Najniže cijene solarnih panela u povijesti

U sjeni rata u Ukrajini potiho se događa još jedan rat zbog niskih cijena između Kine i Europe. Kineska solarna industrija želi zadržati svjetski monopol, a u nekim slučajevima već kontrolira preko 50 posto svjetske proizvodnje. To pak znači rat niskim cijenama, što je za solarnu industriju u Europi pogubno. Proizvođačke cijene solarnih panela u proizvodnji pale su na samo 0,15 eura po vatu snage za solarne module, što znači da jedan kilovat vršne snage stoji u proizvodnji samo 150 eura. To konkretno znači da su solarni moduli danas najjeftiniji u mladoj povijesti solarne industrije. Za električnu centralu na krovu trebaju i ispravljači, kao i drugi elementi.

Kad se pogledaju hrvatske cijene solarnih električnih centrala koje se nude na tržištu, zbilja je tako, jeftina solarna centrala od 5 kilovata sustavom ključ u ruke danas stoji 5500 eura, a 8 kilovata 8500 eura. Ne tako davno znalo se da solarna centrala na krovu obiteljske kuće stoji koliko i jedan omanji automobil, danas je to svega pola automobila.

Međunarodna agencija za energiju (IAE) još je prošle godine nagovijestila veliku ranjivost svih svjetskih i europskih proizvođača solarnih elemenata zbog kineske konkurencije.

Niske cijene solarnih panela zbog kineske konkurencije prijete gušenjem solarne industrije u Europi i tek stasale domaće proizvodnje panela u Hrvatskoj. Konkretno, danas nije nimalo lako varaždinskom Solvisu i drugim proizvođačima solarne opreme u Hrvatskoj. Jedan veliki norveški proizvođač već je proglasio bankrot.

Dok jednima smrkne, drugima svane. Za sve one građane koji žele solarne električne centrale na svojem krovu kako bi bili samodostatni u proizvodnji energije, danas je pravo vrijeme za kupnju zbog najnižih cijena u povijesti. No mi u Hrvatskoj imamo drugi problem, preveliku birokraciju i loše zakonske propise koji uništavaju volju za postavljanje solarnih centrala, tako da smo po tome najgori u Europskoj uniji. Tek nešto više od 5000 građana odlučilo je izgraditi svoje solarne električne centrale, a tek smo nedavno u Hrvatskoj prestigli slovenski grad Maribor u količini solarne energije. To je usprkos ogromnom interesu građana za solarne električne sustave veoma mali broj, razloge smo već naveli, a možemo i još jedan na račun HEP-a. U Sloveniji mali proizvođači za proizvedeni solarni kilovat dobiju istu cijenu kao i za potrošen kilovat, u nas nije tako, ako proizvođač ima višak solarne energije, kod prodaje će loše proći.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE