Siniša Golub uoči predstavljanja knjige u šenkovečkoj knjižnici poručio: – Pišem, to je jače od mene!

Sinisa Golub_foto Davorin Mance
Siniša Golub proputovao je 26 američkih nacionalnh parkova od ukupno njih 59 i svoja iskustva pretočio u svoj prvi ukoričeni putopis

Nakon što je povodom manifestacije NOĆ KNJIGE 2018. u Murskom Središću u putopisnoj večeri promovirana knjiga “Nagovor na odvažnost” autor Siniša Golub će je živopisnim rječnikom i nizom odličnih fotografija formom putopisa predstaviti i publici u Šenkovcu, mjestu u kojem živi.

Knjižnica i čitaonica Šenkovec poziva s na putopisnu večer u kojoj će Golub posjetitelje provesti kroz američke nacionalne parkove, divljinu i prirodu tih velikih prostranstava. Proputovao ih je 26 od njih 59 te i impresije pretočio u ukoričen putopis  s fokusom na impresije obiteljskog načina putovanja.

Nagovor na odvažnost
Knjižnica i čitaonica Šenkovec poziva na predstavljanje knjige” Nagovor na odvažnost” koja će biti organizirana u formi multimedijalne putopisne večeri

Pisanje je ispušni ventil

Ususret gostovanju u šenkovečkoj knjižnici Golub svoju nakanu i potrebu prema pisanju objašnjava:

– Prije jedno 20 godina razgovarao sam sa slikarom Krešimirom Novakom na jednoj njegovoj promociji knjige. U razgovoru mi je rekao jednu rečenicu koju sad 20 godina kasnije, kad sam skoro u njegovim godinama, mogu shvatiti. Rekao je: – Pišem, to je jače od mene.

Dakle, pisanje je poriv. Da razjasnimo. Od toga se ne živi. U Hrvatskoj od pisanja ne mogu živjeti čak ni najplodniji i najpopularniji spisatelji poput Gorana Tribusona ili Pavla Pavličića koji istovremeno imaju profesorsku karijeru. Tribuson na akademiji dramskih umjetnosti, Pavličić na filozofskom fakultetu itd. Zoran Ferić, koji je nedavno u jednom intervjuu izjavio da je čak uzeo jednu školsku godinu da bi pisao, kaže da je napravio manje nego kad je bio redovno zaposlen. Pisanje je nekakav ispušni ventil to je jače od nas, potreba, neću reći da je terapija, ali to su ona svakodnevna postignuća. Ti kod pisanja više brišeš. Prvi nacrt je najlakše napisati. Ali, onda kad moraš šest kartica svesti na tri, to je puno veće umijeće. Brisanje, rezanje, kropanje – to je posao.

Bitno je pružiti ljudima radost i zadovoljstvo u čitanju

Zašto je knjiga unatoč sveprisutnim suvremenim tehnologijama vrijedna Golub ističe:

– Ne može se živjeti od pisanja knjiga, ali da bi si mogao priuštiti ta neka putovanja, uz troškove koje idu iz njih, određeni tekstovi jesu komercijalno vrednovani. Dobije se sitan honorar, pa se kroz godinu dana pisanja može ušparati za avionsku kartu i otići na neko putovanje i prikupiti gradivo za sljedećih godinu dana. Ekonomske računice u pisanju nema. Možda je to terapija, podsvjesni nagon da ostavimo svoj trag u vremenu i prostoru. Knjiga je neuništiva. Sve ove digitalije, PDF-ovi i slično, oni kolaju virtualnim prostorom. Međutim pravi znanstvenici i istraživači će uvijek posegnuti za knjigom. Ilustrirat ću to: Kad god dođem u našu čakovečku knjižnicu profesor Kapun lista stare knjige, kopira si nešto i unatoč svojim poznim godinama istražuje. Bitno je pružiti ljudima radost i zadovoljstvo u čitanju. Ne želim biti recepcijski težak, ne želim upotrebljavati preteške pojmove, krležijanske rečenice, želim da tekst teče, ali da te uvijek nakon svršenog poglavlja vuče da čitaš još. A publika će ocijeniti koliko sam u tome uspio ili ću brzim kreditom morati pokriti trošak svoje strasti.”

Putopisno predavanje i predstavljanje knjige “Nagovor na odvažnost” održat će se u utorak, 15. svibnja s početkom u 19 sati u prostoru Knjižnice i čitaonice Šenkovec.

foto: Davorin Mance

Ostavi komentar