Snovi o dvjema državama

Na sastanku sredozemnih zemlja, odnosno Unije za Mediteran u Španjolskoj, sve članice Europske unije i arapske zemlje sporazumjele su se da su najbolje rješenje za okončanje sukoba između Izraela i Palestine dvije države. Značajan je stav Jordana, ministar vanjskih poslova te zemlje u kojoj živi veliki broj Palestinaca, rekao je da oni sami moraju odlučiti tko će njima vladati i da Zapadna obala i pojas Gaze moraju biti jedan entitet. To konkretno znači da bi Zapadna obala i pojas Gaze trebale biti jedna država pod kontrolom Palestinaca. Treba reći da Izraela nije bilo na tom sastanku.

Rješenje o dvjema državama spominje ovih dana i američki predsjednik Biden. Sukob između Izraela i Palestinaca traje od 1947. godine, odnosno od stvaranja države Izrael. Ispočetka mali problem koji nije dao neko konačno rješenje, prerastao je danas u veliki problem. Svaki od ratova koji je vođen do sada bio je sve teži i mučniji, da bi se danas politika velikih sila i arapskih zemalja prelamala na Izraelu. Nakon više od 70 godina rata i mira, još dugo neće biti mira u Izraelu.

Ono što možda iznenađuje je zašto sad ideja o dvjema državama, kad je Palestina već međunarodno priznata. Palestina (ime dolazi od biblijskog naroda Filistejci i grčkog je porijekla) je djelomično priznata država, 1988. godine PLO i Palestinsko nacionalno vijeće donijeli su Deklaraciju o nezavisnosti, a od 2012. godine država Palestina ima status promatrača u Ujedinjenim narodima. No svaka država treba svoj vlastiti teritorij, a Palestina ima tek lokalnu samoupravu.

To je i razlog što se ovih dana sve više spominje rješenje o dvjema državama unutar sadašnjeg Izraela. Tijekom povijesti, Palestinci su arapizirani, tako da se danas smatraju arapskim stanovništvom, a sukobi između Palestinaca i pojedinih arapskih zemalja protiv Izraela postali su gotovo epski i teško rješivi.

Nakon sedamdeset godina rata i mira na Bliskom istoku, a sve zbog neriješenih statusa od početka i pomalo neslavne uloge Velike Britanije, čini se da je došlo vrijeme da se napokon povuku granice i da Palestina dobije svoj teritorij i tako smiri rat na Bliskom istoku. No to je tek želja većine zemalja, pa i Europske unije. Drugo je pitanje kako to provesti unutar Izraela dok još jedan rat traje, danas je to nemoguća misija, možda čak i za američku politiku.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE