Demokratski ruski poučak

Svi svjetski mediji i domaći komentatori već jedan tjedan komentiraju zbivanja u Rusiji i posljedice obustavljenog državnog udara plaćeničke vojske Wagner. Izuzetan interes za događaje u Rusiji nipošto nije slučajan, to je velika nuklearna sila s mogućnošću uništenja cijelog svijeta, ako vlast dođe u pogrešne ruke.


Vojni puč u Rusiji je dokazao da je moguća pobuna protiv Putina, a to je zapravo ključ za dešifriranje onoga što se dogodilo.

Najprije, najviše su tim događajima u Rusiji dobili ukrajinski branitelji jer su ponovno napunili baterije i podigli već malo poljuljani moral, s obzirom na dužinu rata.

Postavlja se pitanje bi li se takav događaj, da plaćenička vojska osvoji nekoliko gradova i dođe na 200 kilometara od Moskve, mogao dogoditi u vrijeme jakog Sovjetskog saveza. Niti slučajno, pobunjenici bi bili sasječeni prije nego bi krenuli.

Sad je to bilo moguće jer je vlast u Rusiji velikim sredstvima financirala Wagner zbog svojih ambicija i uloge globalnog svjetskog igrača koji to više nije. Drugim riječima, vojne strukture su zajedno s ruskom obavještajnom zajednicom kreirale Wagner za prljave poslove u cijelom svijetu, posebno u Africi, te ih naravno debelo plaćali. Sad, kad im se žele oduzeti privilegije, došlo je do pobune.

Epilog će biti poznat ovih dana jer bi se „privatna“ Prigožinova vojska trebala uklopiti u redovnu rusku vojsku. To neće ići lako, u svakom slučaju, ruska vojska će dobiti nekoliko desetaka tisuća ljudi s kriminalnim aktivnostima, koji će samom svojom pojavom i raznim pričama dodatno uništavati moral ruskog vojnika. Ruski niži i viši zapovjednici su u grupi Wagner vidjeli elitu koja dobro živi od rata, što unaprijed govori o devestiranom moralu.

Prema ukrajinskim analitičarima, tri su faktora doprinjela mogućnosti pobune: višemjesečna medijska priprema, Prigožin je gotovo svakog dana bio negativna zvijezda medija, atraktivnost skupine jer je nudila duplo veću plaću vojnicima nego ruske snage koje je Prigožin „zaradio“ u Africi na svojim pohodima. No skupina Wagner nema svoju logistiku, već je dobiva od ruske vojske (toliko o samostalnosti) nema svoja skladišta goriva i streljiva, nema svoje zračne snage i zbog toga nije mogla uspjeti. Također se pokazalo da Prigožin nije pravi ruski nacionalist, svladala ga je moć novca i želja za bogaćenjem.

Putinova dilema je sljedeća: mora kazniti krivce i tu nikad kraja, što će dodatno izazvati nezadovoljstva i kod sadašnje elite i u narodu. To znači da će morati plesati na ivici ponora ako želi ostati na vlasti.

Ukratko, ruski režim je dugogodišnjim zatiranjem demokracije postao slab, a totalitarizam je Putinu došao na naplatu.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

51,240FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE