Vlada li u Hrvatskoj još uvijek potražnja za IT stručnjacima?

Iako su u Sjedinjenim Američkim Državama u 2023. godini nastavljena otpuštanja u tehnološkim kompanijama, u Hrvatskoj su i dalje IT stručnjaci vrlo traženi, a čak i najbolje tvrtke ih teško zadržavaju u svojim redovima.

Ušli smo u godinu recesije, što se osjeća na gospodarstvu nekih od najbogatijih zemalja u svijetu. Pa tako iz SAD-a dolaze vijesti o masovnim otpuštanjima u IT sektoru, gdje je u samo mjesec dana više od 50 tisuća radnika izgubilo posao.

Među tvrtkama koje su dijelile otkaze nalazi se i ugledni IBM, koji je uručio više od tri tisuće otkaza, a među velike kompanije koje su se rješavale svojih radnika spadaju još SAP, Qualtrics, Carta i Verily.

Nastavak je to iz prošle godine u kojima je u tehnološkom sektoru podijeljeno 140 tisuća otkaza u američkim tvrtkama, što je jednim dijelom rezultat negativnih ekonomskih kretanja i turbulencija na burzi, ali je povezano i s pretjerano velikim širenjem kompanija, koje su postale žrtve vlastitih ambicija.

S druge strane, u Hrvatskoj na ulazu u 2023. godinu situacija nije ni slična. Prema portalu hit.hr, IT stručnjaci i dalje su među najbolje plaćenim radnicima u našoj zemlji, a lokalne tvrtke ih zapravo imaju problem pronaći i zadržati u svojim redovima.

Atraktivni još kao studenti

U Hrvatskoj se programeri još uvijek ne moraju bojati za svoja radna mjesta. Dapače, već kao studente počinju ih pratiti recruiteri na društvenim mrežama, pogotovo ako pokazuju potencijal i bave se nekom od unosnih sfera tehnološke industrije.

Kako piše cool.hr, poseban interes za domaćim developerima vlada u industriji igara na sreću, koja treba sposobne programere za izradu i održavanje aplikacija za sportsko klađenje, kao i pripadajućih web stranica na kojima također možete prognozirati ishod utakmica.

Isto vrijedi i za online casino, koji je baziran na kompleksnom algoritmu kojeg netko mora kreirati, temeljenog na generatoru nasumičnih brojeva. Radi se o industriji vrijednoj stotinu milijardi dolara, koja upravo u našoj zemlji često pronalazi prave IT stručnjake za sebe.

Posebno je traženo znanje programskih jezika kao što su Java, Python, C#, C++, Kotlin i Rust, a tvrtkama su zanimljivi i stručnjaci za JavaScript, dok bez problema možete dobiti posao i ako ste majstor CSS-a, kojeg tvrdokorni programeri prepuštaju pedantnijim ekspertima.

Hrvatski IT stručnjaci najviše poslova dobivaju vezano uz aplikacije, kao i za razvoj cloud tehnologije, dok su trenutno na tržištu vrlo atraktivni i svi oni koji se razumiju u strojno učenje te umjetnu inteligenciju, što je već neko vrijeme najnoviji trend u svijetu programiranja.

Tvrtkama teško zadržati stručnjake

Za razliku od američkih tehnoloških divova koji trenutno otpuštaju radnu snagu, domaćim tvrtkama problem je zadržati sposoban IT kadar u svojim redovima.

Naime, domaći programer posjeduje znanje međunarodne vrijednosti, što znači da je jednako konkurentan na bilo kojem tržištu u Europi, kao što je konkurentan u Hrvatskoj.

Drugim riječima, može dobiti dvostruko ili trostruko bolje plaćeni posao u inozemstvu nego u našoj zemlji, zbog čega u ovoj industriji nije rijetkost ono što se naziva “job hopping“, odnosno mijenjanje mnogo poslova u kratkom vremenu u želji za novim izazovima, ali i zbog većih novčanih primanja.

Svejedno, hrvatski programeri u lokalnim tvrtkama bez problema mogu do plaće od 1.500 eura još kao studenti, a taj se iznos može udvostručiti jednom kad postanu seniori ili voditelji timova. To je daleko iznad prosječne plaće u našoj zemlji, uz gotovo sigurno zaposlenje odmah nakon završetka školovanja.

Dakle, IT stručnjak zasigurno će ostati poželjno zanimanje u Hrvatskoj u godinama koje dolaze, čak i ako umjetna inteligencija oduzme dio raspoloživih radnih mjesta ljudima. No, čak i u najcrnjem scenariju onaj radnik koji se stalno razvija i napreduje naći će svoje mjesto u tehnološkoj industriji, u kojoj danas možete raditi na daljinu za firme iz bilo kojeg dijela svijeta, što vam može osigurati kvalitetu života o kojoj se još početkom novog milenija moglo samo sanjati.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE