16.7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Počeo rat za Kijev, napadi i protunapadi smjenjivat će jedni druge

Nakon dva tjedna od početka ruske agresije na Ukrajinu sve je jasnije da  vodstvo Rusije odnosno njen predsjendik Putin nije imao dobre obavještajne podatke, posebno o pitanju morala i spremnosti Ukrajinaca da brane svoju domovinu. „Specijalna operacija“ koja je trebala biti brza i munjevita i pogubna za vodstvo Ukrajine, pretvara se u dugotrajni rat i svoju suprotnost.

U ovom trenutku ruska vojska više nema vremena, jer će zatopliti i za tjedan dana počet će sve brže otapanje leda, a tlo će se pretvoriti u ljepljivo žitko blato,  teško prohodnu prepreku za vozila. To je jedan od razloga što su sve preostale snage ruske vojske usmjerene prema najvrijednijem cilju – okruženju  glavnog grada Kijeva. Cilj je do otapanja leda okružiti Kijev, polako ga uništavati teškim oružjem koje imaju i  držati ga u opsadi, moguće do lipnja, kad će se opet tenkovi i vozila moći kretati. Osim toga, čini se da se ruska vojska priprema na urbano ratovanje, što je zbog gustoće prometnica u Kijevu moguće i za tenkove i vozila.

Grad Herson je uništen kao primjer, a upotrebljene su i teromobarične bombe, a to bi se isto moglo događati i Kijevu, jer je na djelu totalni rat. Osim toga, ruska armija ima arsenal još težih oružja na raspolaganju, sve do taktičkih neutronskih i taktičkih nuklearnih bombi, moguće i kemijsko oružje. Nadamo se da to doga neće doći, no ništa nije sigurno. Naime,  ruski generalštab i Putin sad su stavili sve na jednu kartu, osvojiti Kijev pod svaku cijenu.  Zbog toga je ruska vojska napustila Herson koji je sad u pozadini, očito da nema dovoljno snaga za zaokruživanje Kijeva ili je riječ o ratnoj varci i napredovanju prema Odesi.

Borbe kod Kijeva započele su prošlu noć, protunapadom ukrajinskih snaga, kojih će biti sve više jer će ruske snage nastojati zaokružiti grad, a ukrajinske očuvati koridore. Drugim riječima, Kijev se ne može braniti samo u gradu, već u nizu predgrađa. Cilj ukrajinske vojske je svakako ne dozvoliti zatvaranje Kijeva i potom razaranje dio po dio. Rusi su priznali da su u dosadašnjim napadima upotrebljavali i termobarično oružje, opasno za gradove. To znači da se ukrajinska vojska više neće moći osloniti samo na manje jedinice, već će se morati suočiti s agresorom s mnogo jačim snagama.

Prema gradonačelniku Vitaliju Kličku, svaki drugi građanin napustio je Kijev, odnosi se na žene i djecu, a grad je postao prava tvrđava spremna na dugotrajno ratovanje. Predsjednik Volodomir Zelenskij donio je odluku da ukrajinski naoružani civili mogu ubiti ruskog vojnika, zakon je već stupio na snagu, a oružje za obrsnu legalno mogu posjedovati i stranci.

U međuvremenu je ukrajinska vojska uništila jednu rusku kolonu tenkova u kijevskom okrugu Brovary i ubila ruskog zapovjednika koja je nastojala zatvoriti slobodni prostor.  Riječ je o ruskim snagama koje dolaze s istoka i sjeveroistoka, no očekuje se i aktiviranje ruskog zapadnog klina prema Kijevu koji je preko rijeke Dnjepar.

Južno bojište: Kritično u Mariupolju

Na južnom pravcu napada ruskih snaga i dalje traje pritisak ruskih snaga na primorske gradove  uz Crno more i prema Odessi.

Kritično je u Mariupolju, gdje ruske snage zadržava bojna Azov. Grad od 400.000 građana ostao je bez hrane i vode i lijekova, ljudi se navodno tuku za hranu, mrtvih je više od tisuću. Bolnica i rodilište u Mariupoljju uništeni su, ali isto tako i bolnica u gradu Žitomiru koji je na zapadu Ukrajine. Moral boraca u Mariupolju i dalje je visok, u skloništima su mahom djeca i žene, no nužna je pomoć. Koridori iz Mariupolja ne funkcioniraju.

Britanski obavještajci smatraju da će ruska vojska zbog dosadašnjih nedovoljnih uspjeha i zbog zastrašivanja, moguće upotrijebiti i kemijsko oružje, koje je već upotrijebljeno u Siriji.

 Zastupnički dom SAD: 13,6 milijardi dolara za pomoć Ukrajini

Zastupnički dom SAD odobrio je kao pomoć Ukrajini 13,6 milijardi dolara, odluku još mora usvojiti Senat. Pola tog novca ide za obranu, a druga polovica kao pomoć izbjeglicama. Zanimljivo je da je predsjednik Biden tražio samo 10 milijardi, no pojedini zastupnici zatražili su povećanje iznosa.

Trudeau i Zelenskij optužili Putina za genocid, Harris rekla da će snositi posjedice

Kanadski premijer Justin Trudeau rekao je u Varšavi: Putinovo bezosjećajno zanemarivanje ljudskog života apsolutno je neprihvatljivo. Sasvim je jasno da je sada odlučio ciljati civile.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski uptužio je Putina za genocid nakon bombardiranja bolnica.

Američki dužnosnici, tako Kamala Harris,  također su izjavili da će Putin snositi posljeice za svoja djela.

 Ursula von der Leyen: Odlučujući trenutak za Europu

U Parizu će se za vikend održati summit zemalja Europske unije, tema sastanak je vruća i nadasve važna: kako smanjiti utjecaj rata na Europu, posebno u energetskom sektoru, te dati podršku Ukrajini.

Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen naglasila  je uoči sastanka: – Ponovno ćemo razgovarati o europskoj obrani s jakim sposobnostima. Moramo se riješiti ovisnosti o fosilnim gorivima iz Rusije, a za to su potrebna velika ulaganja u obnovljive izvore energije. Ovo je također strateško ulaganje u našu sigurnost i neovisnost. Razgovarat ćemo o Ukrajini kao dijelu europske obitelji. Želimo slobodnu i demokratsku Ukrajinu s kojom dijelimo zajedničku sudbinu.

Izvještaj izradio: Josip Šimunko

>> Sve preostale ruske snage kreću na Kijev i napad može početi svakog trena

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE