7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Lijek protiv raka

[layerslider id=”3″]

Profesor biokemije i medicinske genetike na sveučilištu u Torontu dr. sc. Igor Štagljar je prije koji dan na HRT-u izjavio da je njegov tim pronašao lijek protiv raka pluća, što je veliki zdravstveni problem današnjeg doba.

Novi i skupi lijek je spreman za testiranje na ljudima, proizvode ga velike multinacionalke, a jedan dio pokusa obavit će se na Jordanovcu u Zagrebu.

No ono najvažnije što je tim pronašao je nova tehnologija kojom s može proučavati oko pet stotina vrsta bolesti, među ostalim i mnoge teške vrste raka. Znanstveni tim je za ovo otkriće trebao istraživati oko deset godina.

Ono što je rekao pomalo zastrašuje: tumori su jako pametni, oni evoluiraju (slično gripi), pa ćemo uvijek za njih tražiti novi lijek. Zbog toga je osnovni cilj da se tumor jednog dana postane kronična bolest koju je moguće liječiti, no ne i sasvim izliječiti. On je također rekao da kod karcinoma geni imaju utjecaj samo devet posto, a ostalo se odnosi na faktore okoline, tako na primjer pušenje, način ishrane i način života, kretanje i drugo. Ako ste imali sreće i otporniji ste na razne viruse i bakterije, kvalitetnim životom i prehranom moguće je spriječiti čak 40 posto svih karcinoma.

Gorak okus u ustima svakog građanina ove zemlje ostavlja  podatak da za znanost izdvajamo 0,6 posto, dok na primjer Kanada izdvaja oko 2,5 posto svojeg proračuna. No tu nije kraj, kompanije dodatno financiraju primarna istraživanja ako ocijene da su ona perspektivna.

Osim toga, svaki korak u istraživanju prati se novim projektima koje pišu sami znanstvenici jer novca za skupa istraživanja i uređaje nikad dovoljno, svaki novi korak u istraživanju potiče nove i drugačije korake. Kad je riječ o istraživačima, riječ je o znanstvenom načinu života koji donosi nove spoznaje i koji time postaje zabavan pa onda nije čudo da se dnevno radi znatno duže nego je u nas običaj.

Što napraviti da se izvučemo iz ovih neslavnih usporedbi? Za početak, trebalo bi mnogo više financirati kvalitetna znanstvena istraživanja. Osim toga, netko bi morao odrediti prioritetna istraživanja, a zdravlje je ipak na prvom mjestu.

Ukratko, političari određuju hoćemo li postati znanstvena nacija ili znanstveni dječji vrtić.

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE