90 posto učitelja tvrdi da su pod pritiskom roditelja

Prema istraživanjima, odnos roditelja i učitelja odnosno profesora nikada nije bio lošiji, pa tako se više od 90 posto učitelja u jednoj godini susreće sa nekim od oblika pritisaka i neprimjerenog ponašanja roditelja učenika.

– Posebno je zabrinjavajuće da se 30 posto učitelja tijekom školske godine susreće sa agresinim i nasilničkim ponašanjem roditelja doduše na sreću najčešće verbalnim, za Dnevnik HRT-a rekla je dr. sc. Dragica Bagić s Odsjeka za sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Josip Matković, profesor njemačkog jezika u OŠ dr. Viktora Žganca u Zagrebu, tvrdi da učitelji previše lako podliježu pritiscima, te pita zašto moraju odgovoriti roditeljima na poruku koju pošalju u 22 sata.

– Nastojimo da roditelji znaju da učitelji ne moraju biti dostupni od nula do 24 sata, da i oni imaju radno vrijeme i vikende, tvrdi Marijana Boršćak Sudec, ravnateljica IV. OŠ u Varaždinu.

Problem je također što su neki roditelji spremni ići korak dalje ako im se ne udovolji, pa onda prijete da će učitelja prijaviti agenciji.

– Čim roditelj zaprijeti da će prijaviti agenciji učitelj se povuče, ne znam zašto, zapitao se Matković.

Ministarstvo – broj prijava je prevelik

Iz resornog ministarstva tvrde da su svjesni problema i da su prevelikom broju prijava stali na kraj novim zakonom o inspekciji.

– Roditelji su skloni sve prijavljivati inspekciji, ali izmjenom zakona o inspekciji smo anonimne prijave isključili, mi smo dužni to sve provjeriti jesu li navodi roditelja istiniti, pojasnio je Momir Karin iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Dodaju da bi prva adresa trebala biti škola i da bi se ondje trebali rješavati problemi.

Neki roditelji pretjeruju

Mnogi roditelji smatraju da nisu sretni zbog onih koji pretjeruju i koji se previše miješaju u sve odluke učitelja.

– Previše se petljamo tamo gdje bi se naša djeca trebala više snaći u tom svijetu školstva, rekla je Gordana Bursać, majka jednog od učenika.

– Ja mislim da nam je e- dnevnik donio puno dobrih, ali i loših stvari po pitanju kontakta sa samim učiteljima. Jer zapravo više nemaš potrebu da znaš što se događa svi komentari su upisani, tako da sva tehnologija nas je unazadila po tom pitanju. A i roditelji puno rade pa im je jednostavnije pogledati u e dnevnik, dodala je.

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

51,240FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE