Idućih dana uslijed velikih temperatura, treba osobito pripaziti na svoje zdravlje te zaštiti se od toplotnog i toplinskog udara.
Najbolji način za sprječavanje toplotnog i toplinskog udara je izbjegavanje dugotrajne izloženosti suncu i vrućini, posebno tijekom najtoplijeg dijela dana, između 10 i 16 sati.
Pritom, važno je i izbjegavati i velike fizičke napore za vrijeme visokih temperatura i visoke vlažnosti zraka.
Toplotni udar je ozbiljno stanje koje dovodi do vrlo visoke tjelesne temperature i kvara mnogih organskih sustava.
Može se razviti kod mladih sportaša nakon intenzivnog napora ili kod starijih ljudi tijekom vrućih dana u loše ventiliranim prostorijama.
Simptomi uključuju tjelesnu temperaturu iznad 40°C, vrtoglavicu, slabost, glavobolju, mučninu, vruću i zajapurenu kožu, zbunjenost te tamnu mokraću. U teškim slučajevima, može doći do napadaja ili kome.
U slučaju da vidite nekoga sa simptomima odmah sklonite osobu u rashlađenu prostoriju ili u hlad. Rashladite je tuširanjem hladnom vodom ili mokrim ručnicima, koje možete ostaviti na tijelu kao hladan oblog 10-ak minuta.
Omogućite osobi da legne i ako je pri svijesti, ponudite joj tekućinu, najbolje vodu. Odmah je odvedite liječniku. Toplotni udar zahtijeva hitno liječenje, a hitna medicinska pomoć je ključna za smanjenje rizika od trajnih oštećenja ili smrti.
Izvor: HeMed