Prema izvješću poznatog švedskog instituta SIPRI koji već godinama prati trgovinu oružjem i izdvajanja za obranu u svijetu, prošla je godina bila rekordna. Za obranu su potrošena 2,24 trilijuna dolara, odnosno 3,4 posto više nego prethodne godine. Takav tempo naoružavanja nije viđen još od Hladnog rata.
Samo Sjedinjene Američke Države su prošle godine izdvojile 877 milijardi dolara za vojsku, blizu 40 posto globalne potrošnje za obranu u svijetu.
Slijedi Kina s potrošenim 292 milijardama dolara, s velikom vojskom i vojnim potencijalima.
Europske zemlje potrošile su čak 13 posto više za oružje nego godinu dana prije zbog rata u Ukrajini, ukupno preko 300 milijardi dolara, a samo Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Njemačka potrošili su oko 180 milijardi dolara na vojne izdatke.
Prema procjenama, Rusija je za vojsku i oružje izdvojila oko 4 posto BDP-a (nedostaju podaci). Indija je s 80 milijardi dolara četvrta u svijetu po ulaganju u vojsku.
Podaci međutim možda ne daju punu sliku. Tako na primjer, Rusi su u Donbasu u Ukrajini za dva dana potrošili više granata od ukupne britanske zalihe, a za tjedan dana više granata nego francuske haubice Caesar u ratovima u zadnjih 13 godina. Ukrajina je pak povećala izdatke za obranu za 600 posto.
Zbog rata u Ukrajini koji je postao prijelomna točka novog svjetskog poretka, iako se tako ne čini, svijet se opasno naoružava, što daje veću mogućnost ratova s ozbiljnim posljedicama.
Razlog zveckanja oružjem i opasne utrke u naoružanju o kojemu se mnogo ne govori je raspad dosadašnjeg svjetskog poretka s dominacijom SAD i dolara.
Zapravo je senzacionalna vijest da danas dolar čini manje od polovice svjetskih rezervi, točnije 47 posto, prema analitičaru Stephenu Jenu, dok je još 2001. godine iznosio 73 posto rezervnih svjetskih valuta, a 2021. godine 55 posto. Konkretno, zemlje BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) postale su ukupno u rezervnim svjetskim valutama jače od G7, odnosno dolara. To se događa po prvi put u novijoj povijesti svijeta.
No Zapad još ima mnogo prednosti, koje će izgubiti ako ne ponudi svijetu alternativu, mrkvu umjesto batine, razvoj umjesto oružja. Zbog toga završetak rata u Ukrajini postaje sve važniji ne samo za Europu već i za Zapad, ali i svijet u očekivanju ukrajinskih ofenziva.