Kupanje u Međimurju: Na jezeru Kuršanec i na preloškoj Marini voda je OK

Mnogi Međimurci ni ove godine zbog različitih razloga, a najviše ekonomskih, neće put Jadrana.

No ljetni godišnji odmor ipak će koristiti. A kako drugačije provesti slobodne dane u vrijeme vrućina i velikih sparina ako ne uz vodu ili u vodi.

Voda pak im je dostupna na čakovečkim bazenima, Toplicama Sveti Martin, vlastitim plastičnim bazenima u dvorištu ili pak na nekom od kupališta poput jezera Kuršanec i preloške Marine.

Istina, kupaju se i u kojekakvim šudranama ili šodericama, jednom riječju divljim grabama koje praktički ima svako naše naselje. I dok je kupanje u bazenima prilično skuplja varijanta i treba se pridržavati sigurnosnih pravila, divlja kupališta su puno privlačnija i opuštenija je atmosfera. S društvom se može raditi što čovjeku padne na pamet. Slobodno se skače u vodu, može se roštiljati, kampirati i po nekoliko dana, pecati…

Monitoring vode

U Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, naravno, zagovaraju kupanje na sigurnom, u organiziranim kupalištima. I to iz nekoliko razloga. Prvi je svakako čista i kontrolirana voda. Doduše, voda se kontrolira i u Kuršancu te preloškoj Marini.

Marko Klemenčić, rukovoditelj Djelatnosti za zdravstvenu ekologiju HZJZ MŽ

– I na tim lokacijama uzorci se uzimaju već godinama. Uglavnom pokazuju zadovoljavajuće ili granično stanje što znači kako ta voda ne predstavlja opasnost za ljudsko zdravlje. No to treba uzeti s dozom opreza s obzirom na to da se radi o pojedinačnim uzorcima, a voda je podložna svakodnevnim vanjskim utjecajima i stoga je nestalne kvalitete – objasnio nam je Marko Klemenčić, rukovoditelj Djelatnosti za zdravstvenu ekologiju HZJZ MŽ.

A pod vanjskim utjecajima podrazumijevaju se posjete ili kupanje životinja i što je još važnije ljudsko djelovanje, naročito ono nemarno kao što je pranje automobila, kamiona, ispiranje traktorskih šprica i slično.

– Najčešći problemi s kvalitetom vode mogu biti eventualna zagađenja fekalnim ili otpadnim vodama pa se voda kontrolira na enterobakterije i E. coli. Za njih, naime, kaže postoje granične vrijednosti koje ako se prijeđu, vodu pretvaraju u potencijalnu opasnost za ljudsko zdravlje. Mogu se razviti crijevne infekcije s proljevom i temperaturom, upala mokraćnih putova, upale sluznice naročito oka, ustiju i spolovila, seroznog meningitisa, leptospiroze itd.

Srećom, kaže, posljednjih godina nije bilo nikakvih takvih incidentnih situacija.

Na šodericama kupanje zabranjeno, ali…

Ali to ne znači kako incidenata nije bilo, no sasvim druge vrste. Kupanje na takvim mjestima, uglavnom je na vlastitu odgovornost. Doduše, iznenadni grč, omaglica, toplinski udar, situacije su koje se mogu desiti i na bazenima, no tamo su spasioci, medicinsko osoblje… A i tamo bi bilo poželjno obratiti pozornost na ljude oko sebe, naročito djecu koja ne bi smjela biti niti sekunde bez nadzora.

Divlja kupališta, poput šoderica, graba, jezera ili preloške Marine daju samo osjećaj slobode te znak zabrane kupanja koji mnogi, naročito mladi, vrlo često ignoriraju. A osjećaj slobode i adrenalina često je pogubna kombinacija. Slomljena ruka ili noga, ne daj Bože, vratna kralježnica te doživotni boravak u kolicima, mnogo je Međimuraca već iskusilo na svojoj koži. A o utapljanju da se i ne govori.

Česti je izgovor lokalnog stanovništva kupanje na tom mjestu od kako pamte za sebe i da znaju svaki njegov centimetar. No je li to doista tako? Poznaju li svaki rukavac Drave ili Mure, znaju li gdje je vodotok skrio koju granu, stablo na kojem se prilikom skoka može razbiti glava? Znaju li gdje se miješaju topla i hladna voda, gdje se spajaju pojedini virovi?

Uglavnom, savjet za sve kupače – osvježenje tražite na sigurnim kupalištima, a ako već morate tražiti osvježenje vode, onda neka to ne bude stajačica. I nikako u vodu vrući, punog trbuha, pod utjecajem alkohola, opojnih sredstava i sami.

(vv)

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE