Croatia poliklinika u Varaždinu: Vrhunske pretrage i pregledi na jednom mjestu bez čekanja

Nova Croatia poliklinika u Varaždinu opremljena je najmodernijim uređajima i tehnologijom za dijagnostiku i liječenje kao što su novi digitalni RTG uređaj, napredni digitalni mamograf, četiri najnovija sofisticirana ultrazvuka te suvremeni digitalni dermatoskop.

Temelj uspjeha Croatia poliklinike čine medicinski stručnjaci s bogatim iskustvom koji svakom pacijentu pristupaju individualno, maksimalno se posvećujući svakome. Od prijemnog pulta do svakog liječničkog odjela, pristupačnost i stručnost glavna su obilježja.

Croatia poliklinika u Varaždinu jedna je od najmodernijih medicinskih ustanova u sjevernom dijelu Hrvatske gdje je pacijentima niz pregleda i pretraga dostupno na jednom mjestu, bez čekanja. Pacijentima su na raspolaganju vrhunski liječnički tim i stručno medicinsko osoblje s dugogodišnjim iskustvom koji će uz preglede i dijagnozu dati i savjete kako ostati zdrav i poboljšati zdravlje. Ovi sjajni stručnjaci pružaju zdravstvene usluge u gotovo 20 specijalističkih djelatnosti.

Neki od najtraženijih pregleda su dječja dermatologija i oftalmologija. Upravo je područje dječje dermatologije s najviše pitanja među roditeljima o čemu smo razgovarali s Jelenom Krtanjek Maček, dr.med., spec. dermatovenerolog u Croatia poliklinici.

Atopijski dermatitis najčešći je problem dječje dermatologije

– Najčešći dermatološki problem u dječjoj populaciji je atopijski dermatitis čija prevalencija iznosi do 20 % u djece, uz tendenciju povlačenja s dobi, tako da se u oko 50 % djece dermatitis povuče do sedme godine života, rekla nam je dermatovenerologinja Jelena Krtanjek Maček.

Ipak, adekvatnom i redovitom njegom kože možemo spriječiti izraženija pogoršanja atopijskog dermatitisa.

– U fazama pogoršanja preporučam individualnu protuupalnu terapiju koja uključuje lokalne kortikosteroide, imunumodulatore, antibiotike i drugo. Iako kod mnogih roditelja vlada strah od primjene lokalnih kortikosteroida, ako se koriste prema uputi liječnika, kontrolirano, uz evidenciju potrošnje, predstavljaju siguran i učinkovit oblik terapije atopijskog dermatitisa, upozorava dermatovenerologinja Jelena Krtanjek Maček.

Osim atopijskog dermatitisa, kod djece se često javljaju i virusne bradavice i moluske koje se uspješno tretiraju lokalnim otopinama i krioterapijom. Moguć problem su i površinske bakterijske infekcije kože kao što su impetigo, pelenski osip i različite osipne bolesti. Madeže u dječjoj dobi je potrebno pregledati, a nakon prvog pregleda preporuča se daljnja dinamika dermatološkog praćenja.

Najvažnija načela koja roditelji trebaju znati o njezi dječje kože

  1. Kratko kupanje ili tuširanje (5 – 10 min), u mlakoj vodi max. temp. do 32 – 33 stupnja Celzijusovih, uz primjenu uljnih pripravaka ili sindeta (ne preporuča se primjena samih ulja nego gotovih uljnih pripravaka, jer kapljice ulja ostaju na vodi i ne mogu se otopiti).
  2. Nakon kupanja kožu osušite nježnim tapkanjem te unutar 3 minute od kupanja kada koža najbolje upija namažite emolijentni pripravak za vlaženje i mašćenje kože na kožu cijelog tijela (tijekom zime biramo bogatije teksture kao što je balzam, tijekom toplijeg dijela godine losion ili fluid). Tijekom zime također dijelove tijela izložene vanjskom utjecaju (ruke, lice, vrat) zaštite masnijim pripravkom.
  3. Izbjegavajte sintetične materijale i vune s obzirom na to da u kontaktu s kožom djece često izazivaju svrbež. Prednost dajte pamučnim materijalima. Koristite blaga sredstva za pranje rublja uz dobro ispiranje te izbjegavajte primjenu omekšivača za rublje.
  4. Dječju kožu potrebno je adekvatno štititi od sunca te izbjegavati boravak na direktnom suncu od 11 do 16 h, koristiti zaštitnu odjeću, šešire, kape i proizvode s SPF faktorom (birati SPF 30 – 50, uz navedenu zaštitu od UVA zraka.
dr. Jelena Krtanjek Maček, dermatovenerolog

Rana oftalmološka dijagnostika u dječjoj dobi je najvažnija

O dječjoj oftalmologiji razgovarali smo s Antonijom Grgurević Turković, dr. med. spec. oftalmolog. Oftalmološka ordinacija u Croatia poliklinici u Varaždinu opremljena je najnovijim oftalmološkim uređajima kako bi pacijentima na jednom mjestu bio pružen kompletan pregled te potrebna dijagnostika. Uz biomikroskop, refraktometar i frontofokometar, na raspolaganju je vidno polje Octopus 900 (uređaj za kompjutoriziranu perimetriju) te OCT (uređaj za optičku koherentnu tomografiju) zahvaljujući kojima se mogu dijagnosticirati te nakon toga i pratiti mnoge oftalmološke dijagnoze (glaukom, bolesti žilnice i mrežnice te neurooftalmološki problemi).

– Rana oftalmološka dijagnostika u dječjoj dobi je iznimno važna jer pravodobnim liječenjem možemo spriječiti ambliopiju (slabovidnost) u starijoj životnoj dobi. Prvi oftalmološki pregled treba učiniti u četvrtoj godini života, a ako postoji bilo kakva sumnja, i ranije. Najčešći simptomi zbog kojih roditelji dolaze s djetetom na prvi oftalmološki pregled su pojačanje suzenje uz gnojnu sekreciju jednog ili oba oka, sumnja na bježanje oka (strabizam), pretjerano približavanje televizoru ili slikovnici (sumnja na refraktivnu grešku) te učestalo žmirkanje uz trljanje očiju i vjeđa, rekla nam je oftalmologinja Turković.

Najčešće greške koje roditelji čine u vezi zdravlja očiju djece

  1. Bez obzira na sumnju na bježanje oka ne treba žuriti s prvim pregledom. Često se čuje da je savjetovano roditeljima da se čeka s prvim pregledom do poslije prve godine života jer će se do tada bježanje oka vjerojatno samo od sebe ispraviti.
  2. Kod djece ne treba korigirati naočalama slabiji vid jer se trebaju oko i mišići malo pomučiti i izvježbati. Niti jedna od navedenih tvrdnji nije ispravna te kod bilo kakve sumnje na poremećaj vida te pitanje kada učiniti prvi oftalmološki pregled djeteta vrijedi izreka: “Čim prije, tim bolje!“.

Za prvi oftalmološki pregled nikada nije prerano. Može se učiniti i odmah po rođenju djeteta kod bilo kakve sumnje na poremećaj očiju i vida.

dr. Antonija Grgurević Turković, oftalmolog

Croatia Poliklinika u Varaždinu

Zagrebačka 49

072 000 999

[email protected]

pon – pet: 7 – 20 h

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE