4 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Koga štiti Državni inspektorat?

Državni inspektorat je Zakonom od 01. siječnja 2014. godinu ugašen s preko 50.000 neriješenih predmeta, te su inspekcije preuzeli inspektori po ministarstvima Vlade RH. Ministar rada Mirando Mrsić  je tada „pojasnio“ da će gašenje Državnog inspektorata te raspoređivanje inspektora u nadležna ministarstva pridonijeti njihovu učinkovitijem radu. https://vijesti.hrt.hr/230951/inspektorat-ugasen-a-inspektori-bez-rjesenja-o-radnim-mjestima

Od 01. travnja 2019. godine u Hrvatskoj ponovo djeluje jedinstveni inspektorat, sada pod nazivom „Državni inspektorat Republike Hrvatske“. Koliko ne novaca potrošača (poreznih obveznika) potrošeno za u egzibiciju vladajućih znaju političari, jer ta informacija potrošačima nikada nije bila dostupna.   

Ovaj puta Ministar gospodarstva, obrta i poduzetništva Darko Horvat „pojašnjava“: „Vlada želi ovom reformskom mjerom smanjiti inspekcijski pritisak odnosno presiju spram hrvatskih poduzetnika i boljom koordinacijom doći do manjeg broja inspekcijskih nadzora. Nova represivna metodologija bit će daleko manja, ići će se na rješavanje nedostataka u tijeku nadzora, bez pokretanja prekršajnog postupka”,

https://lider.media/aktualno/biznis-i-politika/hrvatska/ministar-horvat-o-drzavnom-inspektoratu-ini-i-uljaniku/

Odmah po osnivanju DIRH  u Hrvatskoj gospodarskoj komori održan je sastanak poduzetnika s glavnim državnim inspektorom Andrijom Mikulićem na kojem su iznijeti prijedlozi za kvalitetniju buduću suradnju. O sastanku s potrošačima (udrugama za zaštitu potrošača) nema ni riječi, pa je jasno da će smanjenjem nadzora i represivnih mjera trgovcima, država po tko zna koji puta rupu u proračunu puniti iz novčanika potrošača. 

Činjenice pokazuju da je Državni inspektorat štitio potrošača, a Državni inspektorat Republike Hrvatske štiti trgovce. 

Hoće li praksa demantirati tu tvrdnju, ostaje da vidimo, a za to vrijeme potrošači će i dalje biti „slabija strana na hrvatskom tržištu“, jer na europskom tržištu „potrošači su regulatori tržišta“

Kad nepravda postane zakon, otpor je obveza potrošača.

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE