Ni tri gola Stele Posavec nisu bila dosta za plasman repke na Svjetsko prvenstvo

Hrvatske rukometašice nisu uspjele izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo unatoč slavlju nad Slovenijom, u drugom kvalifikacijskom susretu.

Velika borba i dobra obrana nisu bile dovoljne za nadoknaditi zaostatak od pet pogodaka iz prve utakmice.

Krenulo je dosta nervozno. Obje ekipe imale su greške pa se na pogodak čekalo tri minute. Prva do gola stiže Slovenija, ali čvrsta obrana s Anom Debelić i Ćamilom Mičijević, koje su izlazile na 5-1, zadaje Slovenkama muke. Hrvatski napad to sjajno iskorištava i u sedmoj minuti postavlja 3:1. Oko desete minute u hrvatske redove uvukao se pad koncentracije, zaredale se tehničke greške i Slovenija je stigla na samo gol zaostatka (4:5).

No, tada ponovno pojačavaju izabranice Gorana Mrđena i s nekoliko serija pogodaka uglavnom onih Žane Marić pobjegla na +6 (13:7). Do kraja prvog dijela Slovenija je to uspjela smanjiti zaostatak tek na 12:16.

Slovenija je ekspresno otvorila drugo poluvrijeme i serijom 3-0 do 38. minute stigla na samo pogodak zaostatka i vratila se u život. Sredinom drugog dijela susreta ponovno su pojačale Hrvatice, a Ivana Kapitanović se razbranila na vratima i vratila nadu u plasman na svjetsku smotru. Ni u jednom trenutku se Hrvatska nije predavala, a u 44. minuti Stela Posavec vraća onih +4 s poluvremena (19:23).

Zahuktalo se u posljednjih pet minuta utakmice kada je krenula jurnjava. Slovenija nije htjela ništa prepustiti slučaju i tjerala je Hrvatsku na brzopletost pa je u 55. na semaforu stajalo 26:25. Tjaša Stanko poravnava na 27:27 u posljednjoj minuti utakmice, a da se Hrvatska od kvalifikacija oprosti barem pobjedom pobrinula se Maja Kožnjak. Slovenija je tako uspješnija ukupno u obje utakmice i ostvarila plasman na Svjetsko prvenstvo.

Žana Marić i Maja Kožnjak zabile su svaka po šest pogodaka, dok je Ivana Kapitanović upisala 13 obrana. Kod Slovenije su najefikasnije bile Tjaša Stanko i Tamara Mavsar svaka s po sedam golova.

Hrvatske rukometašice reprezentativnu akciju zaključit će prijateljskom utakmicom protiv Srbije, 16. lipnja, u Virovitici u sklopu obilježavanja 60. obljetnice Svjetskog prvenstva za žene kojemu je Virovitica 1957. bila jedan od domaćina.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 2017., druga utakmica:
Slovenija – Hrvatska 27:28 (12:16)

Slovenija: Stefanišin, Pandžić; Ferfolja 3, Gros 4, Rebolja, Jeriček 3, Stanko 7, Mavsar 7, Marinaček, Lazović, Zulič, Irman 1, Koren, Barič 2, Vrček, Krhlikar, Užmah
Izbornik: Uroš Bregar

Hrvatska: Kapitanović 13 obrana, Pijević; Zadravec, Debelić 3, P. Posavec, Mičijević 1, Krsnik 3, Plahinek 1, S. Posavec 3, Vidak, D. Kalaus 3, Domjan, Glavan, Marić 6, Kožnjak 6, Benko 5
Izbornik: Goran Mrđen