U Mjesecu hrvatskoga jezika poseban gost predavač na PPP-u bit će prof. dr. sc. Marko Alerić koji će svojim predavanjem pod naslovom „Stvoreni za jezik” zaokružiti priču o materinskom hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.
Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet je kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave „Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika” iz 1967. godine – Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka.
U Mjesecu hrvatskoga jezika poseban gost predavač na PPP-u bit će prof. dr. sc. Marko Alerić koji će svojim predavanjem pod naslovom „Stvoreni za jezik” zaokružiti priču o materinskom hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.
Prof. dr. sc. Marko Alerić na predavanju će odgovoriti na brojna pitanja:
- Zašto je jezik važan?
- Zašto je jezik opće, javno i zajedničko dobro?
- Zašto u svijetu postoje različiti jezici, a ne jedan jedinstveni jezik?
- Zašto su važni Dani hrvatskoga jezika i što tada obilježavamo?
- Kako ovladavamo jezikom (zavičajnim govorom i standardnim jezikom)?
- Po čemu se razlikuju mjesni govori (zavičajni govori) i standardni jezik?
- Što je rječnik, što gramatika, a što pravopis?
- Koje su jezične djelatnosti i po čemu se razlikuju?
- Koje su moderne mogućnosti cjeloživotnog jezičnog učenja/ovladavanja? i dr.
Prof. dr. sc. Marko Alerić
Prof. dr. sc. Marko Alerić rođen je 20. lipnja 1970. u Zagrebu.
U Zagrebu je završio osnovnu i srednju školu (Obrazovni centar za jezike).
Diplomirao je na studiju kroatistike Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, magistrirao na poslijediplomskome znanstvenom studiju lingvistike i doktorirao iz znanstvenoga područja humanističkih znanosti, polja filologije, grane kroatistike.
Na Odsjeku za kroatistiku radi kao izvanredni profesor.
Predavanja i seminare održavao je i održava i na Učiteljskom fakultetu, Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Katoličkom bogoslovnom fakultetu, Akademiji dramske umjetnosti i Hrvatskim studijima.
Sudjelovao je na brojnim međunarodnim znanstvenim skupovima u Hrvatskoj i inozemstvu, održao više javnih predavanja, objavio brojne znanstvene i stručne radove iz područja jezikoslovlja i metodike nastave hrvatskoga jezika.
Suautor osnovnoškolskih udžbenika
Suautor je osnovnoškolskih udžbenika, vježbenica i priručnika za nastavnike iz hrvatskoga jezika, priručnika „Jezik i ja”, autor je knjiga „Poslovni jezični savjetnik” i „Pravo na jezik”, suautor knjige „Hrvatski u upotrebi”.
Bio je voditelj nekoliko znanstvenih projekata Sveučilišta u Zagrebu i suradnik na nekoliko projekata.
Stručni je suradnik obrazovnog, znanstvenog i kontakt-programa Hrvatske radio-televizije.
Stalni je stručni suradnik u emisiji Radio Sljemena „Hrvatski naš svagdašnji”.
Od 2014. autor je redovitih jezičnih priloga za časopis Hrvatske odvjetničke komore Odvjetnik.
Rad na društvenim mrežama
Pokretač je i autor profila na Instagramu Jezikomat i istoimenoga kanala na YouTubeu na kojima objavljuje priloge kojima je cilj motivirati i omogućiti cjeloživotno ovladavanje hrvatskim jezikom.
Član je Znanstvenoga vijeća za obrazovanje i školstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), Povjerenstva za sveučilišnu nastavnu literaturu Sveučilišta u Zagrebu, Matice hrvatske i Hrvatskoga filološkog društva.
Bio je član Državnoga povjerenstva za uvođenje državne mature u hrvatsko srednje školstvo i član Nacionalnoga vijeća za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske.
Jezični je savjetnik više izdanja Šarićeva prijevoda Biblije – Staroga i Novoga zavjeta i novoga izdanja Biblije – Staroga i Novoga zavjeta Hrvatskoga biblijskog društva.
Autor je velikoga broja znanstvenih i stručnih radova, suautor udžbenika, vježbenica i priručnika iz Hrvatskoga jezika za osnovne škole, priručnika za početno čitanje i pisanje Jezik i ja, priručnika Testirajte se za Filozofski, Poslovni jezični savjetnik, kao i priručnika Hrvatski u upotrebi.
Recenzent je nacionalnih ispita i ispita državne mature iz hrvatskoga jezika.
Dođite i uživajte na predavanju čovjeka koji doista zna baš sve o hrvatskom jeziku!

> Črna pisanica: Tradicija u rukama majstorice Vladimire