Povijesni kalendar: preminuo J.R.R. Tolkien, autor Gospodara prstenova i Hobita

Na današnji dan, 2. rujna 1973. godine, preminuo je poznati engleski književnik, pjesnik, filolog i sveučilišni profesor J.R.R. Tolkien.

Punog imena John Ronald Reuel Tolkien, poznatiji je kao autor djela Gospodar prstenova, Hobit i Silmarillion.

Tolkienu se često pripisuje naziv oca moderne fantastičke literature odnosno visoke fantazije, prvenstveno zbog velikog uspjeha Hobita i Gospodara prstenova.

Upravo njegova djela dovela su do izravnog populariziranja ovog žanra.

Godine 2008., list The Times ga je rangirao kao 6. od 50 najvećih britanskih pisaca od 1945. godine.

Forbes, američki poslovni magazin, 2009. godine rangirao ga je kao 5. slavnu osobu koja “donosi” najviše zarade nakon smrti.

Iako po rođenju Englez, rođen je u Južnoj Africi jer je njegov otac smatrao kako će mu bankarski posao tamo biti unosniji.

Kad je tek prohodao, jednog dana ga je ugrizla tarantula. Iako je uvijek govorio kako nema nikakav osobit strah prema paucima, oni su često prisutni u svim njegovim djelima.

Već s četiri godine znao je čitati, a malo kasnije i pisati. Od najranijih nogu volio je filologiju, što će kasnije dovesti do stvaranja novog izmišljenog jezika u vlastitim djelima (Valarski jezik odnosno Quenya jezik).

Oduvijek je volio diskutirati, debatirati i osnivati vlastite “klubove” u školi i na fakultetu.

Za vrijeme studiranja, morao je prisilno otići u vojsku zbog Prvog svjetskog rata.

Navedeno iskustvo opisao je kao “zatupljujuće mrtvilo umjetnosti ubijanja”, a vrijeme koristi kako bi naučio Morseov kod i ostale vještine signaliziranja kao što su golubovi pismonoše i signalne rakete.

Tijekom Prvog svjetskog rata uspio se oženiti sa svojom prvom ljubavi, no također je preživio opasne bitke u Francuskoj pri čemu je obolio od rovovske groznice.

Uvijek je govorio kako Engleska nema “pravu” mitologiju te ju je upravo on odlučio stvoriti.

Ubrzo je počeo raditi prve bilješke te prve naslove svojih budućih knjiga. Također se posvetio stvaranju vlastitog izmišljenog jezika (Quenya).

Dobio je 3 sina i kćer, a njegova uporna proučavanja jezika pomogla su mu pri stvaranju priča i imena, pa su se nordijske sage i arturijanske legende utkale u njegove priče.

Tolkien ubrzo počinje pisati Hobita i Silmarilliona, a junaci njegovih priča dolazili su iz samog naroda seoske Engleske, a njegov san o stvaranju prave engleske mitologije počeo se ostvarivati.

Od ovih knjiga, kao i drugih koje je ostavio u rukopisima, Tolkien je zamalo odustao, no na sreću svih nas, ipak nije.

Prvo izdanje Hobita je rasprodano u roku od 3 mjeseca te knjiga postaje bestseller.

Tolkien nikada nije bio u potpunosti zadovoljan svojim djelima, a trilogiju Gospodar prstenova dovršio je tek nakon Drugog svjetskog rata.

Knjige su se prvotno trebale zvati “Povratak sjene”, “Sjena raste” i “Prstenov rat.” Prijedlozi nisu prihvaćeni te se zajedno s izdavačem složio da se naslove “Prstenova družina”, “Dvije kule” i “Povratak kralja”, iako mu se posljednji naslov nije sviđao jer je odavao radnju priče.

Iako su u početku mišljenja i kritike bilje podijeljene, broj prodanih knjiga je rastao.

Ubrzo nakon toga, knjiga Gospodar prstenova se penje na sam vrh liste bestsellera te je okupljala milijune fanova, pogotovo u krugu studenata.

Javljali su se popularni slogani kao što su “Frodo je živ” i “Gandalfa za predsjednika.”

Tolkien je postao svjetski poznat te se preselio s obitelji na mirnije mjesto, dalje od grada.

Katkad se nije ni znao “obraniti” od poplave pisama obožavatelja, a život svjetski poznate osobe mu baš i nije odgovarao.

Preminuo je 1973. godine kada je imao 81 godinu.

Kroz život dobio je mnoge počasne naslove, a uz svjetsku slavu je također dobio od kraljice Elizabete II naslov Zapovjednik Reda Britanskoga Carstva, stupanj ispod viteštva.

Adaptacije njegovih knjiga, prvenstveno Gospodara prstenova, su jedne od kritički i financijskih najuspješnijih svih vremena.

Film “Gospodar prstenova: Povratak kralja” osvojio je svih 11 Oscara za koje je bio nominiran, između čega je dobio i Oscar za najbolji film kao prvi fantastični film kojem je to pošlo za rukom.

gospodar prstenova tolkien 2
Tolkienov potpis

 

Izvor: Wikipedia

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE