Zbogom plastičnim vrećicama

[layerslider id=”3″]

Godinama se govori o plastici koja zagađuje okoliš, no čini se da tome polako dolazi kraj. Tako se u Međimurju plastika već više godina skuplja radi reciklaže, a plastične vrećice koje je zimski vjetar odnio na grane grmlja ili drveća napokon postaju rijetkost.

Dobro je znati da u odnosu prema plastici po nečemu prednjačimo. No ni drugi ne stoje na mjestu. Čini se da je Francuska prva zemlja na svijetu koja je zabranila prodaju plastičnih čaša i tanjura, a rok prilagodbe je početak 2020.
Najveći europski trgovački lanac u Njemačkoj povlači plastične vrećice iz prodaje početkom iduće godine, a njegov primjer slijedit će i trgovački lanci u Austriji i Švicarskoj, možda i u Hrvatskoj. Napredna Irska uvela je poreza na plastiku još 2002., čime je uvelike smanjila prodaju.

Nažalost, plastika od polietilena, naftnog derivata, danas je veliki svjetski problem jer se razgrađuje mnogo godina. Računa se da se u svijetu koristi oko 500 milijardi plastičnih vrećica, odnosno oko milijun na minutu, a znanstvenici i države muku muče s takozvanim otocima plastike u morima i kako ih se riješiti.

Najgore je što prilikom razgradnje nastaju mikroskopske čestice koje prodiru u hranidbeni lanac, kontaminirajući hranu i vodu, dok mnoge morske životinje umiru zbog plastike.
Plastičnu vrećicu ipak ne bi trebalo otpisati, jer se danas može proizvesti plastika koja se brzo razgrađuje i kompostira, a može dobro poslužiti. Zanimljivo je da plastična vrećica kakve danas poznajemo, po svemu sudeći, ostavlja najmanji “otisak” u okolišu ako se uspoređuje s papirnatim i platnenim vrećicama. Da je sva plastika u lancu ponovne reciklaže, uopće ne bi bilo problema. No, nažalost, nije, a krivac je samo čovjek.
Plastika bilo koje vrste, a ima je u mnogostrukoj primjeni, jest sirovina za preradu. Sve više učimo da nismo toliko bogati da odbacujemo sirovine i energiju u okoliš.
Najkraće, postupanje s plastikom izuzetno je važno za očuvanje zdravlja našeg okoliša. Zbog toga nije naodmet ponekad podsjetiti na tu novu globalno-lokalnu svijest, ovaj put na primjeru plastike, stižu Svi sveti.

Ostavi komentar

Prethodni članak
Sljedeći članak

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE