5.7 C
Čakovec
Utorak, 23 travnja, 2024

KRENI, ZELENO: Zašto su studenti učili prepoznati zvuk riječnog galeba, gnjurca ili čaplje?

Ovih je dana provedena edukacija o prebrojavanju ptica u sklopu projekta „Kreni, zeleno“.

U prostorijama Međimurske prirode-Javne ustanove za zaštitu prirode održana je edukacija o zimskom prebrojavanju ptica u sklopu projekta „Kreni, zeleno! Uspostavljanje volonterskog programa zaštite okoliša i prirode“. Djelatnice Međimurske prirode-Javne ustanove za zaštitu prirode, Mihaela Mesarić i Ivana Rojko educirale su zainteresirane studente Međimurskog veleučilišta u Čakovcu koji pohađaju studij Održivi razvoj kako bi stekli kompetencije za volontiranje u akciji „Zimsko prebrojavanje ptica“.

Ivana Rojko
Ivana Rojko predstavila je studentima djelatnosti JU Međimurska priroda

U uvodnom predavanju koje je održala Ivana Rojko bila je riječ o djelatnostima kojima se bavi  Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode te zaštićenim prirodnim područjima u Međimurskoj županiji. Kao najvažnije zaštićeno područje tu je Regionalni park Mura-Drava u kojem će se provoditi prebrojavanje ptica.

Mihaela Mesaric
Mihaela Mesarić poučila je studente o osnovnim znanjima potrebnim za zimsko prebrojavanje ptica

Mihaela Mesarić koja ima dugogodišnje iskustvo u prebrojavanju i prepoznavanju ptica, studentima je prikazala što je sve potrebno od opreme, na koji način se provodi prebrojavanje ptica na terenu te fotografije i snimljene zvukove ptičjeg pjeva koji su također bitan indikator kod prepoznavanja vrste. Nabrojene su neke od vrsta koje najviše obitavaju u području Drave i Mure, a to su patke, labudovi, čaplje, guske, riječni galeb, gnjurac. Nakon predavanja studenti su podijeljeni u grupe dobili zadatak da pronađu više informacija o vrstama koje su spomenute tokom predavanja. Sve bitne informacije o spomenutim vrstama nalaze se u Collinsovom vodiču za prepoznavanje ptica.

Zimsko prebrojavanje ptica provodi se na međunarodnoj razini pod nazivom IWC (International waterbird census)-Let´s make it count, a za ovu zimu određeni datumi su 13. i 14. siječanj 2018. godine. U području Međimurske županije biti će zahvaćeno preko 20 vodenih površina kao što su retencije, ribnjaci, šljunčare te transekti na rijeci Muri i Dravi.

Logo-Kreni-zeleno-noviOvo je prva edukacija i akcija za volontere koja će se provoditi u sklopu projekta „Kreni, zeleno! Uspostavljanje volonterskog programa zaštite okoliša i prirode“. Nositelj projekta je Zaštitarsko-ekološka organizacija Nobilis, a partneri na projektu su Međimursko veleučilište u Čakovcu, Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode te Grad Čakovec. Projekt je u potpunosti financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u sklopu prioritetnog područja “Razvoj lokalnih volonterskih centara u Republici Hrvatskoj”.

 

 

foto: arhiva ZEO Nobilis

ZEO Nobilis ptice (2)_resize

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE