Gradonačelnica Cividini obišla je radove na dogradnji II OŠ Čakovec
Druga osnovna škola Čakovec trenutno je najveće gradilište u sklopu velikog investicijskog ciklusa obnove i dogradnje čakovečkih obrazovnih ustanova. Grad Čakovec, kao osnivač sedam osnovnih škola na svom području, započeo je ovaj ambiciozni plan upravo odavde, s ciljem da se svim učenicima dugoročno osigura moderna i poticajna okolina za učenje.
Ukupna vrijednost radova 3,2 milijuna eura
Radi se o projektu ukupne vrijednosti 3,2 milijuna eura, od čega je čak 2,6 milijuna eura sufinancirano iz bespovratnih sredstava, dok se ostatak pokriva iz gradskog proračuna. Škola ovim zahvatom dobiva značajno proširenje kapaciteta, što uključuje dogradnju šest novih učionica, tri suvremena kabineta te prostrani hol koji će ujedno služiti i za različite školske priredbe. Uz to, grade se nova stepeništa, dizala i sanitarni čvorovi.
Gradonačelnica Čakovca istaknula je kako je krajnji cilj ovog projekta vraćanje svih razrednih odjela u njihove prvotne gabarite te osiguravanje uvjeta za prelazak škole u jednosmjensku nastavu. Prema njezinim riječima, poanta je u tome da se svi razredni odjeli koji se nalaze na starom području Druge osnovne škole ponovno vrate u svoje adekvatne prostore te da to doista budu pravi razredi, a ne pregrađeni dijelovi. Gradonačelnica je dodala kako žele školi vratiti potpunu blagovaonicu i knjižnicu kakvu zaslužuje, napominjući da je ovo tek početak investicijskog ciklusa vrijednog čak 40 milijuna eura koji u razdoblju 2026. i 2027. godine predviđa rekonstrukciju i izgradnju svih škola na području Grada Čakovca.
Zadovoljstvo napretkom radova ne skriva ni ravnateljica Druge osnovne škole Čakovec, Snježana Odak Hrkač, kojoj je ovo treća godina na čelu ustanove koja trenutno broji 392 učenika raspoređena u 20 razrednih odjela.
-Dogradnja će omogućiti jednosmjensku nastavu za sve učenike Druge osnovne škole, jer sada nam se još uvijek niži razredi, odnosno razredna nastava, odvijaju u dvije smjene jer nemamo dovoljno učionica. Privremene učionice ponovno će biti vraćene u one prijašnje funkcije, što znači da ćemo konačno imati blagovaonicu kakva treba biti i da učenici više neće jesti na hodniku, izjavila je ravnateljica Odak Hrkač.
Zima malo usporila radove
Unatoč tome što je zimska sezona unijela male izazove i donekle usporila početne faze, radovi na terenu su u punom jeku i izvođači se drže zacrtanog hodograma i terminskog plana. Igor Hoblaj, direktor tvrtke Team Građenje koja izvodi radove, potvrdio je da je objekt trenutno na oko 30 posto ukupne izgrađenosti.
-Pri kraju smo s konstrukcijom objekta, gore se još završava stropna ploča, a unutra se već rade grubi instalaterski radovi. U proizvodnji je aluminijska stolarija i negdje tijekom sljedećeg tjedna započinjemo s obrtničkim radovima. Znači, krećemo sa ugradnjom aluminijske stolarija, s gipskartonskim radovima, instalaterskim radovima, tako da će se više radova raditi paralelno. Zima nas je malo nekako usporila, ali držimo se hodograma kako smo se dogovorili i kraj bi trebao biti negdje tijekom polovice studenog ove godine, objasnio je direktor Hoblaj.
Nakon dovršetka građevinskih radova krajem ove kalendarske godine, uslijedit će kompletno opremanje unutrašnjosti škole modernim namještajem. Iako će zgrada građevinski biti spremna i ranije, plan Grada i vodstva škole je jasan i ambiciozan, a to je da u školsku godinu 2027./2028. sve čakovečke škole zajedno i sinkronizirano zakorače u rad u jednoj, jutarnjoj smjeni.








