7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Silvija Kolar upozorava sol ubija život i plodnost tla ne sipajte je po puževima

Silvija Kolar – Fodor, predsjednica udruge Biovrt i kolumnistica Međimurskih novina na temu uzgoja u skladu s prirodom upozorava na štetni trend primjene raznih „kuhinjskih sredstava“ u organskom vrtlarenju.

– Mnogi žele uzgajati svoj vrt bez primjene štetnih kemikalija, pa onda za vrijeme problema s bolestima ili nametnicima posežu za nekim domaćim sredstvima koja bi trebala biti manje opasna i jednako učinkovita. Takvi savjeti šire se društvenim mrežama, ali ono što me najviše zabrinjava, na nekim internet portalima se ne tako opasna sredstva preporučuju kao nešto što bi trebali znati svi organski vrtlari i na široko primjenjivati u vrtu – što je nažalost daleko od istine. Pa evo nekoliko takvih mitova i zašto bi svatko tko se smatra organskim vrtlarom trebao izbjegavati takva sredstva.

Sol ubija život u tlu i plodnsot tla

Ljudi često posežu za kuhinjskom soli u borbi s najezdom puževa. Posipavaju po puževima ne razmišljajući da nakon toga završi u tlu, oko vrta i po vrtu….  pogrešno misleći da je sol prirodni element, pa tako i neopasna za vrt. Sol međutim ubija život u tlu, uništava plodnost tla, te je to sredstvo kojom si radite velike štete vrtu. Kod puževa, zamijenite sol s građevinskim vapnom, naravno, uz mjere opreza oko primjene iste – i to samo u nužnim količinama. Jer i vapno je kemikalija koja reagira u kontaktu s vodom, povećava lužnatost tla i isto tako ne bi istu trebali koristiti bez ograničenja u vrtu – ali je puno manje „zlo“ od soli. A sol se koristi za soljenje hrane. Ne u vrtu.

Soda bikarbona – svaka otopina iznad 2 posto spalit će vam biljke

Na internetu kolaju članci kako je soda bikarbona čudesno magično sredstvo protiv bolesti i nametnika i kako se može primjenjivati na razne načine bez straha stalno i posvud po vrtu. Ovo je jako opasan savjet. Soda bikarbona vam može uništiti biljke i ravnotežu u vrtu. Svaka doza viša od 2% otopine (ali za neke biljke i više od 0,33%)  se može nazvati štetnim za vrt, a svjedokinja sam brojnih iskustva vrtlara kako su si sa sodom spalili biljke, čak i s manjom dozom te uništili i listove i sve pupoljke na biljkama! Sodu bikarbonu sam osobno preporučila samo u situaciji s povećanom opasnosti plamenjače rajčica i to dakle otopina do 2% i samo u vrijeme pojave bolesti jer ona čini površinu lista alkalnijom što je nepovoljno za razvoj gljivica te tako može usporiti širenje bolesti. Ali nemojte očekivati čuda! Ako su vremenske prilike nepovoljne, dakle puno vlage koja pogoduje širenju bolesti, nećete ničim moći spriječiti širenje plamenjače. Stoga budite jako oprezni i sa sodom, radije se fokusirajte na druge metode zaštite od bolesti biljaka.

Soda bikarbona NIJE magično bezopasno sredstvo i svatko tko razmišlja imati organski vrt, fokusirati će se na stvaranje ravnoteže, a ne na mućkanje kuhinjskih pripravaka, upozorava Silvija Kolar – Fodor.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE