U siječnju i veljači 2025. održat će se u Centru za kulturu Čakovec Festival poljskih filmova.
Glavni organizator je poljska Zaklada “Nowa Przestrzeń” iz Varšave, dok je suorganizator festivala u hrvatskim kinima Poljska kulturna udruga Polonez iz Splita. U sklopu festivala prikazivati će se 6 filmskih naslova: Subuk, Dvojnik i Filip.
SUBUK
drama / Poljska / 2022.
Režija: Jacek Lusinski
Uloge: Malgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Marta Malikowska
Śubuk je najnoviji uradak producenata filmova Carte Blanche, Posljednja obitelj i hita Corpus Christi nominiranog za Oscara, koji je u kinima pogledalo ukupno gotovo 1,6 milijuna gledatelja. Inspirirana stvarnim događajima, priča o mladoj majci autističnog dječaka čija je dugogodišnja tvrdoglavost i borba protiv birokracije i ljudske bezdušnosti dovela do značajnih promjena u poljskom obrazovnom sustavu.
Śubuk je priča koja ide ravno u srce, ispunjena emocijama, optimizmom i nježnim humorom, priča o ženskoj snazi, životnoj radosti, drugačijem poimanju svijeta i skrivenom potencijalu koji leži u svakoj od nas. Po prvi put u svojoj karijeri u glavnoj ulozi glumi Małgorzata Gorol, glumačko otkriće posljednjih godina, poznata, među ostalim, iz filmova Lice Małgorzate Szumowske i Magnezja Macieka Bochniaka. Podupiru je Andrzej Seweryn, nagrađivan diljem svijeta za ulogu u filmu Posljednja obitelj, višestruki dobitnik poljske filmske nagrade Orzeł – Aleksandra Konieczna, otkriće poznate HBO-ove serije Slijepi od svjetla – Marta Malikowska, zvijezda serije Chyłka – Filip Pławiak, a također se pojavljuje na ekranu za prvi put – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski.
Trajanje: 1 sat i 52 minute
Film je na rasporedu prikazivanja 17., 19. i 27. siječnja 2025.
DVOJNIK
Doppelgänger. Sobowtór
psihološki triler / Poljska / 2023.
Režija: Jan Holoubek
Uloge: Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt
Dvojnik je poljska drama iz 2023. koju je režirao Jan Holoubek. Premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Gdyniji 18. rujna 2023., a u Poljskoj je prikazan u kinima 29. rujna 2023. Film je sniman u Gdanjsku.
U središtu filma su životi dvojice muškaraca koji žive na suprotnim stranama Željezne zavjese. Jan Bitner je Poljak iz Gdanjska koji sudjeluje u borbi za slobodnu Poljsku, dok Hans Steiner živi mirnim životom u Strasbourgu . Iako vode naizgled različite živote, postoji jedan detalj koji ih povezuje. Radnja psihološkog trilera, inspiriranog holivudskim pričama o specijalnim agentima, odvija se u sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog stoljeća s obje strane Željezne zavjese istovremeno. U jednom trenutku, muškarci za koje se čini da nemaju ništa zajedničko potražit će odgovore na ista pitanja. Prema riječima publike i kritičara, film je uzbudljiv i dobro napravljen špijunski triler/drama koja se temelji na istinitim događajima.
Trajanje: 2 sata
Film je na rasporedu prikazivanja 17., 20. i 24. siječnja 2025.
FILIP
povijesna ratna drama / Poljska / 2022.
Režija: Michal Kwiecinski
Uloge: Eryk Kulm, Victor Meutelet, Caroline Hartig
Radnja filma odvija se 1943. godine. Naslovni lik je kozmopolitski i za dublja osjećanja nesposoban zavodnik. U Poljskoj je izgubio cijelu obitelj. Sam – budući da se nalazi u srcu nacističke Njemačke – skriva svoje židovsko podrijetlo i često izmiče smrti. Radi kao konobar u restoranu ekskluzivnog hotela i bezbrižno uživa u svim čarima života okružen luksuzom, lijepim ženama i prijateljima iz cijele Europe. Međutim, kada rat počinje uzimati krvavi danak na njegovim najbližima, složeno izgrađen svijet koji ga okružuje raspada se poput kule od karata.
„Ovaj film bio je putovanje u ratno preživljavanje. Više od preživljavanja, biti živ! Život. Uz veliku cijenu, uz veliki rizik i uz veliku “nagradu?”. Lijepa na trenutke, ne “lijepa”. Naprotiv. Taman dovoljno radosti, ljudskosti, prijateljstva, seksa, smijeha i možda ljubavi na ekranu, da ne izgubite svu vjeru u čovječanstvo. U vrijeme takve neljudskosti.“ (izvor teksta: IMDB).
Prema osvrtima publike, film je pravo iznenađenje, te ga zaista vrijedi pogledati.
Trajanje: 2 sata i 5 minute
Film je na rasporedu prikazivanja 18., 25. i 26. siječnja 2025.
U veljači nas također očekuje nastavak Festivala poljskog filma, a prikazivati će se sljedeći filmovi: Kruh i sol, Ljubav kao med i Praznik vatre.
DJEČJA FILMSKA TRIBINA
PINOKIO: ISTINITA PRIČA – animirana obiteljska fantazija, sinkronizirano na hrvatski jezik / Poljska / 2021.
Režija: Vasiliy Rovenskiy
Mladi Pinokio bježi od svog genijalnog tvorca Jepetta u pratnji konja Tibalta kako bi vidio svijet i pridružuje se putujućem cirkusu koji vodi prevarant Modjafocco.
Film je na rasporedu 18. i 19. siječnja 2025. u 16.00 sati.
Ostali filmski program:
MEDVJEDIĆ PADDINGTON U DŽUNGLI – animirana obiteljska avantura, sinkronizirano na hrvatski jezik / Velika Britanija, Francuska, Kanada, SAD / 2024.
Paddington se vraća u Peru kako bi posjetio svoju voljenu tetu Lucy, koja sada živi u Domu za umirovljene medvjede. S obitelji Brown u pratnji, slijedi uzbudljiva avantura kada ih misterij baci na neočekivano putovanje.
Film je na rasporedu 18. i 20. siječnja 2025. u 18.00 sati.