18.9 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Bilo kad, bilo gdje

Treća i četvrta smjena međimurskih vatrogasaca već je na Banovini. Kako se čini, solidarnost ni ovoga puta nije izostala, po cijelom Međimurju skuplja se pomoć, ili je ona već odvezena.

Usprkos brojnoj pomoći, zašto se osjećamo kao da je vrijeme na Baniji zamrznuto? Jedne te iste fotografije nemoći pred prirodom stalno se ponavljaju pred našim očima, kao da se novinari natječu tko će uloviti većeg potresnog kapitalca kako bi nama neukima pokazao kako je potres strašan.

Osnovan je i još jedan državni Stožer koji ima zadaću objediniti sve službe, što je priznanje da dosad nije bilo najbolje.

No, što je bilo s planovima najgoreg mogućeg scenarija? Dogodio se potres u Zagrebu, a sad na Baniji, prije toga poplave i drugo. Zar je tako teško bilo predvidjeti da će u slučaju većeg potresa, a Hrvatska gotovo cijela sjedi na rasjedima od Dubrovnika do sjevera Hrvatske, trebati oko dvije tisuće kontejnera za smještaj ljudi jer su oni najbolji za naše vremenske prilike. Potres jačine šest po Richteru dogodit će se bilo kad, bilo gdje u Hrvatskoj, zar je to tako teško znati?

Zašto to nije bilo u planu, treba pitati one koji planiraju robne zalihe, a koji su zaboravili da Hrvatsku ne čine samo gradovi, već i selo. U gradu možeš u drugu kuću, na selu je to malo teže zbog životinja i sirotinje.

Da je u robnim zalihama postojalo oko dvije tisuće kontejnera, što bi državu stajalo oko sto milijuna kuna, bilo bi sve mnogo lakše. Oni najteže pogođeni dobili bi nužni smještaj, što bi osiguralo mirniji rad službama prvog i drugog vala na terenu. Zapravo je pomalo smiješno što se deset dana od potresa još uvijek bavimo kontejnerima, koji su ionako samo prva pomoć.

Isto tako, na terenu je pokazana sva moć i sva nemoć jedinica lokalne samouprave, općina i gradova, kao i nesnalaženje, pogotovo u komunikacijskom smislu. Događa se klasični komunikacijski šum, mnoštvo malih kanala pomoći zasjenilo je državnu komunikaciju koja je nedovoljna. Kao mantra ponavlja se da je važna brzina obnove krovova i kuća. Ona je doista važna, no niti izdaleka nije sve.

Već sad izaziva zebnju pitanje što će biti s Banijom kad jednog dana odu vatrogasci i Crveni križ, kao i vojska, a to će se neminovno dogoditi. Zbog toga je nužno potreban razvojni plan razvoja gospodarstva, a to prije svega znači i zapošljavanje domicilnog stanovništva, tim više što su Zagreb i Karlovac veoma blizu i mamci su za odlazak u grad. Tko će biti novi preporoditelj Banije?

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE