EU razvija “digitalni novčanik” kojim će Europljani obavljati sve poslove za koje su do sada bili potrebni “papirnati” dokumenti, a odobrenje koje je taj projekt dobio u Europskom parlamentu prvi je korak u razvoju digitalnog identiteta europskih građana, tumači hrvatska eurozastupnica Romana Jerković, piše N1.
– Jerković je pripremila izvješće koje su zastupnici prihvatili tijekom nedavne plenarne sjednice u Strasbourgu te je u ime Parlamenta vodila pregovore s državama članicama o pravilima za razvoj takve aplikacije. SDP-ova eurozastupnica objašnjava kako će novi “europski digitalni novčanik” omogućiti građanima i tvrtkama da se digitalno identificiraju, slično kao što su to činili putem osobnih i zdravstvenih iskaznica, putovnica i vozačkih dozvola, te obavljaju online kupovinu, slično tome kako to trenutno čine putem svojih računa na platformama poput Googlea ili Applea.
– Smisao je bio da ponudimo građanima nešto što je sigurno za korištenje u virtualnom svijetu. Digitalni novčanici nisu apsolutna novost jer ih imaju Apple i Google. I danas se koriste za pohraniti ‘boarding pass’ i bankovnu karticu za beskontaktno plaćanje, tumači Jerković, a prenosi HRT.
– Francuzi su prije deset dana pokazali prototip svog digitalnog novčanika u kojem su stavili elektronsku iskaznicu, osobnu i elektronsku vozačku dozvolu i nazvali su to francuski identitet. Znači, osoba koju je policija u prometu zaustavila radi kontrole mobitelom pokazuje svoju vozačku ili prometnu dozvolu, tumači Jerković i dodaje da će se na isti način “novčanik” moći koristiti i za identifikaciju prilikom ukrcaja u zrakoplov ili kod liječničkih pregleda.
Ističe da ćemo sadržaj našeg novčanika prenijeti na svoje mobilne uređaje, uključujući medicinski karton, elektronske recepte, porezne kartice, sveučilišnu diplomu, rodni list i domovnicu.
Komisija je u lipnju 2021. predložila europski okvir za digitalni identitet, koji će biti dostupan svim državljanima EU-a i europskim poduzećima. Građani će, po tom prijedlogu, putem napredne aplikacije, tzv. digitalnog novčanika, moći dokazati svoj identitet i podijeliti elektroničke dokumente jednim klikom na ekranu telefona, piše HRT.
Europski parlament ističe u obrazloženju dokumenta pripremljenog od strane hrvatske zastupnice da bi europski novčanici digitalnog identiteta trebali biti opremljeni s najnovijim sigurnosnim značajkama, uključujući mehanizme šifriranja i sigurno pohranjivanje podataka, što bi bilo dostupno isključivo korisniku. Također bi trebali omogućiti enkriptiranu komunikaciju s pouzdanim stranama i drugim europskim novčanicima za digitalni identitet.
Prema pravilima razvoja EU-ovog projekta, velike internetske platforme bit će obvezne prihvatiti korištenje europskog digitalnog novčanika za identitet ako to korisnik zatraži, primjerice, radi potvrde svoje dobi.
U ovom trenutku novčanik još nije u praksi razrađen.
– Mi ne znamo u ovom trenutku točno kako će funkcionirati u svakom detalju, u svakom koraku. Ovo je prvi korak u kojem se pokreće razvoj takvog sustava. I ovo je nekakvo odobrenje koje dolazi iz Europskog parlamenta da EU razvije taj sustav, govori Jerković.
Europski parlament i Vijeće EU-a postavili su smjernice razvoja i pravila korištenja, a EU je razvoj aplikacije povjerio četirima konzorcijima koji će ga svaki razvijati u različitim dijelovima. Prototipovi se očekuju 2025. godine, prenosi HRT.