Whispers, australski govedarski pas, će uskoro postati potražni pas Hrvatske gorske službe spašavanja, kako kažu pročelnik Stanice Čakovec Neven Putar te Miodrag Novosel – Cico, dopročelnik Stanice.
Maleni Whispers kupljen je u Španjolskoj, a nadaju se da će kroz nešto više od godine dana položiti prve ispite iz potrage za nestalim osobama.
– Županija nam je donirala psa te mi sad imamo obavezu, ali jednu koja je vrlo vesela i radosna, a to je da radimo s njim i obučavamo ga da dođe do željene razine, ističe Neven Putar, pročelnik HGSS-ove Stanice Čakovec.
Ovakva pasmina prava je rijetkost u Hrvatskoj te kako ističe Putar, ima ih svega nekoliko te su svi radni psi.

Otac mu je iz Australije, majka je Španjolka, a sam Whispers, iako su mu tek tri mjeseca, već je počeo s obukom.
– Odmah po dolasku prije dva tjedna krenuli smo s vježbama rane socijalizacije i poslušnosti, a radimo i vježbe traženja. Puna obuka završava za otprilike dvije godine, zaključuju Putar i Novosel.
