Prve Agrine jagode u Vratišincu možemo očekivati za 3-4 tjedna

Naša domaća tvrtka specijalizirana za rješenja u voćarskoj i vinogradarskoj proizvodnji, čakovečka Agra, donosi slatke vijesti iz svog voćnjaka u Vratišincu!

Sezona proljetnih radova u punom je jeku, kako u vrtovima, tako i u voćnjacima.
U Agrinom voćnjaku u Vratišincu se, primjerice, još uvijek vrše rezidbe voćaka, proljetna prihrana, prvo suzbijanje korova, suzbijanje voluharica i navodnjavanje jagoda, kao i prve zaštite jabuka i bresaka.

Sezona jagoda

Proizvodnju jagoda karakteriziraju vrlo visoka proizvodna ulaganja, a sama je proizvodnja izuzetno zahtjevna. Može biti isplativa, no, ukoliko se ne ispoštuju sve agrotehničke mjere, upitan je i konačni rezultat u proizvodnji. Održavanje nasada i berba iziskuju velik broj radnih sati, a čak vas i najmanja pogreška može ostaviti bez krajnjeg rezultata.

Agrine jagode većinom se uzgajaju u plastenicima zbog pogodnosti kao što su njihov raniji dolazak, zaštita nasada od oborina, a, uz agril, jagode su i dodatno zaštićene od mraza. Također, kada svoje nasade tako mazite i pazite, manja je vjerojatnost od razvoja bolesti i slično.

U plastenicima tako već naveliko “cveta cveće”; jagode su u fazi cvjetanja, a nedavno su dopremljeni i novi stanari – bumbari. Oni oprašuju cvjetove pa će uskoro niknuti i prvi plodovi, stoga nas tek četiri tjedna dijeli od crvenih i mirišljavih jagoda na kakve smo navikli u Vratišincu.

Kao i obično, svoju kupovinu možete planirati tijekom nepunih mjesec dana i to na nekoliko lokacija: u samom voćnjaku u Vratišincu te u Čakovcu na štandovima smještenim uz Jug Mall, Galeriju Sjever i Pevex.

Tražimo berače jagoda i studentice za prodaju jagoda!
  • Svi zainteresirani za berbu jagoda u voćnjaku u Vratišincu neka se jave na broj 099/843-1500 (Simona). Sezona počinje tijekom 4 tjedana i traje mjesec dana, pa je dobra prilika za honorarni posao!
  • Također, Agra traži i studentice za prodaju jagoda na lokacijama u Čakovcu (uz Jug Mall, Pevex i Galeriju Sjever). Rad je u smjenama po dogovoru preko studentskog ugovora, a javiti se možete na 098/942-7007 (Ivana).
Samoberba jagoda od početka svibnja

Ako želite kuhati pekmez i trebaju vam veće količine, jagode možete nabrati i sami te tako uštedjeti jer ćete platiti manje od redovne cijene jagode po kilogramu. Popularne samoberbe kreću od početka svibnja i ove će voćne sezone biti jače no ikad pa svakako planirajte izlete s obitelji u Vratišinec. Provedete dio dana na svježem zraku, u prirodi, uberite sami svoje plodove, zasladite se i uštedite.

Za savjet vezan uz domaći uzgoj jagoda u vašim vrtovima upitali smo voditeljicu Simonu Murković:

– Kako biste bili uspješni uzgajivači domaćih jagoda, trebali biste ih svake dvije godine presađivati ili zasaditi nove sadnice, kaže nam Simona i dodaje kako je vrlo važno redovito rezati vriježe ili “bičeve” koji rastu iz jagodina grma. – Jasno, tu je i pravovremeno navodnjavanje; primjerice, ako nema oborina u vrijeme zriobe jagoda, potrebno ih je navodnjavati svaka dva dana, kaže nam Simona.

U Agrinoj ponudi pronađite sve što vam je potrebno

Agrin stručni tim može vam pomoći u gotovo svim područjima voćarske i vinogradarske proizvodnje. Široka paleta korisnih proizvoda podrazumijeva mrežne sustave za zaštitu od tuče, poljoprivredne mehanizacije za voćarstvo i ostale poljoprivredne grane i sl.

Od opreme u Agri možete nabaviti razni voćarski alat: ručne i baterijske škare za rezidbu voćaka, kišomjere, termometre, refraktometre, vlagomjere itd.

Treba dodati da u sestrinskom poduzeću Pinova možete nabaviti i agrometeorološke stanice vlastite proizvodnje Pinova Meteo i Pinova WiFi.

Agrometeorološke stanice Pinova Meteo i Pinova WiFi

Agrometeorološke stanice danas se sve češće koriste u poljoprivrednoj proizvodnji u svrhu zaštite bilja i navodnjavanja. Radi se o stanici postavljenoj na poljoprivrednom zemljištu koja mjeri razne mikroklimatske podatke koji se potom kroz aplikaciju Pinova Meteo iščitavaju na sučelju vašeg mobitela ili računala.

Jasno, kada imate statističke podatke o, primjerice, vlažnosti zemlje, količini palih oborina ili relativne vlage zraka, možete donijeti konkretniju odluku vezano uz svoje nasade te minimalizirati rizik i uštedjeti resurse na taj način.

Agrino sestrinsko poduzeće Pinova u svojoj ponudi nudi dvije agrometeorološke stanice: Pinova Meteo i Pinova WiFi.

Razlika je u transferu podataka: WiFi funkcionira putem rutera i potreban je internetski signal, dok Meteo funkcionira putem SIM kartice i moguće je njegovo postavljanje u zabačenije dijelove.

Senzori koji mjere parametre mogu se dodavati prema vlastitim potrebama, a možete birati između senzora za temperaturu i relativnu vlažnost zraka, oborina, vlažnost lista i mnogih drugih, a ako neki od senzora zabilježi previsoke ili preniske vrijednosti, bit ćete na to upozoreni istoga trena!

Za sve mogućnosti istražite Pinova internetsku stranicu  ili se s punim povjerenjem možete obratiti Pinova timu za sva dodatna pitanja!

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

50,918FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE

Pribislavec trash party

Svečana sjednica Pribislavca na stadionu

Svečana sjednica Pribislavec