Objavu Međimurske županije prenosimo u cijelosti.
Danas su, na početnim konferencijama projekata, potpisana dva ugovora za energetsku obnovu škola u novom ulagačkom ciklusu u obrazovanje Međimurske županije. Riječ je o ukupnom ulaganju od 1.357.247,00 eura, kojima će kvalitetnije uvjete za boravak u ustanovama i izvođenje nastave dobiti Osnovna škola Strahoninec te područni školski odjel u Dunjkovcu. Oba projekta energetske obnove vodit će Međimurska energetska agencija MENEA.
U Osnovnoj školi Strahoninec potpisom ugovora s izvođačem radova, domaćom tvrtkom Đurkin, započinje posao vrijedan 944.594,56 eura, a od toga iznosa 749.145,17 eura su bespovratna sredstva po projektu.
U narednim mjesecima, tijekom ovog projekta – čiji su nositelji Međimurska županija i OŠ Strahoninec – izvest će se obimni radovi koji će omogućiti povećanje toplinske zaštite, visoku razinu udobnosti te bolje uvjete za kvalitetnu izvedbu nastave.
Ravnatelj Osnovne škole Strahoninec Josip Šipek u pozdravnom obraćanju je istaknuo da je riječ o jednoj od rijetkih ustanova koje će u relativno kratkom razdoblju provesti dva velika projekta: „Nakon energetske obnove, slijedi nam dogradnja škole, što nas također raduje jer ćemo time zaokružiti uvjete neophodne za jednosmjensku nastavu. Novi sustav grijanja omogućit će ustanovi, uz udobnosti i značajne uštede. Zahvalni smo osnivaču – Međimurskoj županiji koja nam je kvalitetnim projektom omogućila napredak“, rekao je ravnatelj Šipek.
Župan Matija Posavec ističe da je otvaranje novog ulagačkog ciklusa u obrazovanje i novi dokaz kontinuiteta skrbi za jedan od prioritetnih područja Međimurske županije: „U ime Županije, kao osnivača, današnjim potpisivanjem ugovora ulazimo u proces kojim ćemo u potpunosti riješiti izazove u Osnovnoj školi Strahoninec. Riječ je o jednoj od većih škola, sa 412 učenika, među kojima je u ovoj školskoj godini i čak 49 prvašića. Ciklus smo podijelili na tri segmenta, od kojih smo prvi – izgradnju školske sportske dvorane uspješno izveli u suradnji s Općinom – te nam ostaje energetska obnova i dogradnja škole“, rekao je župan, dodavši da je u energetsku obnovu Županija ulaže oko 200.000 eura. Za dogradnju objekta u tijeku je izmjena glavnog projekta, nakon čega slijedi i kandidatura te raspisivanje javne nabave i realizacija: „Nakon energetske obnove sportske dvorane OŠ Prelog, školske zgrade u Strahonincu te Dunjkovcu, čeka nas još ulaganja u obrazovanje o kojima ćemo uskoro izvijestiti javnost“, kaže župan Posavec.
Direktor Međimurske energetske agencije MENEA Alen Višnjić dodao je da su projekti financirani iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti: „Uz obimne radove, projekt podrazumijeva i izradu dokumentacije, kao i stručni te projektantski nadzor, vidljivost usluga vođenja projekta, te izradu energetskog certifikata nakon obnove. Sukladno ugovoru, djelatnici tvrtke Đukin će radove izvesti za devet mjeseci“, kaže Alen Višnjić i pojašnjava da će se uz obnovu fasade, zamijeniti stolarija u objektu, te ugraditi suvremeni sustavi grijanja – od dizalica topline, rekuperatora zraka do fotonaponske elektrane. U zgradi će se stara rasvjeta zamijeniti štedljivijim rasvjetnim tijelima, a uz školu će biti instalirana i punionica za električna vozila, ugrađena rampa za lakši pristup osobama s invalidnošću te parkiralište za bicikle. „Radovi će se izvesti na 1.920 kvadratnih metara bruto građevinske površine, te postići projektni cilj koji podrazumijeva uštede od 93 posto u primarnoj energiji, više od 62 posto na toplinskoj energiji, te smanjenje emisije CO 2 smanjit za 95 posto, uz povećanje udjela obnovljive energije za 77 posto“, rekao je Višnjić.
O važnosti stvaranja kvalitetnijih uvjeta u OŠ Strahoninec, govorio je načelnik Općine Strahoninec Franjo Lehkec: „Veliki je ovo projekt i neizmjerno značajan za našu općinu. Uz obnovu, raduje nas i skora dogradnja škole, a ovaj, kao i dosadašnji projekti, rezultat su sjajne suradnje Općine i Međimurske županije, te naše Osnovne škole“, naglasio je načelnik.
Na ukazanom povjerenju zahvalila je Maja Đurkin Međimurec, direktorica tvrtke izvođača, dodavši da će energetska obnova biti izvedena u roku uz dobru koordinaciju: „Trudit ćemo se da izvedba ne ometa nastavu, a posao ćemo obaviti kvalitetno i stručno“, rekla je direktorica tvrtke Đurkin.
MALA ŠKOLA U VELIKOM PROJEKTU
I područni odjel Osnovne škole Nedelišće u Dunjkovcu, koji pohađa 76 učenika, te ove godine čak 14 prvašića, ulazi u energetsku obnovu ukupne vrijednosti 412.652,02 eura, uz 80 posto sufinanciranja iz programa NPOO-a, odnosno 314.995,35 eura bespovratnih sredstava.
Radove će, po uvođenju u posao, izvesti djelatnici tvrtke Project Management, s čijim je direktorom Kristijanom Kropekom potpisan ugovor koji definira uvjete i rokove izvođenja.
Ravnatelj Osnovne škole Nedelišće Ivica Pajić pozdravio je sudionike početne konferencije naglasivši da će projekt donijeti dobrobiti cijeloj zajednici: „Zahvaljujem što je područni odjel Dunjkovec ušao u ovaj projekt, rokovi su kratki te bismo do proljeća trebali imati neusporedivo bolje uvjete nego ikad prije“, istaknuo je ravnatelj, spomenuvši da je OŠ Nedelišće najveća osnovnoškolska ustanova u Međimurju, a Područna škola u Dunjkovcu jedan od većih područnih odjela, što je bio jedan od važnih kriterija pri odabiru objekata za koje će se pripremati dokumentacija za apliciranje na natječaje.
Župan Matija Posavec istaknuo je visoku profesionalnu razinu i sposobnost djelatnika županijskih službi i poduzeća, što je vidljivo u ovakvim projektima: “Osnovna škola Strahoninec i OŠ Nedelišće zajedno imaju više od 1000 učenika te čine veliki udio u obrazovanju Međimurja. Vodeći računa o potrebama u obrazovanju, više od 100.000 eura, po omjeru sufinanciranja, osigurat ćemo i za ovaj projekt u Dunjkovcu“, kaže župan, podsjetivši da će Međimurska županija s Općinom Nedelišće ući i u projekt izgradnje jednodijelne sportske dovrane u Nedelišću kao i u dugo očekivani projekt izgradnje nove zgrade OŠ Nedelišće za koje je stigla suglasnost, no – nažalost – samo na 58 posto, što neće zaustaviti Županiju na putu i prema tom cilju.
Nikola Novak, načelnik Općine Nedelišće zahvalio je na suradnji Međimurskoj županiji istaknuvši da je djece sve više na području ove općine: „To nas obvezuje da im osiguramo najbolje moguće uvjete u školama, u skladu sa suvremenim načelima zaštite okoliša i korištenja obnovljivih izvora energije“, rekao je načelnik Novak, dodavši da će uskoro i otvorenje novog vrtića u Nedelišću.
Građevinsko-obrtnički zahvati na objektu područnog školskog odjela podrazumijevaju strojarske i elektrotehničke radove te horizontalne mjere, s ciljem smanjenja emisije štetnih plinova za 87 posto, te smanjenje godišnje potrošnje primarne energije za gotovo 91 posto, dok će uštede na toplinskoj energiji premašiti 54 posto. Direktor MENEA-e Alen Višnjić dodaje da će se mjere energetske obnove na ovom objektu provesti na građevinskoj površini od 800 kvadratnih metara, gdje će se također, kao i u OŠ Strahoninec, intervenirati od krova do poda te fasade, uz instaliranje suvremene opreme i rasvjete.
Početnim konferencijama u Strahonincu i Dunjovcu prisustvovale su pročelnica županijskog Upravnog odjela za međunarodnu suradnju, upravljanje projektima i investicije dr. sc. Anita Perešin, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Nives Kolarić Strah, te direktor Međimurje, investicije, nekretnine – MIN Ivan Vinković.
SNAGA USMJERENA U OBRAZOVANJE
U ovoj školskoj godini, Međimurska županija ulaže u obrazovanje osiguravanjem besplatnog prijevoza za sve učenike, pomoćnika u nastavi u školama i vrtićima za djecu i mlade s razvojnim poteškoćama, jednokratnim potporama za sve učenika srednjih škola te sve redovne studente, besplatan neograničen prijevoz vlakom diljem cijele zemlje za studente, te za nagrade dobitnicima rektorovih nagrada i stipendije učenika u deficitarnim obrtničkim zvanjima i stipendije za djecu hrvatskih branitelja. Podsjetimo, da je pred završetkom izgradnja sportske dvorane Osnovne škole Sveta Marija, čije je financiranje Županija preuzela na sebe te, uz brojna druga ulaganja u obrazovne ustanove koja su u tijeku i koja će započeti još ove godine.
Izvor i foto: Međimurska županija