Pavao Vlahek: Višesatno stajanje ili sjedenje u istom položaju može imati pogubne posljedice

Bolovi u križima od duge vožnje u automobilu ili od dugotrajnog sjedenja u neudobnoj stolici, u vratnoj kralježnici nakon radnog dana u kojem se ponavlja jedna te ista radnja, bolna ramena zbog napetosti – samo su neki od svakodnevnih primjera neugodnosti s kojima se susreće današnji čovjek. Radi se o bolovima u stupu našeg tijela, odnosno o bolovima u kralježnici koji gotovo pa su pošast današnjeg načina života.

To je i bila tema za razgovor s našim domaćim stručnjakom, rodom iz Hodošana, Pavlom Vlahekom, dr. med., specijalistom fizikalne medicine i rehabilitacije.

Bavi se rehabilitacijom ozljeda moždane kralježnice, a područje interesa su mu i prevencija te liječenje ozljeda sportaša, dijagnostički ultrazvuk muskulo-skeletnog sustava i manualna medicina.  Sudjeluje u raznim projektima promocije zdravog načina života. I sam se rekreativno unatrag petnaestak godina bavi trčanjem, biciklizmom  i triatlonom, a u više je navrata sudjelovao na raznim maratonskim i triatlonskim utrkama u zemlji i svijetu. Koautor je knjiga o cestovnom trčanju i triatlonu, te predavač na Sveučilištu Sjever u Varaždinu.

– Bolesti kralježnice modernog doba vezane su uz način života i rada koji uključuje višesatno sjedenje ili stajanje na istom mjestu, bilo da je vezan uz poslove za računalom ili industrijskim postrojenjima na traci, a u slobodno vrijeme i kod kuće za TV ili računalom. – objasnio je dr. med. Vlahek. – Nije nezanemarivo ni svakodnevno hodanje s pametnim telefonom u ruci uz pognutu glavu.

Naša kralježnica i tijelo nisu biomehanički posloženi za takve dugotrajne položaje. Do prije 100 godina naši su preci dominantno radili stalno mijenjajući položaje tijela i nisu radili poslove koji su imali normu ili višesatno sjedenje. Mijenjanjem položaja tijela uglavnom su se ravnomjerno opterećivali mišići i skelet tijela, za razliku od, primjerice, današnjeg rada na traci gdje se višesatno ponavljaju iste radnje i giba se samo određeni dio tijela.

Zašto bol u kralježnici?

Naime, upravo su takva radna mjesta u većini naše industrije, naročito tekstilne gdje djelatnici sjede 8 sati za strojem i rade jednu radnju. Pritisnuti normama, ispunjenjem radnog zadatka, teško da imaju vremena zastati nekoliko minuta, protegnuti se i vratiti normalnu cirkulaciju cijelog tijela. Neminovno, s godinama, taj najčešće upotrebljavani dio tijela strada, a sve kreće, naravno, od središta, tj. kralježnice.

– Kao posljedica takvih položaja kralježnice počinju se javljati simptomi kao što su vratobolje, križobolje, a ako dovoljno dugo traju počinje se razvijati i kao bol sa širenjem u ruke ili noge. Pojednostavljeno, u kralježnici se počinju razvijati daljnje promjene koje uključuju pritiske na korijen živaca koji idu prema našim ekstremitetima. Tada i najčešće započinje dijagnostička radiološka i neurološka obrada koja definira problem te daje upute za daljnje liječenje. Liječenje je konzervativno putem fizikalne terapije i rehabilitacijskih procesa ili pak je potrebna i kirurška intervencija. – kaže Vlahek.

Prevencija: gibanje, kretanje, razgibavanje, masaža…

Kako se navedene početne tegobe ne bi razvile, potrebno je, kao i kod drugih bolesti, provoditi prevenciju.

– Ona se sastoji u vidu svakodnevnih vježbi za kralježnicu koje ne trebaju dugo trajati. Dovoljno je svega desetak minuta dnevno. Time ne samo da se razgibavamo, već i jačamo mišiće koji pomažu našoj kralježnici u nošenju tereta našeg tijela.

U slobodne vrijeme bilo pak bi poželjno kretanje i bavljenje nekim oblikom rekreativne aktivnosti kao što je, primjerice, hodanje do pola sata dnevno. Ambiciozniji bi mogli uključiti i plivanje barem dva puta tjedna. – objašnjava naš sugovornik.

Reći će mnogi da je normalno da kosti bole, da nemaju vremena za ophode oko doktora i kako će sve proći samo od sebe.

– Istina, prolazi, ali samo u početku. – govori dr. Vlahek, te dodaje: – Pa popijemo jednu tabletu za bolove jer to je ipak najjednostavniji i najbrži način uklanjanja neugode. No, ubrzo više jedna nije dovoljna pa sežemo za sve više i više njih.

Fizikalna terapija samo put prema rješavanju boli

Fizikalna terapija pruža usluge ljudima s ciljem razvijanja, održavanja i obnavljanja maksimalne funkcionalne pokretljivosti i funkcionalne sposobnosti u svim životnim dobima. Fizioterapija se bavi prepoznavanjem i povećavanjem mogućnosti pokreta unutar područja unapređenja, prevencije, tretmana i rehabilitacije. Što se tiče fizikalne terapije, Vlahek preporučuje:

– Za kralježnicu je dobra, štoviše, poželjna fizikalna terapija koju nam propisuje liječnik specijalist. No, tih 10 – 15 dana terapije bol će se ublažiti, no ne i riješiti. Česta je zabluda kako smo odlaskom na terapije riješili problem boli. Naprotiv, tu smo samo saznali kako i na koji način trebamo nastaviti vježbati, kako se pravilno razgibavati, koje mišiće razvijati i slično.

Završno pak poručuje:

– Do liječnika obično stižemo kada nas praktički moraju nositi, a onda ni put ozdravljenja ne ide preko noći. Naime, niti je bol nastala preko noći, niti pak će u tom roku nestati. I koliko god medicina napredovala, ipak čovjek sam najbolje poznaje svoje tijelo i njegove mogućnosti. Trebao bi ga slušati, prepoznati znakove upozorenja pa makar bili tako ‘benigni’ kao što je bol u vratnom dijelu kralježnice nakon dugotrajnog sjedenja za računalom. Kada se već vide zvjezdice kod okretanja glave, sve je otišlo puno dalje od običnog umora.

(vv)

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

51,240FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE