Pobuna u susjedstvu

Mađarski list Magyar Nemzet koji zastupa stajališta predsjednika Orbana ovih je dana objavio tekst u kojem uz ostalo stoji: – Sada napokon ozbiljno moramo razmotriti naš mogući izlazak iz saveza država koji krvari iz tisuća rana, pokazuje imperijalne simptome i ponaša se podcjenjivački i arogantno prema svojim istočnim europskim članicama. Taj je tekst kod europskih novinara i lidera više zemalja izazvao dojam da Mađarska najavljuje izlazak iz Europske unije.

Zašto se bune naši susjedi? Je li u pitanju samo dojam ili iza toga stoji nešto više, pokazat će vrijeme.

Razlozi raskida s Europskom unijom pojedini mađarski analitičari vide u tome što je Europa „potpuno svjesno raskinula s kršćanskim moralom i umjesto toga najavljuje izgradnju kozmopolitskog, bezličnog svjetskog društva koje se oslanja na bezgraničnu samodopadnost i samouništenje individue. Mi, Mađari, Poljaci i srednja Europa čvrsto se držimo naših tisućljetnih kulturnih i vjerskih temelja.”

Na prvi pogled, riječ je o desničarskom političkom stajalištu. No iza toga stoji realistična mađarska politika koja najviše gleda svoje interese. Mađari pod Orbanom očito ne žele bezličnu liberalnu demokraciju kakvu svijetom pronosi Amerika, već žele biti svoji sa svojim vlastitim vrijednostima koje se mogu razlikovati od vladajućih vrijednosti u Europskoj uniji.

Kako se čini, političko iskustvo posljednjih desetljeća daje Mađarima jednim dijelom za pravo. Unošenje demokracije u ime liberalizma na silu gotovo nigdje nije uspjelo. Zadnji slučaj je Afganistan, a prije toga Irak, Sirija i Libija. Takozvano arapsko proljeće pretvorilo se u svoju suprotnost. Dakako da se mi Europljani ne možemo složiti s metodama vladanja u Afganistanu i drugdje, ako svi ljudi u tim zemljama, a pogotovo žene, nemaju ista prava. No unošenje demokracije u plemenski ustroj zajednice završio je porazom ne samo u Afganistanu. Posljedice tih poraza trpi Europa koju destabiliziraju izbjeglice.

To je pravi razlog pobune Orbana u Mađarskoj, on ne želi „čisti“ liberalizam i demokraciju te bezličnost individue, a u dalekoj budućnosti Europu bez država, već „srednjeeuropsku“ demokraciju s manama u ime svoje države, kulture i povijesti.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE