3.7 C
Čakovec
Utorak, 16 travnja, 2024

Porazne brojke – Stop nasilju nad starijim osobama!

Mjesec lipanj posvećen je osvješćivanju i borbi protiv nasilja nad starijim osobama, a Ujedinjeni narodi 15. lipnja proglasili su Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad starijim osobama.

Zlostavljanje starijih osoba globalni je društveni problem koji utječe na zdravlje i ljudska prava milijuna starijih osoba širom svijeta i pitanje koje zaslužuje pozornost međunarodne zajednice. Nasilje nad starijim osobama je pojedinačan ili ponavljajući čin koje uzrokuje štetu, bol, nepriliku i/ili nevolju starijoj osobi, odnosno može se definirati kao skup ponašanja kojima je cilj kontrola nad starijom osobom uporabom sile, zastrašivanjem i manipuliranjem.

Pretpostavlja se da će broj starijih osoba na svjetskoj razini do 2025. iznositi oko 1.2 milijarde što je i više nego duplo više u roku od 30 godina, odnosno taj je broj 1995., iznosio 540 milijuna. Prema dostupnim podacima na svjetskoj razini od 4 do 6 % starijih osoba iskusilo je neki od oblika zlostavljanja, s time da treba uzeti u obzir da je zlostavljanje starijih osoba jedno od naj neistraživanijih oblika nasilja i najrijeđe prijavljivan oblik nasilja, tako da su tamne brojke sigurno još puno, puno veće.  Starije osobe često izbjegavaju prijaviti nasilje iz raznih razloga kao što su strah, osjećaj srama, nepovjerenje u sustav, subjektivni osjećaj krivnje, nemoć i ovisnost o zlostavljaču.

Počinitelji nasilja najčešće su osobe poznate starijima i one o kojima doslovce ovise pri svakodnevnom funkcioniranju. Istraživanje u tri zemlje regije (Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija) provedeno tijekom 2010. godine koje se je temeljilo na podacima policijskih uprava i centara za socijalnu skrb – pokazalo je da su nasilnici najčešće djeca i unuci – u 90% slučajeva – i to muškarci u dobi od 35 do 45 godina. Prosječna starost žrtva je 70 godina, a četvrtina ima više od 80 godina – dok većinu u 75% čine žene.

Kako bi skrenuli pozornost na ovaj važan problem, partneri projekta “GERO-AGE”  (ACT Grupa, Centar za pomoć u kući Međimurske županije, Udruga umirovljenika Grada Varaždina i Mreža udruga Zagor) provode medijsku kampanju “Zaustavimo nasilje nad starijim osobama”  u sklopu koje je organizirano niz aktivnosti, kako informativnih tako i edukativnih.

Tako je povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijim osobama u Čakovcu održan stručni skup- okrugli stol na temu “Nasilje nad starijim osobama- Mitovi i istina”. Na okruglom stolu sudjelovali su stručnjaci iz Referentnog centra Ministarstva zdravstva RH za zaštitu zdravlja starijih osoba, Služba za javnozdravstvenu gerontologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Centra za socijalnu skrb Čakovec, Zavoda za javno zdravstvo Mađimurske županije i Policijske uprave međimurske.

U prvome dijelu okruglog stola Docentica dr.sc. Spomenka Tomek Roksandić sa suradnicima predstavila je osnove iz gerontologije i gerijatrije u ranom prepoznavanju i prevenciji zlostavljanja starijih osoba te naglasila suodgovornost starijih osoba i provoditelja zdravstvene i socijalne zaštite starijih osoba, ali i da politike u vezi sa starenjem i njihovu provedbu treba promatrati kao zajedničku odgovornost svih glavnih dionika u društvu (županije, općine/grada, stručnjaka, djelatnika u skrbi za starije i same zajednice), a ne kao izolirani problem.

Nakon toga Maja Matić, ispred Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavila je što je nasilje nad starijim osobama, koje su njegove specifičnosti te stručna istraživanja na tu temu. Nakon nje Renata Sever predstavila je rad Centra za socijalnu skrb Čakovec u vidu zaštite nasilja u obitelji nad starijim osobama te koja je pomoć i koje su usluge dostupne starijim osobama i njihovim obiteljima u prevenciji i tretmanu posljedica nasilja u obitelji. Berta Bacinger Klobučarić predstavila je rad Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije te njihovog rada na zaštiti mentalnog zdravlja te kako i koje njihove usluge mogu koristiti starije osobe. Na kraju Marina Matulic -Horvat ispred Policijske uprave međimurske predstavila je rad Policije na prevenciji ali i zaštiti od nasilja u obitelji, pa tako i nasilja nad starijim osobama.

Osim okruglim stolom, partneri projekta ovu važnu temu promiču gostovanjima u medijima (televizija, radio, novine) te kroz održavanje predavanja na temu “Kako zaštititi sebe i svoju imovinu”, a uskoro dolazi i kratki video na temu “Ne okreći glavu-Okrenimo stvari na bolje! Stop nasilju nad starijim osobama!”.

Važno je napomenuti da starije osobe u sklopu ovog projekta mogu ostvariti i besplatni prijevoz liječniku (samo na području Međimurske županije- za dogovor oko prijevoza zvati na broj 099/209-2613) te da im je svake srijede dostupan INFO Telefon za starije osobe na 099/637-9088 na kojem se mogu informirati o svojim pravima i zatražiti informaciju i pomoć.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,193FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE

DJ Nebraska

Urnebesni show Ivana Šarića ne bira žrtve

Vremenska prognoza: Promjenjivo i svježe

Ivan Šarić stand up