Mirjana Mikolaj: IT svijet je bitan, ali treba djecu učiti i čitati knjige

Nedavno održan jedanaesti festival sajma knjiga u Nedelišću MESAP Libar ugostio je brojne izdavačke kuće sa svojim izdanjima u domeni školske, obrazovne, dječje i stručne literature, beletristike i knjiga za hobi. Opaža se kako je ponuda sajma iz godine u godinu uz ponudu knjiga sve bogatija i ponudom učila, informatičkom opremom, audio- i videotehnikom, glazbenim instrumentima i opremom.

Ida Posavec
Ida Posavec iz Pretetinca, učenica 3. b razreda OŠ-a Nedelišće, voli šaljive i povijesne knjige

Osnovnoškolci vole i povijesne knjige

Tradicija izdavaštva i nakladništva u Nedelišću sežu u 16. stoljeće pa je na sajmu bio izložen tiskarski stroj uz demonstraciju same tehnike tiskanja. Posebno veseli što sajam posjećuju školarci. No, prema viđenom, njima su ipak najzanimljiviji izložbeni štandovi koji nude informatičku opremu ili igrice. Ipak, ima i ljubitelja čitanja. Jedna od njih je Ida Posavec iz Pretetinca, učenica 3. b razreda u OŠ Nedelišće.

– Najviše volim čitati povijesne knjige. Zanima me sve što se događalo prije nego što smo mi živjeli. Također volim i šaljive knjige. Volim čitati priče Željke Horvat – Vukelja. Ona je bila ovdje na sajmu prošle godine. To mi je bilo zanimljivo.

IT stručnjaci se stvaraju već od malih nogu. ističe Mirjana Mikolaj

Suvremene tehnologije školarcima su simpatičnije

Mirjana Mikolaj iz Strahoninca tajnica je udruge MIS Strahoninec (Mladi informatičari Strahoninec). Ova je agilna udruga na sajmu posjetitelje upoznala s tehnološkim novitetima na području informatike, robotike i internetskih stvari.

– Uključila sam se u rad ove udruge koju je pokrenula grupa entuzijasta koja je htjela djeci pomoći da izvan školskog sustava nauče puno više o informatici. To su prije svega stručnjaci i profesionalci. Kako im je trebao netko tko će voditi financije, ja sam se u tome prepoznala i ponudila pomoć. Udruga postoji 14 godina i bavi se isključivo edukacijom djece. Trenutno djelujemo u prostoru TIC-a. Uz odrasle članova imamo i oko 150 djece. Surađujemo s brojnim predavačima i školama. Roditelji također podržavaju naš rad jer znaju koliko je danas bitna informatička pismenost. IT stručnjaci se stvaraju već od malih nogu, od najmlađeg uzrasta. To je slično kao balet. Kreneš u vrlo ranoj dobi, da bi u određeno vrijeme mogao dati svoj maksimum – kazala je tajnica Mirjana.

* Koliko je bitna informatička pismenost?

– Suvremene tehnologije su danas mladima pristupačnije i simpatičnije negoli knjiga. Svejedno, ipak mlade treba učiti kako i kada primiti i knjigu u ruke. IT svijet je bitan. S njime je krenula četvrta industrijska revolucija. Uskoro bez računala gotovo više ništa neće biti moguće raditi niti neće biti zanimanja gdje na neki način neće biti prisutno i računalo. Ali da bi znali koristiti računala, treba i crpiti znanja iz knjiga.

Marko Mikolaj
Osmogodišnji Marko Mikolaj već sada vješto koristi suvremene tehnologije

* Vaše osobne preferencije prema knjizi?

– Romantična sam duša. Kako je posao financijaša stresan i uzbudljiv, godi mi nešto što mi smiruje dušu i tijelo. Imam dvije kćeri i sina. U kćeri Maju i Mirnu uspjeli smo usaditi ljubav prema čitanju i vole čitati. Sin Marko je osmogodišnjak i njega još uvijek učimo voljeti čitati. Zadovoljna sam time koliko nam djeca uzimaju knjige u ruke i mislim da suprug Mario i ja kao roditelji možemo biti ponosni na to.

foto: Zlatko Vrzan

Franjo Maček i Nino Marciuš
Franjo Maček i Nino Marciuš te drugi učenici OŠ-a Nedelišće predstavili su radove na temu pisma i starih povijesnih knjiga

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE