6.1 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Nikad ne zaboravimo – Sjećanje na Holokaust i izgradnja tolerancije i solidarnosti u EU

Početna konferencija održala se 29.svibnja u zgradi Scheier u 10 sati.

Remembering the Holocaust and building tolerance and solidarity in the EU / Nikad ne zaboravimo – Sjećanje na Holokaust i izgradnja tolerancije i solidarnosti u EU, skraćeno Never Forget koji se predstavio na Početnoj konferenciji projekta. Partneri projekta, u cijelosti financiranog sredstvima Europske unije, su Center Judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor i Občina Lendava (Slovenija).

Na Početnoj u konferenciju projekta obratio se predsjednik Židovske općine Čakovec Andrej Pal, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini i partneri iz Slovenije, Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor Direktor: Boris Hajdinjak, Občina Lendava Voditeljica Odjela za društvene djelatnosti: Tanja Šimonka i posebna gošća Sara Lustig kći Branka Lustiga te komemorirati za žrtve Holokausta iz Čakovca, Međimurja i Prekmurja.

Od 1948. godine do danas posljednja nedjelja u svibnju je u Židovskoj općini Čakovec rezervirana za prisjećanje na žrtve Holokausta s našeg prostora. Ove godine se komemorativni skup uklopio u program Početne konferencije međunarodnog projekta NEVER FORGET. Židovska općina Čakovec nije usamljena u svojim aktivnostima. Zahvaljujemo Gradu Čakovcu na prijateljstvu i podršci koju nam pruža u svim aktivnostima, a osobito u projektu NEVER FORGET.

Predsjednik Židovske općine Čakovec dr. Andrej Pal je izjavioi: Još su mnoge neispričane priče sakrivene i čekaju. Jedna takva, nedavno je zahvaljujući našoj suradnici i prijateljici Mirjam Despinić Biškup, sa snimateljem Zoranom Frasom, zapisana i snimljena, te će na taj način svjedočanstvo Mikija Gruenwalda, sina posljednjeg Nadrabina Dr. Ilije Gruenwalda, ubijenog zajedno s gotovo cijelom zajednicom, ostati zabilježeno, ali biti i sastavnim dijelom ovog projekta.“

Aktivnosti projekta usmjerene su na osnaživanje ljudskih prava, produbljivanje svijesti o Holokaustu i važnosti njegovanja povijesnih činjenica. U aktivnosti ubrajamo organizaciju konferencija, radionica, seminara, izložbi, koncerta, komemoracija i postavljanja Stolpersteina/Kamena spoticanja. Pored toga, Židovska općina Čakovec će izdati publikaciju i dokumentarni film o Židovima sa svog područja, o njihovom gospodarskom, kulturnom i općenito društvenom doprinosu.

Partneri će dio praktičnih aktivnosti nastojati organizirati i kroz studijske posjete mjestima značajnima za povijest židovske zajednice, a sudionici će biti nastavnici povijesti i etike osnovnih i srednjih škola s područja svih partnera projekta. Spomenimo kako su se početnoj konferenciji uz prisutne domaćine i govornike te velik broj gostiju, odazvali još i saborske zastupnice Andreja Marić i Boška Ban Vlahek, Ivan Koncut, dožupan Občine Lendava, Sanja Schwarz, predsjednica Židovske općine Koprivnica, Boris Lichtenthal, tajnik Židovske općine Osijek, Danijel Benko, predsjednik Židovske zajednice Bet Israel, Luciano Prelević, glavni rabin Koordinacije Židovskih općina Zagreb i mnogi drugi.

Hamsa

Hamsu, dlan s pet prstiju, kao simbol i amulet koriste i kršćanstvo i islam i judaizam. Najčešće se koristi kao nakit ili ukras na zidu. Može biti raznih boja s različitim ukrasima, natpisima i dodatnim simbolima.
Hamse su nastale i razvile se u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku, ali su danas popularne u cijelom svijetu. U svim religijama hamsa služi kao zaštita od uroka i zlih sila i, kao takva, odašilje dobre želje.
Židovi također vjeruju da pet prstiju hamse simbolizira pet osjetila za veličanje Svevišnjeg.

Židovska općina Čakovec desetljećima unatrag, posljednje nedjelje u svibnju, održava komemoraciju u znak sjećanja na čakovečke i međimurske žrtve nacističkog režima, u javnosti prepoznatu kao Dan sjećanja. Ove godine poklapa se da će posljednja nedjelja u mjesecu svibnju biti upravo na Dan grada Čakovca pa su programi Židovske općine Čakovec uklopljeni u kalendar događanja tog svečanog obilježavanja.

Dana 26. travnja 2022. prošlo je 78 godina od početka višestrukih deportacija Židova iz Prekmurja i sa međimurskog područja u koncentracijske logore. Izuzetno duhovno, intelektualno i humanitarno nasljeđe židovske zajednice na našim prostorima i danas nas obvezuje da ostavštinu, a napose sjećanje, čuvamo kao opomenu na strašne zločine koje su se događali u Holokaustu. Tom prigodom, u Lendavi (Republika Slovenija) je održana komemoracija za žrtve nacističkih zločina, a u velikoj dvorani Občine Lendava novinarima je predstavljen projekt Never Forget – Nikada ne zaboravimo! kojem je nositelj Židovska općina Čakovec, a partneri Občina Lendava i Center Judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

Galeriju pogledjate ovdje (Never forget)

Foto: Mario Golenko

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE