Žarko Bukal, Bukal elektronika: Koliko košta grijanje na konverterski klima-uređaj?

Konverterski klima-uređaj od 3,5 kilovata nazivne snage potrošit će u vrijeme dok zagrijava prostoriju na željenu temperaturu samo 800 vati na sat, a kad se prostor zagrije na željenu temperaturu, zadana temperatura se održava potrošnjom od svega 200 vati na sat. To znači da se za grijanje, kad je prostor zagrijan, potroši oko 5 kilovata dnevno, odnosno oko 20 lipa na sat.

Jedna od najuspješnijih tvrtki u Međimurju koja se specijalizirala u prodaji inovativnih elektroničkih uređaja svih vrsta zasigurno je Bukal elektronika, čije je sjedište na adresi Nikole Pavića 4 u Čakovcu. Vlasnik tvrtke Žarko Bukal već više desetljeća razvija svoju tvrtku, što nije nimalo lagana zadaća. Naime, elektronički uređaji svih vrsta, pa i oni za grijanje i hlađenje, imaju svoju cijenu koja u pravilu nija mala, pa onaj koji se želi baviti prodajom, mora dobro poznavati trendove tržišta da ne bi nagomilao nepotrebne i skupe zalihe, a s druge strane ponudio kupcu najbolji omjer cijene i kvalitete. Tvrtka Bukal elektronika ima svoje prodavaonice u Čakovcu i Prelogu te Varaždinu gdje kupci mogu razgledati uređaje i dobiti savjete, a uskoro će otvoriti prodavaonicu na još jednom mjestu u Čakovcu.

U Međimurju i sjevernoj Hrvatskoj ove su jeseni posebno na cijeni klima-uređaji za grijanje i hlađenje. Razlog je što je energija skupa i nepotrebno je grijati ili hladiti cijelu kuću ili poslovni prostor ako to nije nužno pa su idealni upravo moderni klima-uređaji, takozvani inverterski klima-uređaji.

Danas polako postaje trend ugradnje barem jednog klima-uređaja u kući. Oni koji razmišljaju dugoročno, planiraju i solarne elektrane u sprezi s klima-uređajima i budućim električnim automobilima,a cilj je da se kuća ili poslovni objekt sami održavaju kad je riječ o grijanju zimi i hlađenju ljeti.

Zašto su inverterski uređaji postali toliko uspješni?

Razlog je napredak u tehnologiji posljednjih godina, inverterski klima-uređaji danas postižu učinkovitost od gotovo 4:1 kad je riječ o potrošnji električne energije. To jednostavnim rječnikom znači da takav klima-uređaj daje četiri puta više energije nego što je u njega uloženo.

Vlasnik tvrtke Žarko Bukal ima veliko iskustvo s inverterskim klima-uređajima. Uz ostalo, griju i njegove poslovne prostore, ali i kćerin tavanski stan, a to znači da više ne treba grijanje na drva ili drugi energent, na primjer plin. O modernim klima-uređajima svjetski poznatih proizvođača kaže:

– Konverterski klima-uređaji danas su vrlo cijenjeni na tržištu zbog niza svojih prednosti. To nisu više nekadašnje klime koje su bile bučne, to su moderni uređaji koji troše malo električne energije i isplativi su. Konkretno, konverterski klima-uređaj od 3,5 kilovata nazivne snage potrošit će u vrijeme dok zagrijava prostoriju na željenu temperaturu samo 800 vati na sat, a kad se prostor zagrije na željenu temperaturu za desetak minuta, zadana se temperatura održava potrošnjom od svega 200 vati na sat.

To znači da se za grijanje, kad je prostor zagrijan, potroši oko 5 kilovata dnevno, odnosno oko 20 lipa na sat, što je preračunato u mjesečnoj potrošnji električne energije oko 150 kuna. Naravno, to je primjer za izračun potrošnje električne energije pri snazi uređaja od 3,5 kilovata, a za veće prostore treba više snage. Klima-uređaj od 3,5 kilovata može zagrijati do 30 kvadrata, što opet ovisi o izolaciji kuće ili stana i drugim faktorima.

Prednost modernih klima-uređaja jest u tome što sami birate kad trebate grijati ili hladiti u kući i koji dio prostora grijete ili hladite. Osim toga, željena temperatura u kući ili grijanom prostoru može se postići već za nekoliko minuta, sve daljinskim upravljanjem.
Moderni inverterski klima-uređaji rade tiho i učinkovito zbog naprednog kompresora. Danas je plin koji se nalazi u njemu manje štetan za okoliš jer proizvođači moraju poštovati propise Europske unije.

Održavanje je jednostavno, u pravilu potrošač samo treba očistiti filtere za pročišćavanje zraka koje treba provjeravati svakih od mjesec do dva mjeseca zbog nakupljanja prašine i krutih čestica. Ostalo održavanje prepušta se stručnjacima, no to je rijetko. Postoje i elektrostatski filteri koji pročišćavaju zrak od sitnih čestica prašine ili dima koji mogu biti obnovljivi ili neobnovljivi. U sustav mogu biti ugrađeni i ionizatori zraka, a znanstveno je dokazano da negativni ioni snižavaju tlak i pogoduju zdravlju.

Tvrtka Bukal elektronika nudi više svjetskih brendova kad je riječ o inverterskim klima-uređajima: Grundig, Toshiba, Mka, Vivax i druge.

Grijanje zimi do -25 Celzijevih stupnjeva

Danas kvalitetne konverterske klime imaju jače kompresore na vanjskim jedinicama koji se uz to i griju pa tako vodeći klima-uređaji svjetskih proizvođača mogu grijati prostor iako je vani -25 Celzijevih stupnjeva.

Osnovni je problem svih klima-uređaja zimi velika vlaga u zraku koja se smrzava i lijepi na lamelama isparivača što stvara izolaciju i onda uređaj slabije radi. U tom momentu moderni klima-uređaji prestaju s grijanjem i kompresor potom zagrijava izmjenjivač vanjske jedinice pa na taj način otapa led. Kad se led za otopi, klima-uređaj ponovno počinje grijati unutrašnjost prostora. Zbog toga je kod kupovine klima-uređaja bitno znati da za grijanje treba kupiti uređaj koji ima bolji kompresor, odnosno savjetovati se s prodavačem. Za hlađenje je nešto drugačije ako je to prioritet, tada pojačana mora biti unutarnja jedinica. To se najčešće elegantno rješava montažom samog uređaja. Ako je prioritet grijanje, tada se vanjska jedinica ugrađuje na toplije mjesto zimi, a ako je prioritet hlađenje ljeti, tada se vanjska jedinica ugrađuje na mjesto koje je nešto hladnije ljeti.

Današnje zime u našem kraju više nisu tako oštre iako ima i povremenih većih minusa, tako da je moguće grijati se cijelu zimu, a ljeti istim uređajem hladiti.

Cijena ugradnje klima-uređaja

Tvrtka Bukal elektronika ima ugovore sa specijaliziranim majstorima za ugradnju klima-uređaja koji će ugraditi klima-uređaj na optimalan način ili preporučiti veću ili manju nazivnu snagu uređaja za određeni prostor. Cijena klima-uređaja ovisi o snazi, a u prosjeku cijena uređaja za 3,5 kilovata snage iznosi oko 3000 kuna, što opet ovisi i brendu koji se naručuje. Sama ugradnja klima-uređaja stoji 900 kuna, s tim da se tu uračunava do 3 metara bakrenih izoliranih cijevi koji su veza između unutarnje i vanjske jedinice. Ako je potrebna duža veza između dviju jedinica zbog dužine prostora ili zapreka, to se posebno plaća po dužnom metru. No, gotova svaka međimurska kuća ili stan i ne trebaju duže cijevi za povezivanje jedinica klime.

Majstor koji ugrađuje klima-uređaj također će preporučiti treba li ugrađivati jedan jači ili možda dva manje snažna uređaja, što ovisi o rasporedu prostorija i o tome kako je građena kuća ili stan. Nije preporučljivo klima-uređaj ugrađivati u hodnik, pogotovo ako su zapreka zidovi. U svakom slučaju, ugradnju i popravak klima-uređaja treba prepustiti stručnjacima.

Ukratko, ako ste već odlučili ugraditi klima-uređaj, to mora biti klima-uređaj s kvalitetnim inverterom koji će vam štedjeti energiju, uz upravljanje klimom s pomoću daljinskog upravljača, moguće i uz pomoć mobitela.

Već je naglašeno da su klima-uređaji budućnost grijanja jer troše malo električne energije. U današnje vrijeme moguće je proizvoditi i vlastitu električnu energiju zbog napretka u industriji malih solarnih elektrana, tako da se u bliskoj budućnosti očekuje još veći rast ugradnje modernih klima-uređaja.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE