4 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Bolji život počinje od dobrog i pametnog odabira struke

Metalska branša raste ovisno o firmi od 10 do čak  25 posto. Godišnje bi trebali do 250 novih radnika koje čeka siguran posao nakon završetka škole. Ove godine metalske tvrtke imati će na raspolaganju za zapošljavanje 108 učenika koji završavaju strojarska zanimanja

Metaloprerađivačka industrija lider je gospodarskog razvoja Međimurja  po stvaranju prihoda, dobiti, izvozu zapošljavanju, kao i po plaćama. Paralelno s gospodarskim jačanjem metaloprerađivači nameću i društvene trendove koji lansiraju u zajednicu. Zbog njihove gospodarske  snage njihovi stavovi hvataju korijen i počinju mijenjati raspoloženje u društvu. Od njih je krenula je inicijativa o promjeni obrazovne strukture prema potrebama gospodarstva. Zahvaljujući dobroj suradnji s Tehničkom školom uspjeli su povećati upis djece u metalska zanimanja i steći povjerenje roditelja. Zahvaljujući tome  danas je interes za upis u ovu strukovnu školu gotovo dvostruko veći od kapaciteta škole.

Značajan odjek imala je i poruka predsjednika strukovne grupe Đure Horvata kad je prije nekoliko godina upravo za Međimurske novine izjavio da plaća mora biti tisuću eura. Primanja radnika u metalskoj struci danas su nerijetko i viša, a svijest da se radnici mogu zadržati smo s dobrim  plaćama iz Međimurja se proširila cijelom Hrvatskom. Odlasci radnika u inozemstvo samo su učvrstili tu potrebu.

Jača zanimanje za strukovno obrazovanje

Najnoviji trend je jačanje strukovnog obrazovanja kroz kvalitetni i bolje plaćeni profesorski kadar u strukovnom obrazovanju. Otvoreno je i neriješeno pitanje višeg obrazovanja u metalskoj struci.

Međimursko veleučilište nažalost u svojem dosadašnjem radu i djelovanju nije uspjelo osigurati smjer koji bi našim metalskim tvrtkama u Međimurju donio potrebne proizvodne inženjere strojarstva, što je paradoksalno jer je cijela priča o potrebi njegovog osnivanja u Čakovcu krenula pred desetak godina od metalaca i njihovih potreba.

Najnovije iz metalske branše je mijenjanje poslovne politike prema radnicima. Inzistira se na poslovnom modelu koji mora biti suradnički, da se ljude poštovati, poticati inovativnost kvalitetu, jer sve to doprinosi većoj konkurentnosti i postizanju boljih cijena na svjetskom tržištu.

Svi ti novi izazovi zahtijevaju još puno rada da bi građani u Međimurju dostigli visoki standard i dobar život, što je u konačnici najvažniji cilj svih ovih mjera.

108 učenika strojarskih zanimanja završava školu

A, sve počinje od obrazovanja. Ove godine u Tehničkoj školi Čakovec obrazovanje završava 230 učenika, od čega 108 učenika u trogodišnjim zanimanjima strojarskog profila: CNC operateri, bravari, strojobravari, tokari, a još 60-tak u tehničkim zanimanjima, tehničari za mehatroniku i strojarski računalni tehničari. Po završetku školske godine iz Tehničke škole izlazi 150 mladih, od koji će 20 do 30 posto nastaviti daljnje školovanje. Obrazovanje nastavljaju tehničari iz četverogodišnjih zanimanja, a preostali svršeni učenici  iz trogodišnjih zanimanja već imaju ugovore o naukovanju i oni će odmah po završetku školovanja početi raditi. Stotinjak djece odmah u lipnju iz statusa učenika prelazi u status radnika, kazao je Dražen Blažeka ravnatelj Tehničke škole Čakovec.

Unatrag nekoliko godina trendovi su se okrenuli i sve više djece odabire upis zanimanja koja im garantiraju zaposlenje nakon školovanja. No potrebe za metalskom radnom snagom ni izdaleka nisu zadovoljene.
Đuro Horvat, predsjednik strukovne grupe metalaca kazao je da ova branša raste ovisno o firmi od 10 do čak  25 posto. Godišnje bi trebali do 250 novih radnika.

No u sadašnjim okolnostima Tehnička škola Čakovec koja obrazuje učenike za metalska zanimanja ne može godišnje iz sustava izbacivati toliko novih učenika metalske struke.

Nedostaju strukovni nastavnici

U Tehničkoj školi će biti  ponuđeno 238 mjesta za upis u prve razrede. Prošle godine je prvi dan prijave je  bilo je preko 400 prijavljenih zainteresiranih za upis u Tehničku školu, ali ih je 240 upisano, kazao je Blažeka. Dodao je, pitanje je što napraviti. Prostorni kapaciteti za povećanje broja djece u ovim zanimanjima bi postojali, ali problem je s kadrovima koji bi ih obrazovali, strukovni nastavnici kojih nema dovoljno.

