrastrukture koji se financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt je odobren za financiranje u kolovozu 2017. godine s gotovo 12 milijuna kuna, i to u stopostotnom iznosu.
Od rujna 2017. godine pa do lipnja 2020. godine navedena sredstva utrošit će se za adaptaciju i opremanje potkrovlja u prvoj zgradi TICM-a te za adaptaciju i opremanje TICM-ove treće zgrade. U novih gotovo 1000 m2 bit će dostupni brojni uredi, sobe za sastanke, informatička učionica, co-working prostor, izložbeni prostor itd. Prostori će biti opremljeni najmodernijom opremom, a ovo će proširenje omogućiti, ili barem olakšati, brojnim novim poduzetnicima i potencijalnim poduzetnicima ostvarenje svojih poslovnih inicijativa, iznio je u svom pregledu Ivan Plačko, direktor TICM-a. (BMO)

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE