Sezona gripe u punom je zamahu. U Hrvatskoj je zaraženo već 25 tisuća ljudi, a najteža situacija je u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji.
Sezona gripe u Hrvatskoj ove je godine stigla ranije i snažnije nego inače. Prema najnovijim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, do 21. prosinca zaprimljeno je gotovo 25 tisuća prijava, što je dramatičan porast u odnosu na tek 448 prijava u istom razdoblju lani. Posebno zabrinjava činjenica da je samo u posljednjem tjednu zabilježeno više od 10 tisuća novih slučajeva.
Najveći pritisak osjeća se na sjeveru zemlje, pa tako Varaždinska i Međimurska županija prednjače po stopi incidencije na 100.000 stanovnika. Najpogođenija su djeca vrtićke i školske dobi, dok je dosad hospitalizirano 630 osoba, od kojih su 24 završile na intenzivnom liječenju. Nažalost, potvrđena su i četiri smrtna ishoda povezana s komplikacijama ove bolesti. Stručnjaci upozoravaju da je virus tipa A dominantan te da se vrhunac epidemije tek očekuje.
> Gripa kosi Hrvatskom: Međimurje među najgorima, vrtići prazni, a prijavljena i dva smrtna slučaja