U strukovnom obrazovanju veliki problem je nedostatak stručnjaka koji će raditi u strukovnim školama. Dobiti gotovog stručnjaka bit će veliki izazov. Trenutačno sam sretan što u Tehničkoj školi imamo vrlo kvalitetan kadar, ali što će biti nakon što ti ljudi prirodnim odljevom odu, naglasio je Blažeka.

– Pred nama je Centar kompetencija u kojemu će se dogoditi velike stvari u naredne dvije godine. Dolazim sa sastanka s direktorom Eko Međimurja gdje smo dva sata raspravljali o budućnosti, što će biti 2021. godine i složili smo se da problem neće biti ni novac, ni prostor, nego kvalitetni kadrovi. Nije nikakva tajna da je profesorska plaća oko 6500 kuna. Ali za nekoga tko bi iz privrede došao raditi u školu, a nema položene pedagoško-psihološke predmete dolazi na ima početnički status i plaću od 5200 kuna. Uz to o svom trošku mora položiti  pedagoško-psihološke predmete što ga dodatno košta oko 8000 kuna. Ne vidim tko bi normalan bi to napravio, a ravnatelj tu ne može pomoći ni s jednom lipom. Trenutno je potpuno destimulirajuće da stručnjak iz gospodarstva s 10-15 godina staža u obrazovanju padne na status početnika koji mora plaćati dodatno obrazovanje, kako bi za godinu i pol došao u status profesora s plaćom od 6500 kuna, kaže Blažeka. Pojasnio je također: – Trenutno motiviram svoje profesore tako što im dajem malo više posla da mogu dobiti nešto veću naknadu. Nažalost do prije 5 godina bila je situacija da nismo smjeli odobravati prekovremene sate, zbog situacije velike nezaposlenosti u zemlji. Sada je i država shvatila da ne treba braniti onima koji žele i mogu raditi da im se to i plati. Sretan sam da imam ljude koji žele raditi i koji se žele educirati. Ali država mora biti brža u prepoznavanju problema. No, sustav je spor, a mi u Međimurju smo još pjesma u odnosu na drugi dio Hrvatske. Jako dobra suradnja s poduzetnicima nama je poticaj i daje nam vjetara u leđa, kazao je Blažeka.

Istaknuo je da je počelo profesionalno informiranje za upis u slijedeću školsku godinu te da je i ove godine uočljiv je interes za metalska zanimanja. Tehnička škola će upisati jedan razred CNC operatera više, nego prošle godine, dakle ukupno dva razreda. Do 2021. godine svim učenicima će se pružiti bitno kvalitetniji uvjeti, jer  će u novom Centru kompetentnosti biti 11 laboratorija sa suvremenom opremom. Tehnička škola u Čakovcu bit će jedna od rijetkih škola koja će imati 13, 14 klasičnih učionica, a 11 laboratorija. Time će gospodarstvu moći dati kompetentnije i inovativnije kadrove.

Metalcima trebaju proizvodni inženjeri

Đuro Horvat je istaknuo da metalska struka osjeća potrebu da se obrazovna struktura zaposlenih podigne na višu razinu, a Dražen Blažeka je kazao da je u Međimurju stvorena podloga za to.

– Od 2005. godine smo zajedno poticali otvaranje Veleučilišta u Čakovcu. Nažalost studij strojarstva nije odobren u Čakovcu, već u Varaždinu, kazao je Blažeka. Trebalo bi na Međimurskom veleučilištu pronaći način i prostor za područje strojarstva, gdje postoji veliki potencijal. Đuro Horvat je istaknuo da žele u svoje proizvodne procese uključiti sve više proizvodnih inženjera koji će uz rad, studirati.

Djevojke upisuju metalska zanimanja

Dobra stvar je da su se i djevojke počele usmjeravati u metalska zanimanja, otkrio je Blažeka. – Prošle godine četiri učenice upisale su se u strojarske tehničare. Djevojke su shvatile da je to jednostavan, ugodan i čisti posao.  To su digitalni poslovi, a ne više prljavi poslovi s teškim željezom. Zbog toga su se i djevojke počele upisivati u metalska zanimanja. Prije dvije godine imali smo CNC operaterke, imamo ih i sad.

Suradnički odnos poslodavaca i radnika

Predsjednik strukovne grupe metalaca Đuro Horvat govorio je i o promjeni poslovnog modela prema radnicima. Kaže da su poslodavci u ovoj struci na vrijeme shvatili da ćeš imati toliko radne snage koliko ih plaćaš. On inicira suradnički odnos prema zaposlenima, što naziva  višom fazom odnosa. Naglašava da svakog čovjeka treba poštivati, a ako mu nešto nedostaje trebamo ga popraviti da zajedno idemo naprijed, odlučan je u tom novom poslovnom modelu, smatrajući ga velikom šansom za Međimurje. – U svakom zaposlenom krije se veliki  potencijal ako ga znamo zaposliti i iskoristiti, uvjeren je Đuro Horvat.

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE